2025-03
Drodzy Czytelnicy „Gazety Prowincjonalnej Ziemi Kłodzkiej – BRAMA”
Marcowy numer e-gazety - zarchiwizowany. Artykuły przez cały marzec były dostępne na naszej stronie internetowej - w dziale: BIEŻĄCE WYDANIE.
Powodzianie – to jedno, potencjalni poszkodowani po powodzi – to dwa drugie. Pozwolą Państwo, że zajmę się tymi drugimi
Prowadzone konsultacje (tak nazywane) są według mnie po prostu bezsensowne. To spotkania, podczas których informuje się mieszkańców Ziemi Kłodzkiej co zamierzają władze rządowe … Ludzie słuchają, no i oczywiście „mogą zabrać głos”.
Powodzianie w jakiś sposób wiedzą co, jak, ile otrzymają (czy otrzymali) w ramach pomocy państwa. Inaczej rzecz się ma z tymi, którzy po powodzi, w ramach zabezpieczenia Ziemi Kłodzkiej mają być wysiedleni ze swoich domostw. Nawet ci, którzy powodzi nie uświadczyli. Mają „zniknąć” w otchłani suchego zbiornika przeciwpowodziowego budowanego przed potencjalną wodą.
I...
Oficjalne otwarcie tymczasowego przedszkola modułowego w Stroniu Śląskim!
3 lutego br., w Stroniu Śląskim odbyło się oficjalne otwarcie tymczasowego przedszkola modułowego, które powstało w odpowiedzi na skutki powodzi.
Dzięki wspólnemu wysiłkowi wielu osób, instytucji rządowych, samorządowych, Wojsku Polskiemu oraz wsparciu lokalnej społeczności najmłodsi mieszkańcy gminy mogą znów uczyć się i bawić w bezpiecznych warunkach!
Na zaproszenie dyrekcji i pracowników przedszkola miejskiego, Powiat Kłodzki podczas otwarcia reprezentowali: Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – starosta kłodzki oraz Zbigniew Łopusiewicz – przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego.
Udział w...
Wyremontują zalany Dom Dziecka w Kłodzku.
Powódź zniszczyła Dom Dziecka w Kłodzku, trwa zbiórka na jego odbudowę i budowę zupełnie nowego obiektu w innym miejscu na terenie gminy Kłodzko.
Wsparcie dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi 2024
Powódź 2024 spowodowała ogromne straty, ale nie jesteście sami – dostępne są formy pomocy dla firm dotkniętych skutkami żywiołu.
Strona internetowa: www.biznes.gov.pl/powodz – znajdziecie tam informacje o dostępnych formach wsparcia oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Infolinia „Centrum Pomocy Przedsiębiorcy” – konsultanci udzielają informacji telefonicznie:
801 055 088; 22 765 67 32.
Nie zostawajcie bez wsparcia – sprawdźcie dostępne możliwości i skorzystajcie z pomocy!
Dolnośląska Zima – przystanki: Zieleniec i Czarna Góra za nami!
W Zieleńcu było słonecznie, gwarno i biało! Na stoisku promocyjnym Powiatu Kłodzkiego czekały gadżety i materiały reklamowe, które można było zdobyć, kręcąc kołem fortuny.
Nie zabrakło też zdrowego akcentu – degustacja przetworów z ekologicznej aronii rozgrzewała uczestników, a przedstawiciele Powiatu Kłodzkiego zachęcali do zimowego wypoczynku na Ziemi Kłodzkiej w trakcie wejść na żywo w Radiu Wrocław.
Kolejny przystanek Dolnośląskiej Zimy: Czarna Góra, 15-16 lutego! Jak zwykle były regionalne atrakcje i aktywności, rozgrzewające ciała i serca największych zmarzluchów. Degustacje płynące...
Spotkanie w Starostwie Powiatowym w sprawie wsparcia popowodziowego z WOT
W środę, 19 lutego, w Starostwie Powiatowym w Kłodzku odbyło się spotkanie robocze z przedstawicielami Wojsk Obrony Terytorialnej, na czele z pułkownikiem Przemysławem Graczykiem. Rozmowy, zainicjowane przez dowódcę WOT, generała brygady Krzysztofa Stańczyka, dotyczyły możliwości zaangażowania wojska w działania związane z odbudową popowodziową na terenie powiatu kłodzkiego.
Powiat Kłodzki reprezentowali:
Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – starosta kłodzki
etatowy członek Zarządu Michał Cisakowski
sekretarz Powiatu Grzegorz Gredys
dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Bezpieczeństwa i...
Starosta kłodzki na Walnym Zgromadzeniu Euroregionu Glacensis – inwestycje i odbudowa po powodzi
W piątek, 21 lutego, w Boguszynie odbyło się Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregion Glacensis. W spotkaniu uczestniczyła Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – starosta kłodzki, angażując się w rozmowy o kluczowych inwestycjach i odbudowie regionu po powodzi.
Dyskutowano m.in. o budowie drogi ekspresowej S8, której odcinki Wrocław–Bardo mają być gotowe w ciągu 3–4 lat. Co ważne, nie zaniechano także budowy odcinka Bardo-Kłodzko.
Omówiono także remonty zalanych odcinków dróg oraz wsparcie turystyki w poszkodowanych terenach. Planowane są m.in. kampanie promocyjne i...
Walka o życie Oskara
Oskar ma zaledwie 15 lat, a już przyszło mu zmierzyć się z najtrudniejszą walką – walką o życie. Jeszcze niedawno był zwykłym nastolatkiem, który uczęszczał do szkoły średniej i pasjonował się koszykówką. Wszystko zmieniło się 10 grudnia 2024 roku. Podczas rutynowych badań krwi wyniki okazały się alarmujące. Szczegółowa diagnostyka potwierdziła najgorsze obawy – przewlekła białaczka szpikowa. Od tego momentu życie Oskara i jego bliskich diametralnie się zmieniło.
To kolejny cios dla tej rodziny. Ojciec chłopca, policjant, został postrzelony w głowę podczas pełnienia służby. Cudem przeżył, ale...
II sesja Rady Powiatu Kłodzkiego
W środę, 26 lutego 2025 roku, odbyła się II sesja Rady Powiatu Kłodzkiego. Radni podjęli szereg istotnych uchwał dotyczących finansów, edukacji i ochrony zdrowia.
Wśród kluczowych decyzji znalazły się zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kłodzkiego oraz budżecie na rok 2025. Ponadto, przyjęto zmiany w uchwale dotyczącej udzielania i rozliczania dotacji dla placówek niepublicznych oraz zmodyfikowano statut Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku.
Podczas sesji omówiono także procedury przyjmowania zgłoszeń o naruszeniach prawa, a Rada Powiatu upoważniła pracownika Starostwa...
Spotkanie promujące współpracę na pograniczu polsko-czeskim
Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Glacensis serdecznie zaprasza na spotkanie promujące współpracę na pograniczu polsko-czeskim, które odbędzie się 27 marca 2025 r. o godz. 10:00 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie, ul. Bohaterów Getta 10.
Spotkanie jest częścią projektu „Razem tworzymy Euroregion", współfinansowanego z Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Interreg Czechy – Polska. Jego celem jest prezentacja zrealizowanych przedsięwzięć w ramach współpracy transgranicznej oraz zainicjowanie dyskusji na temat możliwości dalszej kooperacji, korzyści z niej...
Mietek Kowalcze: Czytane dla fabuły (24). Fabuła, która drażni
Nic się po Noblu nie zmienił – usłyszeliśmy przed laty o Czesławie Miłoszu, kiedy ktoś zauważył, że Nagroda nie przerwała (na dłużej) jego twórczości. Nie o wszystkich jednak da się powiedzieć tak samo. Mam na myśli to, że długo przychodzi nam czekać na książki tych, których owo wyróżnienie wyraźnie twórczo „zamroziło”. Pisanie dla nas, czytających, odłożyli. O pisarstwie (i poglądach) Johna Maxwella Coetzeego da się jednak powiedzieć podobnie jak o Czesławie Miłoszu. Po 2003 (Nobel) regularnie możemy sięgać po nowe opowiadania i powieści autora „Polaka”, a wydawnictwa stale wznawiają starsze...
Niekoniecznie regionalia, ale na pewno uniwersalia (24) – o kotach
W lutym, jak co roku, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kota. Z tej okazji postanowiłam przeczytać wreszcie (bo książkę kupiałam dość dawno, jeszcze w lipcu ub.r. podczas Święta Papieru w Dusznikach-Zdroju) „Kocie opowieści”, autorstwa rumuńskiego pisarza Cristiana Teodorescu.
Książka pełna ciepła, humoru, empatii, pisana z psychologicznym znawstwem zarówno kocich i psich, jak i ...ludzkich zachowań. Narratorką opowiadań jest... kotka jednooka zwana Oczko, która
przyszła na świat na wsi w dość ubogiej rodzinie, potem właściciele ją wyrzucili, ale cudem została uratowana przez sympatyczną...
Czy i ja powinienem się wypowiadać o świecie?
Mieszkam w swojej Małej Ojczyźnie, na Ziemi Kłodzkiej. Mam swoje lokalne zmartwienia, troski a nawet katastrofy. W świecie to tylko drobnostki ale dla nas, dla mnie, to sprawy kluczowe. Staramy się jak możemy by tę naszą Małą Ojczyznę czynić coraz zasobniejszą, coraz bardziej bezpieczną. Ale przecież nie żyjemy w próżni. Wokół nas kręgi zatacza Duża Ojczyzna, Europa i wreszcie cały świat. I tak to już jest, że gdzieś w świecie nastąpi zawirowanie, nawet wydawałoby się nieduże, ale nas może dostać tsunami na skalę dla nas tragiczną. Więc bacznie patrzmy co to się dzieje na świecie też, tym...
Samorządowcy poznali program redukcji ryzyka powodziowego
Komunikat ministra Marcina Kierwińskiego, pełnomocnika rządu do spraw odbudowy po wrześniowej powodzi, w temacie zaprezentowania samorządowcom z terenów dotkniętych ubiegłoroczną powodzią „Programu redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej", opracowanego przez Wody Polskie pod kierownictwem prof. Janusza Zaleskiego. Ten kompleksowy i strategiczny projekt, który powstał z inicjatywy ministra Kierwińskiego, zakłada zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców tych terenów.
„Program redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej”, opracowany przez Wody Polskie, został przedstawiony we...
DODATKOWY NABÓR WNIOSKÓW O ZAWARCIE UMOWY NAJMU LOKALU MIESZKALNEGO W BUDYNKU MIESZKALNYM W KŁODZKU..
INFORMUJEMY O ROZPOCZĘCIU DODATKOWEGO NABORU WNIOSKÓW O ZAWARCIE UMOWY NAJMU LOKALU MIESZKALNEGO W BUDYNKU MIESZKALNYM W KŁODZKU BUDOWANYM W RAMACH INWESTYCJI REALIZOWANEJ PRZEZ SPOŁECZNA INICJATYWĘ MIESZKANIOWĄ SIM SUDETY SP. Z O.O.
Termin składania wniosków od 3 do 24 marca 2025 r.
Wniosek jest możliwy do pobrania na stronie www.um.klodzko.pl, na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Kłodzku oraz w Biurze Obsługi Ludności Urzędu Miasta w Kłodzku.
Wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami należy złożyć w Biurze Obsługi Ludności Urzędu Miasta w Kłodzku, pl. Bolesława Chrobrego...
Konsultacje w Powiecie Kłodzkim
Co i jak po powodzi? W grze jest 6 alternatyw.
Ale zanim o samej konsultacji, krótka rozmowa z Panią siedzącą obok:
- Czy uważa Pani, że powinny być wywłaszczenia?
- Tak. Ale pod warunkiem, że mieszkańcy danego obiektu/mieszkania wyrażą na to zgodę
- A jak jeden nie wyrazi, to co?
- W takim wypadku powinien podporządkować się większości.
- A pani?
- Jestem powodzianką z Kłodzka, z ul. Chełmońskiego. I będziemy się przenosić w inne miejsce. Wszyscy się zgodzili.
- A pamięta pani 1997 Rok? Po tej powodzi zostaliście...
- ... tak, ale wtedy nie mieliśmy takiej (ani żadnej) propozycji …
Wracamy...
DEKLARACJA SUDECKA 2035 - wielka szansa zrównoważonego rozwoju Dolnego Śląska
10 marca br. w miejscowości Wleń samorządowcy z 13 powiatów południa Dolnego Śląska podpisali Deklarację Sudecką 2035 – dokument o współpracy. Sygnatariuszami aktu są samorządy, instytucje i partnerzy, którzy działają na rzecz wzmocnienia potencjału gospodarczego i społecznego Sudetów. Swoje podpisy złożyli też Anna Żabska wojewoda dolnośląska i Paweł Gancarz – marszałek Województwa Dolnośląskiego. Kłodzko reprezentował burmistrz Michał Piszko. Zawarte wczoraj porozumienie pomoże w staraniach o pozyskanie dedykowanych funduszy na rozwój regionu we współpracy z władzami województwa i rządem RP...
Rada Gospodarcza Ziemi Kłodzkiej – czy jest Nam potrzebna?
Od pewnego czasu obserwuję co się dzieje w przedsiębiorczości Ziemi Kłodzkiej. Czy coś takiego istnieje? Statystycznie – tak. A w realu? Kto o nią dba? Jak jest zorganizowana? Jaka jest jej strategia? Siła? Znaczenie dla rozwoju i bezpieczeństwa regionu? Kto ją reprezentuje? Komu i kiedy jest potrzebna? Itd…
Z przykrością muszę stwierdzić że osobiście mam z tym problem. Nie ma takiego jednego miejsca, w którym można uzyskać odpowiedzi na tak postawione pytania. Nie ma samorządu gospodarczego zdolnego do reprezentowania wspólnych interesów Ziemi Kłodzkiej. Jak nie ma – to trudno o rezultaty....
Felieton Jana Pokrywki – marzec 2025
Szczepionka na raka
Na swojej pierwszej konferencji prasowej Donald Trump zapowiedział nowe podejście do służby zdrowia, podstawą czego będzie sztuczna inteligencja (AI).
AI ma utworzyć sekwencję genów z próbki krwi każdego człowieka i określi na jaką chorobę, a konkretnie – na jaki rodzaj nowotworu zachoruje. Po zsekwencjonowaniu genu danego nowotworu można będzie zaszczepić daną osobę w czasie 24 godzin specjalną szczepionką mRNA. Tak radzi Larry Ellison, założyciel Oracle, budującą w Teksasie 10 centrów, które za pomocą dronów i kamer utrzymują spokój i bezpieczeństwo w czasie rzeczywistym...
Konwent Powiatów Województwa Dolnośląskiego w Twierdzy Srebrna Góra
W czwartek, 20 lutego, w Twierdzy Srebrna Góra odbył się Konwent Powiatów Województwa Dolnośląskiego, podczas którego omawiano kluczowe kwestie dotyczące odbudowy po powodzi oraz wdrażania nowej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów powiatowych, w tym Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk – starosta kłodzki, wicestarosta kłodzki Piotr Marchewka oraz Michał Cisakowski – członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego.
Wojewoda dolnośląska Anna Żabska omówiła dotychczasowe działania oraz planowane rozwiązania, które mają na celu jak najszybszą...
Rozstrzygnięto konkurs na realizację zadań publicznych Powiatu Kłodzkiego!
Około 50 beneficjentów otrzyma wsparcie finansowe w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, turystyki i kultury fizycznej i sportu. Zarząd Powiatu Kłodzkiego przyznał łączną pulę 332 tys. zł na te zadania, co stanowi wzrost o 24 tys. zł w porównaniu do ubiegłego roku!
Michał Cisakowski, etatowy członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego, podkreślił znaczenie tych inicjatyw:
„Cieszy nas fakt, że mieszkańcy powiatu aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym, turystycznym i sportowym regionu. Właśnie dlatego co roku zwiększamy budżet przeznaczony na wsparcie...
3 marca ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim
W dniach 3-30 marca 2025 r. odbędzie się głosowanie nad propozycjami projektów zgłoszonych w ramach Budżetu Obywatelskiego Powiatu Kłodzkiego na 2025 rok. Głosowanie odbędzie się drogą elektroniczną, a mieszkańców nieposiadających komputerów lub dostępu do Internetu zapraszamy do siedziby starostwa ul. Okrzei 1, gdzie udostępniamy komputer.
Spotkanie z mieszkańcami Ołdrzychowic Kłodzkich i kolejne inwestycje Powiatu Kłodzkiego!
W czwartek, 27 lutego, etatowy członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego Michał Cisakowski spotkał się z mieszkańcami Ołdrzychowic Kłodzkich. W spotkaniu uczestniczyła także minister Magdalena Roguska oraz Zbigniew Tur wójt Gminy Kłodzko. Wspólnie wysłuchali głosu mieszkańców oraz wizytowali odbudowane po powodzi kładki, które przywróciły bezpieczeństwo i komfort codziennego poruszania się po miejscowości.
Dzieje się także w kontekście odbudowy infrastruktury powiatowej. Już w piątek rozstrzygnięty zostanie przetarg na kolejne ważne inwestycje:
-Remont mostu na ul. Kościuszki w Kłodzku
-Odbudowa...
LUTY OBFITUJE W WYDARZENIA – w Szkole Podstawowej w Krosnowicach
Luty to krótki miesiąc, zwłaszcza, że dla naszego województwa w jego połowie zakończyły się ferie zimowe. Pomimo tego nie zabrakło w nim atrakcji. W Szkole Podstawowej w Krosnowicach, po powrocie z wypoczynku, uczniowie zebrali serduszka i listy z serdecznościami do specjalnie przygotowanej walentynkowej skrzynki, skąd „listonosze” dostarczyli je do adresatów. Oczywiście każde serduszko i list sprawił odbiorcy wiele radości.
Kolejnym wydarzeniem była wizyta dinozaura. Dzieci z oddziałów „0” świętowały to wydarzenie 26 lutego, jak cała Polska. Choć dinozaury wyginęły ok. 66 milionów lat temu...
Akordeonowe Nowinki
W poprzednim numerze jedynie wspomniałam o koncercie Tomasza Łukaszczyka, który miał się odbyć 30 stycznia w kawiarni U Kawki.
Obecnie mogę z przyjemnością podzielić się z czytelnikami moimi wrażeniami, że repertuar koncertowy był przemyślany, urozmaicony i od strony muzycznej bardzo dobrze wykonany. Oprócz strony muzycznej, miło było posłuchać ciekawostek o muzykach w słowie wiążącym prezentowanym przez pana Tomasza Łukaszczyka. Miejmy nadzieję, że na scenie tej kawiarni akordeon będzie częściej występował.
W ostatnich dniach stycznia nasi akordeoniści mieli okazję wystąpić na koncercie w...