Archiwalne: Bieżące wydanie

05.jpg

9 grudnia 2023 r. otwarta została na Twierdzy nowa, ciekawa wystawa pt. „Z Łodzi do Kłodzka – pracownicy przymusowi fabryki AEG w latach 1944-1945”. Ekspozycja przygotowana została w kazamatach Donżonu, tych samych, w których dawniej znajdowała się linia produkcyjna fabryki. Dzięki pozyskanym funduszom pomieszczenia te zostały wyremontowane, wykonano nową stolarkę okienną i drzwiową, nowe tynki, posadzkę wraz z ogrzewaniem podłogowym oraz instalację elektryczną. Całkowita wartość projektu wyniosła 348 120 zł, kwota dofinansowania: 196 091 zł.

04.jpg

W Muzeum Ziemi Kłodzkiej 14 grudnia ub.r. otwarto zmodernizowaną wystawę stałą, na której prezentowane jest „Szkło kłodzkie z połowy XX wieku”. Uroczystość powiązana była z obchodzonym jubileuszem 60-lecia powstania tej instytucji oraz zakończeniem realizowanego od kilku lat projektu pod nazwą „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis”. Szlak Via Fabrilis to projekt łączący miejsca związane z różnymi rzemiosłami w ramach współpracy transgranicznej.

04.jpg

28 grudnia ub.r. odbyło się w Bystrzycy Kłodzkiej uroczyste otwarcie drugiej części zmodernizowanej wystawy stałej pt. „Opowieści Zapałczane”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

33.jpg

Nicoll Figura, Zuzanna Wydro i Nell Figura to pełne pasji i kreatywności młode artystki z Kłodzka, które zdecydowały się na wspólną realizację marzeń o własnej wystawie. Pierwszy w nowym roku wernisaż w Saloniku Prasowym kłodzkiej biblioteki zgromadził 10 stycznia 2024 liczne grono miłośników sztuki, a wśród nich przyjaciół, znajomych i bliskich młodych artystek. Prace będące wyrazem indywidualnego stylu każdej z nich są prezentowane w styczniu i lutym 2024 roku na kłodzkiej wystawie.

05.jpg

Ostatni tydzień przed feriami był dla akordeonistów bardzo aktywny. Półroczne przesłuchanie sprawdzające rozwój i postęp uczniów, wigilijny koncert kolęd i przygotowania naszych byłych absolwentów (Szymon Dulski, Jakub Ferenz, Oskar Gałęski), do koncertu kolęd w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w dniu 06 stycznia.
Półroczne przesłuchanie wypadło bardzo dobrze i przyjemnie było spotkać się w klasie na słodkim poczęstunku przygotowanym przez p. Lenę Machoś – mamę Tymka.

61.jpg

„Brama” już jako wydawnictwo internetowe będzie polecać do przeczytania książki. Różnorodne. Tytuł cyklu - Czytane dla fabuły - to zasłyszane przez autora i często używane ostatnio powiedzenie. Tutaj lekko zmienione, żeby odnosiło się do prozy, a nie do niezliczonych seriali, które chętnie oglądamy na coraz większej ilości platform streamingowych. Spróbujemy w tym wyborze książek i ich omówień znaleźć takie wartości, które sprawią, że przy lekturze zaproponowanych fabuł będzie czas na namysł, na dystans, na chwilę refleksji. Na własne, czytelnicze zdanie.

!jan-pokrywka.jpg

* Imperium kontratakuje
Na nic zdało się ostrzeżenie i 1 października weszło w życie rozporządzenie rozszerzające gamę szczepień częściowo przymusowych, ale bez obaw, z czasem przymusem objęte zostaną wszystkie. Rozporządzenie wydała nowa wówczas ministra zdrowia, ale nie miejmy złudzeń, nowy minister na pewno niczego nie zmieni. Z tego choćby powodu, że tak PiS, jak i była opozycja, rozporządzenia nie odwoła, bo tak ona jak poprzednicy są jedynie funkcją sił wyższych, międzynarodowych i nie do końca rozpoznanych.

1Serce.jpg

Z Archiwum wspomnień. ORŁA LOT … Orła cień, czyli Przestroga na niespokojny Czas.
Ile to już lat minęło … gdy poszłam, tak jak stałam, jako służebnica. Dla Polski. Demokracji i Wolności. Trzydzieści minęło lat. Wracam pamięcią do roku 1993, kiedy urodziłam się na nowo. Z tradycji polskiej wyrosłam, karmiona jak strawą opowieściami o Ojczyźnie i Wielkich Polakach. Tych, dzięki którym mamy wolny i niepodległy swój kraj nad Wisłą. Krainę mlekiem i miodem płynącą, a leżącą pomiędzy potęgami dwóch mocarstw – Rosji i Niemiec.

r2.jpg

Dolnośląska Organizacja Turystyczna dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki i wsparciu Kolei Dolnośląskich S.A. przeprowadziła szerokie badanie turystyki rowerowej i ruchu rowerowego na Dolnym Śląsku.
Wyniki raportu wskazują, że ziemia kłodzka zajmuje czołowe miejsca jako cel wycieczek rowerowych w naszym województwie. Większość turystów rowerowych na Dolnym Śląsku to mieszkańcy tego regionu, ale na ziemię kłodzka przyjeżdża szczególnie wielu gości z innych województw.

ks1.jpg

Zarząd Powiatu Kłodzkiego wygospodarował środki na wymianę stolarki okiennej w Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości.
Wymieniono okna w KSP w następujących pomieszczeniach:
- w salach lekcyjnych,
- w pokojach w internacie
- w kuchni szkolnej,
- w toalecie na parterze,
- w pomieszczeniu administracyjnym.
Łącznie w I etapie wymieniono 40 sztuk okien wraz z parapetami i obróbką murarską.
Całkowity koszt wymiany okien to blisko 250 tys. złotych.