Kultura
Ewa Beyer-Formela – niezwykła postać polskiej rzeźby współczesnej - Wspomnienie.
Wiadomość o odejściu Ewy Beyer dotarła do Jej lądeckich przyjaciół z opóźnieniem. Artystka zmarła 24 września 2022 r., mając 87 lat. Na stałe mieszkała w Sopocie. Zawsze intensywnie uczestniczyła w życiu artystycznym w Polsce i zagranicą. Brała udział w licznych wystawach w Gdańsku, Sopocie, w Krakowie, w Bydgoszczy, we Wrocławiu, w Centrum Sztuki w Orońsku, we Francji i w Niemczech.
Pochodziła z Kaszub. Cechowała Ją siła, pracowitość, konsekwencja w działaniu, odziedziczone po przodkach, typowe dla tej grupy etnicznej.
Życie Ewy poraża wręcz liczbą dokonań. Dokumentują to liczne recenzje,...
Pamiątkowe zdjęcia z misiem
O kłodzkiej tradycji zdjęć pamiątkowych z misiem i w samochodziku – możemy przeczytać w XIV „Almanachu Ziemi Kłodzkiej” (przybliża nam ten temat Bartłomiej Terlecki). Wiele osób ma w swych domach takie zdjęcia. Dziś prezentujemy fotografie z archiwum rodzinnego p. Jadwigi Niemczuk.
Na odwrocie fotografii podpisy: Jadzia i Basia – 1960 r.
oraz: Babcia, Pawełek i ja [Zofia Tabaka], wracamy z głosowania w lokalu wyborczym w Centrali Nasiennej przy ul. Grunwaldzkiej – Kłodzko, 20.I.1957 r.
Historycznie „Pod Pegazem”
Od 2006 r. Oficyna Wydawnicza Brama wydaje publikację zatutułowaną „Almanach Ziemi Kłodzkiej”. Pomysłodawczynią tego wydawnictwa jest Krystyna Oniszczuk-Awiżeń – historyk, muzealniczka i dziennikarka, autorka i współautorka wielu książek dotyczących przeszłości Ziemi Kłodzkiej. Zainspirowana ukazującym się w przedwojennym hrabstwie kłodzkim (1911-1942) kalendarzem „Guda Obend” (dobry wieczór), w którym rozmaici autorzy i pasjonaci regionu pisali o historii, przyrodzie i osobliwościach regionu, publikowali wiersze, zagadki, ilustracje i zdjęcia postanowiła w podobnej formule wydawać „Almanach...
Spotkanie Noworoczne w Międzylesiu 30 stycznia 2023 roku
Po trzech latach spotkaliśmy się znów...
Zaczęło się od części artystycznej. Wystąpiły dzieci i młodzi ludzie z Czech, a dokładniej z Kralik. To były piękne występy. Ubiegając zapytania gości: „a gdzie nasze dzieci i młodzi ludzie?” p. Burmistrz powiedział: „my też mamy „swoich”, ale oni są teraz gościnnie w Czechach”. Tak to jest ze wzajemną, naprawdę prawdziwą przyjaźnią.
Część oficjalną spotkania zagaił burmistrz Międzylesia p. Tomasz Korczak mówiąc:
„cieszymy się, że tutaj i teraz spotkaliśmy się po trzech latach przerwy, spowodowanej epidemią koronowirusa. Witam serdecznie wszystkich...
Informacje z kłodzkiego Ratusza
Laptopy dla seniorów
Dla dwóch działających w Kłodzku klubów Senior+ przekazaliśmy osiem laptopów.
Zakup sprzętu został dofinansowany ze środków Ministerstwa Cyfryzacji w ramach realizacji zadania pt. Doposażenie stanowisk służących do podniesienia kompetencji cyfrowych seniorów w klubach Senior+ w Gminie Miejskiej Kłodzko.
Nowy sprzęt umożliwi przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, rozwój kompetencji medialnych i wzrost sprawności kłodzkich seniorów.
Medal dla Burmistrza
Burmistrz Michał Piszko został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony dla Ligi Obrony Kraju. Wyróżnienie to jest...
„RÓŻE KŁODZKIE” 2022 WRĘCZONE Doroczna Nagroda Starosty Róża Kłodzka 2022
Tegoroczna XV edycja, tej prestiżowej nagrody, odbyła się w kłodzkim I Liceum Ogólnokształcącym, w Auli Arnoszta z Pardubic. Na spotkanie przybyli Nominowani do Nagrody Starosty oraz zaproszeni goście.
Kapituła konkursu wyłoniła firmy, instytucje, gminy oraz osoby, spośród nadesłanych zgłoszeń.
Nagroda Starosty Kłodzkiego „Róża Kłodzka” ma na celu docenienie osób lub działań, które w sposób niezwykle szczególny i ważny, przyczyniły się do rozwoju i promocji naszego powiatu. Doroczna Nagroda trafiła w tym roku do 10 laureatów. Laureatom i nominowanym, nagrody i dyplomy wręczali: Zbigniew...
XIV Almanach Ziemi Kłodzkiej
To kolejny numer naszego rocznika – już XIV. A w nim ciekawe artykuły dotyczące historii, kultury, turystyki i literatury Ziemi Kłodzkiej.
A więc po kolei:
Janusz Laska – pisząc dlaczego warto czytać wydawnictwa regionalne, jednocześnie poleca najbardziej według Niego wartościowe.
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń – przedstawia „Obrazki z życia codziennego dawnych kłodzczan”, powołując się na różne źródła historyczne, mówiące o cnotach i zaletach ale i wadach, m.in. o niechlujstwie, kłótliwości i nadmiernej rozrzutności dawnych mieszkańców Ziemi Kłodzkiej.
Bartłomiej Terlecki – przypomina fotografie...
30 lat Stowarzyszenia Gmin Ziemi Kłodzkiej
Podczas międzynarodowej konferencji „30 lat współpracy transgranicznej”, która odbyła się w dniach 1-2 grudnia 2022 roku w Zieleńcu, świętowano 30 lat Stowarzyszenia Gmin Ziemi Kłodzkiej (SGZK). Stowarzyszenie zrzesza 17 gmin z powiatu kłodzkiego i ząbkowickiego. W 1992 roku władze samorządowe uznały, że w grupie siła i skuteczniej będzie wspólnie realizować działania na rzecz mieszkańców tego terenu.
Prezes SGZK Tomasz Korczak przypomniał uczestnikom konferencji, że działalność Stowarzyszenia rozpoczęto od wymiany doświadczeń, by z biegiem lat realizować ważne dla regionu inwestycje...
Muzyczna Strona Kozakowskiego - Dziękuję!
Dziękuję wszystkim zaangażowanym w Koncert Jubileuszowy, który odbył się w Kłodzkim Ośrodku Kultury w sobotę 12 listopada br. Dziękuję moim dawnym i obecnym uczniom z klasy gitary ze szkół muzycznych Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej, Wałbrzycha, a także z dawnego kłodzkiego Ogniska Muzycznego: Łukaszowi Gołąbkowi, Tomaszowi Lejbikowi, Łukaszowi Pochroniowi, Tomaszowi Niczyjowi, Szymonowi Wejchtowi, Piotrowi Czerniakowi, Sarze Miernik, Hannie Kapuszyńskiej, Jagodzie Relidze, Małgorzacie Łapińskiej, Marcie Kustrze, Natalii Skrzydło, Hannie Grudzień, Karolowi Gwizdakowi, Filipowi Dydejczykowi i...
Powiatowe i miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości
Licznie zgromadzonych na rynku w Kłodzku gości powiadała Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk wicestarosta Kłodzki. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Michał Piszko burmistrz Kłodzka – współorganizator uroczystości.
Wicestarosta powitała zgromadzonych mieszkańców miasta, powiatu kłodzkiego, a także zaproszonych gości, przybyłych, aby wspólnie oddać hołd Wszystkim tym, którzy w imię wolności oddali swoje życie.
Dziękuję Państwu za pamięć, zaangażowanie oraz uczestnictwo w powiatowych i miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości z udziałem 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej...
MEDALE „ZASŁUŻONY DLA POWIATU KŁODZKIEGO”
W czwartek, 10 listopada 2022 r. w Auli Arnoszta w Liceum Ogólnokształcącym w Kłodzku, odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu, podczas której Zarząd Powiatu Kłodzkiego w składzie: Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk wicestarosta kłodzki, Piotr Marchewka etatowy członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego, Małgorzata Kanecka członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego, Ryszard Niebieszczański członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego oraz Zbigniew Łopusiewicz przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego – w imieniu Rady Powiatu Kłodzkiego wręczyli wspólnie Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Powiatu Kłodzkiego”.
Uroczystość...
25-lecie działalności Witolda Kozakowskiego
Koncert gitarowy z okazji 25-lecia działalności Witolda Kozakowskiego - 12 listopada godz. 17.00 - KOK.
Premiera w Teatrze RAZY DWA
W listopadzie czeka nas nowa premiera w Teatrze RAZY DWA – monodram Zuzanny Pawlukiewicz-Jaworskiej „Wiem, że mapy nie ma”, która odbędzie się 29.11.2022 godz. 18:00 na sali widowiskowej MGOK w Bystrzycy Kłodzkiej.
Opis monodramu:
„Wiem, że mapy nie ma” – to historia o każdym z nas, o podróży przez życie, o wzlotach i upadkach, trochę o codzienności i małych rzeczach, a także o potrzebie miłości... do siebie.
O tym, że często właśnie szukamy siebie idąc czyjąś ścieżką. Ważne, żeby uświadomić sobie, że mapy do celu – po prostu nie ma...
A w którym momencie życia Ty jesteś? Po odnalezieniu...
Jubileusz 75-lecia TMZK
Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej powstało w 1947 r. i jest – co trzeba podkreślić – najstarszym towarzystwem społeczno-kulturalnym na Dolnym Śląsku. Działa już 75 lat i ma na swoim koncie bogaty dorobek – wydawniczy oraz w zakresie organizacji imprez kulturalnych integrujących społeczeństwo.
Swój brylantowy jubileusz TMZK postanowiło uczcić organizując niezwykle uroczyste obchody, które odbyły się w dniach 21-22 października. Jak przystało na tak zacną okazję – przygotowano imponujący program. Była wystawa okolicznościowa, przypominająca historię TMZK, ale także promująca aktualne...
40-lecie Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku
14 września 1981 roku na placu przy ul. Rodzinnej na osiedlu Kruczkowskiego w Kłodzku odprawiona została przez ks. bpa Tadeusza Rybaka pierwsza polowa Msza Św., która oficjalnie rozpoczęła tworzenie nowej parafii i budowę nowego kościoła wraz z obiektem duszpasterskim. Ks. kardynał Henryk Gulbinowicz powierzył tę trudną misję ks. prałatowi Ryszardowi Dominikowi – pierwszemu proboszczowi. 12 maja 1982 roku rozpoczęto kopanie fundamentów pod kaplicę przy ul. Wyszyńskiego. 14 września 1982 roku nowa kłodzka parafia została oficjalnie erygowana i od tego momentu liczymy jej „wiek”. 13 grudnia...
Wiesław Lewicki, twórca pomnika Wołynia w Polanicy nagrodzony
Dziewięć lat temu, 1 września 2013 roku, w Polanicy-Zdroju odsłonięto pomnik pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i poległych żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Jego pomysłodawcą był polaniczanin Wiesław Lewicki, urodzony w Kowlu na Wołyniu, później mieszkaniec Kielc, a od 1951 roku powiatu kłodzkiego. W październiku ub.r. na wniosek Starosty Kłodzkiego został odznaczony Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”. W głosowaniu nad przyznaniem dostał niespotykaną liczbę głosów.
Urodzony w Nowy Rok 1932 roku dziewięćdziesięciolatek obdarzony jest doskonałą...
Róża Kłodzka 2022
W ramach konkursu uhonorowane będą osoby, instytucje oraz organizacje, które w 2022 roku w szczególny sposób zasłużyły się dla społeczności powiatu kłodzkiego, a także inicjatywy społeczne, produkty regionalne lub wydarzenia będące najlepszą wizytówką naszego regionu.
„Róża Kłodzka 2022” zostanie przyznana w następujących 9 kategoriach: Wieś/Sołectwo, Firma/Przedsiębiorstwo, Produkt promocyjny/turystyczny, Inicjatywa proekologiczna, Kultura, Sport, Społecznik, Filantrop i Osobowość powiatu.
Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać organizacje, instytucje, przedsiębiorstwa, burmistrzowie i wójtowie...
Nocne zwiedzanie miasta z rzeźbiarzem F. Wagnerem
Nocne zwiedzanie miasta z dreszczykiem przygotowało tradycyjnie Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Wzięło w nim udział, oprócz pracowników, wielu wolontariuszy. Impreza odbyła się 5 sierpnia i spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem – rekordowa frekwencja. Tym razem szlak zwiedzania wyznaczyły dzieła rzeźbiarza kłodzkiego Franza Wagnera (1887-1942). Prezentujemy foto-migawki z wydarzeń tej nocy.
Festiwal Góry Literatury
Festiwal już za nami – niestety... Odbył się w dniach 13-20 lipca.
Przedstawiamy fotomigawki z kilku wydarzeń, które miały miejsce w Nowej Rudzie oraz w Zamku Sarny w Ścinawce Średniej.
A wydarzeń było całe mnóstwo: przede wszystkim spotkania z pisarzami i promocje najnowszych ich książek, wernisaże wystaw i wspaniałe koncerty, pokazy filmów, warsztaty, Latający Uniwersytet Ludowy, spacery i wyprawa rowerowa... Poruszano ważne tematy, aktualne oraz te, nurtujące wciąż nas od wielu lat. Imprezy odbywały się w Nowej Rudzie, Radkowie, Ścinawce Średniej, Ludwikowicach Kł., Sokołowsku, Dzikowcu,...
15 ROCZNICA SFORMOWANIA 22 KARPACKIEGO BATALIONU PIECHOTY GÓRSKIEJ IM. GEN. DYW. BRONISŁAWA PRUGARA-KETLINGA
Maciej Awiżeń – starosta kłodzki uczestniczył w 15 rocznicy sformowania 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej. Uroczystości odbyły się na rynku w Kłodzku. Na uroczystość przybyli: dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Dariusz Lewandowski, wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa, dyrektor Biura Poselskiego Michała Dworczyka – Krystyna Śliwińska. Przedstawiciele władz samorządowych reprezentowali: starosta kłodzki – Maciej Awiżeń, burmistrz Miasta Kłodzka – Michał Piszko, wójt Gminy Kłodzko – Zbigniew Tur. W uroczystości brali też udział byli Dowódcy 22 Karpackiego...
A co tam Panie... w gminie Stronie Śląskie?
* Najważniejsze – Stronie Śląskie w tym roku obchodzi 55. rocznicę nadania praw miejskich, a co za tym idzie bardzo bogate Dni Stronia Śląskiego.
Zabawy, zabawami, uroczystości uroczystościami ale na co dzień trwa normalna praca: inwestycje, remonty, modernizacje ...
- Jak u Państwa z budżetem Gminy? – pytam burmistrza p. Dariusz Chromca.
- Jest dobrze. Mogłoby być lepiej ale i tak jest „w porządku”, choć nie ustrzegliśmy się kredytów.
- To znaczy?
- Budżet roczny Gminy to już ponad 50 mln zł i jesteśmy stabilną fonansowo Gminą. Dostaliśmy kolejną promesę z Rządowego Fundusz na sumę 9 mln 700...
KŁODZKIE OBCHODY 77 ROCZNICY ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ W EUROPIE – DZIEŃ ZWYCIĘSTWA
Pod pomnikiem Żołnierza Polskiego w Kłodzku zakończyły się uroczystości upamiętniające dzień zakończenia II wojny światowej w Europie. Uroczystość zorganizowana została przez Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Kłodzku, Stowarzyszenie Żołnierzy i Przyjaciół Wojsk Górskich – Karpatczycy, przy wsparciu Starosty Kłodzkiego i Kłodzkiego Ośrodka Kultury. Posterunek honorowy przy Pomniku Żołnierza Polskiego wystawili: 22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej oraz Grupa Historyczna 10 Sudeckiej Dywizji Piechoty Wojska Polskiego.
W uroczystościach licznie uczestniczyli przedstawiciele naszych...
Promocja kolejnej kłodzkiej bajki I. Klimaszewskiej
25 kwietnia 2022 r., w Centrum Kultury Chrześcijańskiej odbyła się promocja nowej książki Ireny Klimaszewskiej z ilustracjami Jacka Adamowskiego: Arnošt – tajemnica arcybiskupa Pragi.
Rozmowę z twórcami przeprowadziła Marta Zilbert. Następnie z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy spektakl Opowieść o Kłodzku w wykonaniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w reżyserii Elżbiety Karkulewskiej. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało o czym mogą świadczyć gromkie oklaski.
Oczywiście nie zabrakło pysznego tortu i rozmów kuluarowych.
AKORDEONOWE AKCENTY marcowo – kwietniowe
Koncert „Dzień Akordeonu”, odbywający się rokrocznie w naszym mieście w marcu, ma już 20 letnią tradycję. Ideą tego przedsięwzięcia było zapoznanie słuchaczy z możliwościami brzmieniowymi akordeonu koncertowego oraz zapoznanie z bogatą literaturą muzyczną pisaną na ten instrument.
Pierwsza część koncertu była zawsze poświęcona promowaniu wyróżniających się uczniów z klasy akordeonu w PSM I st. w Kłodzku. W tym roku byli to: Gabryś Charęza, Oskar Gałęski i Tymoteusz Bartlewski.
Natomiast w II części koncertu prezentowali się renomowani artyści koncertujący w Polsce i poza granicami. W tym roku...
XXIII Kłodzki Konkurs i Festiwal Muzyczny GITARIADA – zakończony!
W niedzielę 24 kwietnia br. zakończył się w Kłodzku sześciodniowy maraton koncertów gitarowych oraz dwudniowy ogólnopolski konkurs gitarowy z udziałem młodzieży z różnych regionów Polski. Na pełne podsumowanie przyjdzie czas za chwilę, gdy opadną emocje związane ze zmaganiami konkursowymi oraz wzruszeniami podczas kolejnych koncertów. Ale już dziś trzeba podkreślić, że udało się, po trzyletniej przerwie, przywrócić miastu i regionowi ważne przedsięwzięcie artystyczno-edukacyjne. Trzeba podkreślić świetną współpracę instytucji kultury Ziemi Kłodzkiej, kłodzkiej szkoły muzycznej, organizacji...
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- następna ›
- ostatnia »