Archiwalne: Bieżące wydanie

01polanica05.jpg

Zanim – jak zwykle – wybraliśmy się na objazd „inwestycyjny” po Polanicy-Zdroju z burmistrzem Mateuszem Jellinem chwilkę przy dobrej kawie porozmawialiśmy sobie, a raczej ja przepytałem się o parę rzeczy.

- Jaki jest budżet Gminy na ten rok?
- Na początku zatwierdzony na 104 mln zł, ale już teraz „urasta” do 128-130 milionów. Spora część tych środków to źródła zewnętrzne: korzystamy z dofinansowań czy to z Ministerstwa Sportu i Kultury, z dotacji rządowych, unijnych, funduszy norweskich, ze środków współpracy polsko-czeskiej ... skąd się tylko da.

0003Bez nazwy 1.jpg

Podczas uroczystej 70. sesji Rady Miejskiej w Kłodzku, która odbyła się w czwartek 28 marca br., burmistrz Michał Piszko i przewodnicząca Rady Miejskiej Kłodzka, Elżbieta Żytyńska, wręczyli dyplomy i statuetki Honorowego Obywatela Miasta Kłodzka, czterem osobom: Zofii Mirskiej, Krystynie Oniszczuk-Awiżeń, Mirosławowi Awiżeń i Tomaszowi Duszyńskiemu. Przyznanie tych tytułów jest wyrazem uznania dla pracy i wkładu osób wyróżnionych w życie społeczne i kulturalne miasta. Uhonorowani, to ludzie pióra: poetka, historyczka, dziennikarz i pisarz.

01zulczyk.jpg

Jestem w rozterce… polecić czy nie…??? Niezwykła wręcz brutalność, złość, nienawiść, okrutne, niewyobrażalne morderstwa … w imię czego? Grupy neonazistów oczyszczają społeczeństwo polskie w imię „czystości rasy ...z wszelkiego żydostwa, gejostwa, lesbijstwa, słabości, ciapaków…” - przepraszam, ale to cytat z książki.
Książka jakże gorzka, ociekająca przemocą, pełna okrucieństwa i profanacji – to wręcz thriller.

01LEWA.jpg

Niedawno toczone „Polek i Polaków rozmowy” na temat nieustającego geopolitycznego konfliktu Polska-Rosja temperaturą i rozbieżnością myśli sprawiły, że dobrze się w takich sporach wspomóc refleksjami tych, którzy sprawę przemyśleli, ba, doświadczyli jej na własnej skórze. Dwa lata temu (2022) oficjalnie (i państwowo) mieliśmy rok Józefa Mackiewicza. Czy jego fabuły, nie publicystyka, mogą pomóc uporządkować argumenty, spojrzeć na problem z dystansem, a jednocześnie z odniesieniem do indywidualnych dziejów?

01c.jpg

W Domu Sztuki Studio-Art w Polanicy-Zdroju przez dwa dni można było spotkać się z Maciejem Świstem i jego malarstwem. 3 maja odbył się wernisaż wystawy, a 4 maja spotkanie autorskie z malarzem, który od lat współpracuje z polanicką galerią sztuki. To zresztą nie pierwsza jego wystawa, m.in. wystawiał także w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kłodzku. Maciej Świst jest kłodzczaninem, od 20 lat pasjonuje się malarstwem i ma już spory dorobek.

04.jpg

Od 4 maja w kościele WNMP (jezuici) w Kłodzku można korzystać z audioprzewodnika. W 9 językach. Do jego prezentacji ksiądz proboszcz Andrzej Migacz SJ (inicjator pomysłu) zaprosił mieszkańców, żeby mogli jako pierwsi posłuchać nagrania przygotowanego w oparciu o tekst kłodzkich przewodników PTTK. Całość spotkania z liczną publicznością poprowadziła Joanna Stoklasek-Michalak. Zatytułowała je „Duchowym traktem po jezuickiej świątyni”.

01palakt.jpg

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego realizuje „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom, dla dzieci i młodzieży na terenie województwa dolnośląskiego" na lata 2023-2025. Program skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 10-19 lat, które doświadczają smutku, samotności, myśli samobójczych czy też kryzysu psychicznego.

nr 854 (wrzesień): Lądek-Zdrój – wieża zegarowa na wzgórzu św. Jerzego
nr 855 (październik): Duszniki-Zdrój – Schronisko „Pod Muflonem”
nr 856 (listopad): Święcko – kościół św. Floriana
nr 857 (grudzień): Gniewoszów – kościół św. Michała Archanioła
Turystyczne nagrody niespodzianki otrzymują: Bogusława Głowania, Artur Satora i Krystyna Bielan.
Gratulujemy! Zapraszamy do redakcji po odbiór nagród.

06_n.jpg

4 kwietnia w Powiatowym Szpitalu w Kłodzku, na zaproszenie Jadwigi Radziejewskiej, dyrektor ZOZ i Małgorzaty Jędrzejewskiej-Skrzypczyk, starosty kłodzkiego, odbyło się spotkanie, na którym zostały przedstawione ostatnie inwestycje i osiągnięcia Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku. W spotkaniu udział wzięli samorządowcy, pracownicy Zespołu Opieki Zdrowotnej, zaproszeni goście, przedstawiciele mediów. Gościem specjalnym był Maciej Awiżeń wojewoda dolnośląski.
Pani Dyrektor zaprezentowała otrzymany najnowocześniejszy sprzęt laboratoryjny od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

04.jpg

Ostatnia sesja Rady Powiatu Kłodzkiego była okazją do posumowań oraz podziękowań, w związku z czym na sali obrad pojawiło się wielu zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się Maciej Awiżeń, wojewoda dolnośląski, Przemysław Kuklis, burmistrz Miasta Duszniki-Zdrój, dyrektorzy jednostek, dla których organem prowadzącym jest Powiat Kłodzki, przedstawiciele służb, inspekcji i straży oraz dyrektorzy wydziałów Starostwa Powiatowego. Zanim jednak rozpoczęła się uroczysta część sesji, radni przyjęli jednogłośnie uchwały w sprawie:
- zmiany budżetu Powiatu Kłodzkiego na 2024 rok,