Archiwalne: Ciekawostki historyczne

Bitwa5.jpg

Artykuł ukazał się w numerze IV Almanachu Ziemi Kłodzkiej w 2009 r.

27 grudnia 1428 roku w okolicach Kłodzka pod Czerwoną Górą (Czerwoniak – Roten Berg) stoczona została bitwa z husytami, w której poległ ostatni z rodu Piastów ziębickich, książę Jan.1) Fakt ten upamiętniają istniejące do dziś zabytki – kapliczka i malarstwo. W niniejszym artykule chciałabym je zaprezentować, jak również przypomnieć wydarzenia, które miały miejsce na naszych terenach przed 640 laty.

4moneta2.jpg

Artykuł ukazał się w numerze III Almanachu Ziemi Kłodzkiej w 2008 r.

Dzieje kłodzkiej mennicy sięgają XIII wieku. Jej funkcjonowanie z przerwami trwało do 1813 roku. Najczęściej bite były tu drobne monety obiegowe, ale w czasach prosperity emitowano także monety o wyższych nominałach - złote oraz srebrne dukaty i talary. Ostatni okres działalności kłodzkiej mennicy - stosunkowo mało spopularyzowany w literaturze - przypadł na okres wojen napoleońskich. Tematem niniejszego artykułu jest właśnie ten ostatni epizod w historii mennicy w Kłodzku. 1)

loża10.jpg

W Kłodzku, przy ulicy Bohaterów Getta 9 (dawna nazwa ulicy – Gartenstrasse) stoi stary budynek, w którym dzisiaj mieści się Przedszkole Nr 4. Przyjrzyjmy się jaką historię i jakie tajemnice skrywają te mury.
Artykuł ukazał się w numerze 8 Almanachu Ziemi Kłodzkiej w 2013 r.

buch3.jpg

Adress=Buch für die Grafschaft Glatz, Regierungsbezirk Breslau. Unter theilweiser Benutzung amtlicher Quellen verfasst und herausgegeben von Franz Krieger. Erster Jahrgang. Ladenpreis broch. 2. Mark. Glatz, 1885/86. Franz Krieger’s Selbstverlag. Druck von L. Olbrich, Glatz.
Artykuł ukazał się w numerze 8 Almanachu Ziemi Kłodzkiej w 2013 r.

Dawne książki adresowe stanowią niewątpliwie cenne źródło do badań historycznych, heraldycznych, demograficznych. Szczególnie przydatne są przy opracowywaniu zagadnień związanych z życiem gospodarczym poszczególnych miast i regionów.

moneta3.jpg

Artykuł ukazał się w numerze VI Almanachu Ziemi Kłodzkiej w 2011 r.

Już od czasów średniowiecza na terenie Ziemi Kłodzkiej w obiegu pieniężnym funkcjonowały także monety bite w kłodzkiej mennicy. Pierwsza znana kłodzka moneta pochodzi z 1426 r. Przywilej bicia drobnej monety halerzowej uzyskał ówczesny władca Kłodzka Puta z Czastolowitz od króla Zygmunta Luksemburskiego w zamian za poparcie w wojnach husyckich. Moneta ta na awersie przedstawiała monogram G (pierwsza litera nazwy miasta Glatz), na rewersie zaś lwa czeskiego.

dokument.jpg

Przedstawiamy na łamach „Almanachu” sylwetkę pierwszej kłodzkiej hrabianki (artykuł prezentowany był w numerze V Almanachu Ziemi Kłodzkiej w 2010 r.).

Nieformalna grupa młodzieży ‘Detektywi Przeszłości’, którą tworzy młodzież w wieku 16-19 lat, na co dzień uczniowie Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości, obrała nowy cel. Po sukcesie poprzedniego projektu „Stary Wielisław, wieś z historią w tle”, który w dniu 30 maja br. zdobył nagrodę roku Gminy Kłodzko Rununculus Penitecillatus (popularny Jaskier), w kategorii Inicjatywa Roku-Produkt Roku, postanowiliśmy przybliżyć mieszkańcom Ziemi Kłodzkiej kolejną wioskę i jej zabytki. Tym razem w centrum naszych zainteresowań znalazła się miejscowość Starków, koło Kłodzka.

Piszę do Was, hejterów, wściekłych na cały świat, sfrustowanych i biednych ludzi, którym brak przyjaciół i poczucia bezpieczeństwa.
Piszę też do Was Panie i Panowie Dziennikarze, którzy nie wiedzą co to są grzechy języka a z taką łatwością przychodzi Wam nadużywanie i przekręcanie cudzych wypowiedzi, co nie tylko jest okrucieństwem wobec tych ludzi ale też często opłacaną posługą.

16 fotografów Kłodzkiego Klubu Fotograficznego zaprezentowało swoje prace na wystawie na zamku w Nowym Mieście nad Metują w Czechach. Ekspozycja nosi tytuł „Sezon’15” i jest częścią rokrocznej imprezy „česko – polské fotografické léto”. Jej wernisaż odbył się w sobotę, 1 sierpnia, i miał charakter multimedialny, co ostatnimi czasy staje się coraz bardziej modne na wystawach fotograficznych. W jego trakcie wyświetlano dodatkowo klip wideo prezentujący cykl pod tytułem „Jestem chwilę” autorstwa Julity Pyki.

Autorzy zdjęć:
Paweł Baranowski
Zbigniew Baranowski
Maja Dzierżyńska

Na podstawie wyników głosowania zostanie wybranych 40 lokalizacji w Polsce, gdzie powstanie Podwórko NIVEA. Zgłoszone zostały dwie lokalizacje w Kłodzku. Jedną wskazał Urząd Miasta w Parku Strażackim, drugą Spółdzielnia Mieszkaniowa – przy ul. Wiosennej.
Głosować można od 1 kwietnia do końca maja br. Codziennie będzie można oddać jeden głos na swoją lokalizację. Na stronie www.nivea.pl/podworko można zapisać się do newslettera. Dzięki temu będzie się otrzymywać przypomnienia o głosowaniu. Na stronie można także zapoznać się ze szczegółami całej akcji.