2018-12
100 lat Niepodległej
W sierpniu br. Polskie Towarzystwo Historyczne o/Kłodzko oraz Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe ogłosiły otwarty konkurs historyczny pn. „100 lat Niepodległej”. Składał się on z dwóch części: testu zawierającego sto pytań związanych z okresem odzyskiwania przez nasz kraj niepodległości oraz pięciu zadań dla najlepszych po pierwszym etapie uczestników konkursu. 11 listopada, podczas Kłodzkiej Lekcji Śpiewania Pieśni Patriotycznych, laureatom konkursu zostały wręczone pamiątkowe dyplomy, okolicznościowe medale oraz nagrody książkowe, rzeczowe i pieniężne. A oto lista laureatów:w kategorii BERBEĆ:...
Czynić dobro. Rozmowa z Henią Szczepanowską
- Niedawno otrzymałaś Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Czym dla Ciebie jest to odznaczenie?
- Cieszę się, że Rzecznik Prac Dziecka widzi i docenia ludzi, którzy bezinteresownie, codzienną żmudną pracą wspierają dzieci w najtrudniejszych sytuacjach życiowych. To odznaczenie jest dla mnie dodatkowym potwierdzeniem, że to, co robię jest dobre i może stanowić inspirację dla innych, może pączkować tak, jak tylko dobro potrafi.
- Piszkowice nie są jedyną płaszczyzną Twoich działań społecznych. Wiemy o Twoim zaangażowaniu w różnorodne prace, m.in. w kościołach. Możesz...
Inauguracja pierwszej sesji nowej Rady Powiatu Kłodzkiego
22 listopada br. odbyły się w sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym w Kłodzku, pierwsze obrady nowej Rady Powiatu Kłodzkiego VI kadencji na lata 2018-2023.
Jak już wiemy, w samorządzie powiatowym, po przeprowadzonych rozmowach negocjacyjnych, udało się osiągnąć jednomyślne porozumienie o współpracy radnych w Radzie Powiatu Kłodzkiego. Powstała koalicja, która stanowi większość w Radzie Powiatu Kłodzkiego.
Do porozumienia koalicyjnego przystąpiły następujące ugrupowania:
Koalicja Obywatelska Platforma. Nowoczesna, Porozumienie Samorządowe Ziemi Kłodzkiej, SLD Lewica Razem.
Obrady...
Rada Miejska w Kłodzku kadencji 2018-2023
Podczas sesji inauguracyjnej Rady Miejskiej w Kłodzku kadencji 2018-2023, radni otrzymali zaświadczenia o wyborze oraz złożyli ślubowanie. Wybrano także przewodniczącą Rady Miejskiej w Kłodzku, zastała nią Elżbieta Żytyńska.
Wiceprzewodniczącymi Rady Miejskiej zostali: Zdzisława Górska, Zdzisław Duda.
Ślubowanie złożył także Burmistrz Miasta Kłodzka Michał Piszko.
Przewodniczący komisji Rady Miejskiej w Kłodzku:
Komisja Rewizyjna
Mieczysław Krombach
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji
Teresa Ludwin
Komisja Budżetu, Finansów i Polityki Gospodarczej
Aneta Łosiewicz
Komisja Gospodarki Komunalnej,...
Nowa Ruda – miasteczko sudeckie. O rozwoju, perspektywach, możliwościach – rozmowa z p. Tomaszem Kilińskim, burmistrzem
- Jak można usytuować na mapie Ziemi Kłodzkiej, Aglomeracji Wałbrzyskiej, Woj. Dolnośląskiego a wreszcie i Polski, to nieduże miasteczko położone w Sudetach?
- Na Ziemi Kłodzkiej na pewno winno pełnić i pełni funkcję wiodącą w sferze przemysłu. I to przemysłu wysoko kwalifikowanego. Historycznie tak było i dzisiaj jest podobnie.
Strefa ekonomiczna i Noworudzki Park Przemysłowy spowodowały, że coraz więcej przedsiębiorców właśnie u nas lokuje swoją działalność gospodarczą. Dla mnie ten kierunek rozwoju był oczywisty – czyli rozwój gospodarczy, który spowodował wyciągnięcie z zapaści...
Uroczysta, ostatnia sesja tej kadencji Rady Miejskiej w Stroniu Śląskim
I było uroczyście, dostojnie i wesoło. Odchodził dotychczasowy, długoletni burmistrz p. Zbigniew Łopusiewicz, a na jego miejsce przychodził nowy burmistrz p. Darusz Chromiec, dotychczasowy z-ca burmistrza. Przejście łagodne, z zachowaniem kontynuacji. I niech tak będzie. Łagodne przejście na szczytach władzy i zachowany równomierny rozwój Gminy. A jest czego strzec - właśnie tego równomiernego rozwoju.
„Stara” Rada w podzięce za dobrą pracę p. Zbigniewa Łopusiewicza nadała mu tytuł Honorowego Obywatela gminy Stronie Śląskie. To dobra zapłata za działanie na rzecz Gminy.
Gratulujemy, a nowemu...
Naturalne oleje i ich właściwości
Już ponad dwa tysiące lat temu w starożytnych Indiach, sporządzono pierwsze zapiski mówiące o dobroczynnym wpływie oleju na ludzki organizm. Wśród praktyków medycyny ajurwedyjskiej olej spełnia niezmiernie ważną rolę. Jest dobierany indywidualnie do konstrukcji pacjenta i stosowany w zabiegach medycyny naturalnej do masaży, nacierań, okładów, płukania ust, a nawet do użytku wewnętrznego. Naturalne oleje są również świetną alternatywą dla produktów kosmetycznych naszpikowanych chemikaliami. Warto poznać właściwości kilku z nich i wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie.
OLEJ KOKOSOWY
- jest...
Układ dwubiegunowy staje się faktem
Miało już nie być o wyborach ale trudno od tego tematu uciec a to z jednego choćby powodu. Oto dr Jerzy Targalski, przy innej co prawda okazji, trafnie zauważył, że Polacy nie odróżniają rzeczywistości od fikcji. Opinie zwykłych ludzi ale także tych pretendujących do „rządu dusz” zdają się to potwierdzać. Propagandzistom czy to PiS-u czy KO (PO+N) udało się wykreować dwubiegunowy obraz z tymi partiami jako jedynymi, poza którymi jest już próżnia, a co potwierdza fakt, że preferencje wyborcze rozeszły się głównie w tych dwóch kierunkach. Czy oznacza to, że na partie prawicowe, czy to o...
Święta. Atmosfera
W powietrzu zaczęła unosić się atmosfera świąt, spychając smog na boczny tor. Na wystawach sklepowych powoli pokazują się świąteczne ozdoby, w tym Mikołaje z rubasznym i rumianym licem. Tacyż Mikołaje wyskakują także z reklam telewizyjnych, namawiając do zakupu golarek, pobrania kredytów, tudzież przeżywania rodzinnych chwil z nosem w smartfonie po uprzednim jego zakupie, po przystępnej cenie, bądź w przychylnych portfelowi ratach (zerowe oprocentowanie, cokolwiek to znaczy). Kolorowe gazety drukują przepisy na świąteczne smakołyki - mniam! O zbliżających się świętach uroczyście doniesiono z...
Co w trawie piszczy?
SKUPIENIE
Ojcowie Franciszkanie z Kłodzka zapraszają w grudniu do udziału w „Dniach Skupienia dla Mężczyzn”. Trwające dwa dni skupienia rozpoczną się nabożeństwem pokutnym, przewidziane jest także spotkanie w refektarzu klasztornym, na którym zaplanowano prelekcje oraz dyskusję. Zajęcia poprowadzą: franciszkanin dr Wacław Chomik, lek. med. Wojciech Idczak i aktor Adam Woronowicz. Spotkanie może być ciekawe, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że mężczyzna i skupienie raczej nie idą w parze…
WYBORY
Wybory samorządowe za nami, uff! Na Ziemi Kłodzkiej obyło się bez większych zmian, w większości została...
POLEMIKA: ROK 2018 – ROKIEM NARODOWEJ DUMY I POCZUCIA OBYWATELSKIEJ WSPÓLNOTY
Prezydent III RP Andrzej Duda w No-wy Rok 2018 powiedział: „Uczyńmy rok 2018 – rokiem narodowej dumy i poczucia obywatelskiej wspólnoty”. Czy Prezydent zdaje sobie sprawę, jak wysoko postawił poprzeczkę dla siebie i polityków „dobrej zmiany”? Słowa te oznaczają poczucie własnej godności i wartości. Oznaczają też wspólnotę celów, dążeń i pragnień. Mamy zacząć budować narodową dumę od 2018 r., a co z minionym okresem, gdzie na każdym kroku narodowa duma była ograbiana lub zabijana. Nie możemy zaczynać być dumni tylko od 2018 r. nie naprawiając tego, co w minionym okresie narodową dumę zabiło....
W kilku zdaniach - Szczytna
*I po wyborach samorządowych…
Kampania wyborcza w Szczytnej i gminie skoncentrowała się głównie na upowszechnianiu ulotek przedstawiających tę lepszą stronę kandydatów, na wywieszaniu plakatów komitetów wyborczych, czasem banerów. Wynikało z nich to, co kandydaci chcieli żeby, wynikało. Ulotki promujące kandydatów trafiały zwykle do skrzynek pocztowych, czasem dochodziło do wizyty w domu wyborcy, odnotowano też rozdawanie kartek „oto ja” w kościele, ale nie w obecności księdza. Nowością była „stronka” na Facebooku: „Szczytna przed wyborami”, otwarta dla wszystkich; próbowano także nawiązać do...
Wieści z Gminy Nowa Ruda
* GMINA NOWA RUDA. BEZPŁATNE ZAJĘCIA NAUKI PŁYWANIA
W ramach projektu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”, uczniowie z klas I-III szkół podstawowych po raz kolejny uczestniczą w bezpłatnych zajęciach nauki pływania. Udział w nich bierze 82 dzieci – po dwie grupy ze szkół z Jugowa, Ludwikowic Kł. i Bożkowa. Zajęcia rozpoczęły się 18 września i trwać będą do grudnia 2018 roku.
* GMINA NOWA RUDA. DOŁADUJESZ TELEFON SIEDZĄC NA ŁAWCE
Firma Orange zamontowała wyjątkową ławkę solarną, która pobiera energię elektryczną ze słońca. Można w niej np. naładować telefon oraz korzystać z bezpłatnej...
Międzylesie
20.11.2018 r. uroczyście ukonstytuowała się nowa rada w kolejnej kadencji. Ta nowa, stara rada stanowi organ ustawodawczy Gminy i współpracuje z nowym/„starym” burmistrzem p. Tomaszem Korczakiem. Mam nadzieję, że równie sprawnie jak do tej pory będzie trwać równomierny rozwój gminy Międzylesie.
Burmistrz p. Tomasz Korczak składając przysięgę był naprawdę bardzo wzruszony (zresztą jak każdy Radny). W swoim słowie podziękowania stwierdził, że takie ślubowanie, ilekroć by nie było razy, jest bardzo ważnym wydarzeniem w całym, nie tylko swoim, „urzędniczym” życiu.
Życzę dalszego, równomiernego...
W dobrym kierunku
Na sesji 30 października br. Rada Miejska w Radkowie podjęła uchwałę w sprawie określenia głównych zadań i kierunków do realizacji w latach 2018-2023, w celu utrzymania tempa rozwoju gminy Radków.
Uzasadniając uchwałę, burmistrz Jan Bednarczyk zwraca uwagę, iż kadencja 2002-2018 to okres, w którym zrealizowano działania o charakterze gospodarczym i społecznym, zapisane w: Strategii Rozwoju Gminy Radków, Planie Rozwoju Lokalnego, Wieloletnim Planie Inwestycyjnym i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Rezultaty tej aktywności widoczne są na terenie całej gminy. Mimo jeszcze wielu potrzeb oraz...
Wyremontowane drogi
*ULICA MONIUSZKI
Mieszkańcy ulicy Moniuszki, na bystrzyckim Starym Osiedlu, mają wreszcie wyremontowaną drogę. 28 listopada br. oficjalnie zakończono prace, w ramach których wykonano odwodnienie ciągu komunikacyjnego i położono świeżą nawierzchnię kostkową.
Wykonawca prac: firma BASCH, spółka z o.o. Inwestor: Gmina. Koszt prac: 209.257,38 zł.
*PRZEBUDOWANA DROGA POWIATOWA DO POKRZYWNA
Na odcinku drogi około 1,7 km w stronę Starkówka, prace remontowe wykonało Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych „Drogmost” z Kłodzka. Przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciele władz samorządowych m.in. z...
Szpitalna oddana do użytku
Jedna z ważniejszych ulic w mieście, bo przecież stanowiąca dojazd do kłodzkiego szpitala, pozostawiała wiele do życzenia. Nie było przy niej parkingu, chodniki i nawierzchnia drogi nie były w najlepszym stanie. Na utrudnienia napotykały osoby odwiedzające szpital oraz personel placówki.
To już jednak przeszłość! Ulica została wyremontowana i oddana już do użytku. Zakres przeprowadzonych prac był spory. Zadbano o kanalizację i meliorację, położono nową nawierzchnię, nowe chodniki, pojawiło się nowe oświetlenie (21 punktów), powstał także parking na kilkadziesiąt samochodów.
Jest to inwestycja...
Patriotyczno-feministyczny listopad 2018
Listopad to dla Polaków miesiąc szczególny, tradycyjnie poświęcony wanitatywnym refleksjom i wspomnieniom o przodkach, w tym bohaterach narodowych (tych, którzy walczyli w romantycznym powstaniu 1830 roku, i tych, którym zawdzięczamy wolność, odzyskaną w 1918 roku).
Tegoroczny listopad w każdym zakątku Polski obfituje w wydarzenia upamiętniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Niemal nikt tymczasem nie pamięta o innym polskim jubileuszu stulecia, choć rok 2018 został przez Sejm RP uchwalony Rokiem Praw Kobiet – o stuleciu uzyskania przez Polki czynnych i biernych praw wyborczych na...
Wieści ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach
* 100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ. Uroczystości w SP w Krosnowicach
Wyjątkowo uroczyście obchodzono Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej w Krosnowicach. Na korytarzach szkolnych zwisły gazetki upamiętniające wydarzenia sprzed lat, przypominające sylwetki ludzi działających na rzecz odzyskania Niepodległości. Pojawiła się też wystawa udostępniona nam przez KSP, konkretnie przez historyka tamtejszej szkoły Marka Królikowskiego, a której patronował wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa w ramach projektu „100 dni dla Niepodległej”. 9 listopada odbył się apel, na którym...
Co słychać w ZSP w Kłodzku
* 11 listopada w ZSP w Kłodzku
11 listopada w setną rocznicę odbyła się już po raz czwarty uroczysta przysięga młodzieży klas mundurowych.
W trakcie uroczystości miało miejsce nadanie imienia pułkownika Leopolda Oleniuka klasom mundurowym naszej szkoły.
Krótki rys biograficzny pana pułkownika: Leopold Oleniuk ur. 11 listopada w Rudkach, zatrudniony w naszej szkole od 1947 do 1974 r. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy w 22 Dywizji Piechoty Górskiej w Przemyślu. 1 września został zmobilizowany i brał udział w kampanii wrześniowej, we wrześniu przekroczył granicę polsko-węgierską i był...
Muzyczna strona Kozakowskiego
*Warsztaty czyli szkolenia dla gitarzystów
Ziemię Kłodzką w ostatnim czasie odwiedzili kolejni wybitni pedagodzy i wirtuozi gitary. W dniu 9 listopada br. w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej gościli mgr Rafał Jarczewski i dr hab. Tomasz Spaliński w ramach przedsięwzięcia edukacyjnego pod nazwą „Mistrzowskie Interpretacje” (pod patronatem naukowym Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie). Najpierw przez kilka godzin artyści realizowali zajęcia indywidualne i konsultacje metodyczne z uczniami bystrzyckiej szkoły, a na...
Akordeonowe nowinki
Uczniowie KLASY AKORDEONU mgr Tomasza Brusińskiego i mgr Liliany Stopki w dniu 20. XI 2018 r. mieli okazję skorzystać z cennych wskazówek dr hab. Piotra Chołołowicza z Akademii Muzycznej w Katowicach. Zajęcia prowadzone w przyjacielskiej atmosferze z ćwiczeniami ułatwiającymi wykonanie trudniejszych fragmentów i rozwijające wyobraźnię muzyczną, są motywujące i inspirujące do dalszej pracy nad repertuarem.
Koncert z okazji Święta Odzyskania Niepodległości
W dniu 9 listopada 2018 r. odbył się w Muzeum Ziemi Kłodzkiej uroczysty koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorem koncerty była Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina w Kłodzku oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Koncert poświęcony był postaci wielkiego Polaka – patrioty znakomitego muzyka i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili: Agata Chodorek sopran – studentka studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego We Wrocławiu z akompaniamentem pani Justyny Skoczek, dr Gracjan...
Biblioterapia – wykład dla Uniwersytetu III Wieku w Kłodzku
W poniedziałek 29 X 2018 r. w Saloniku Prasowym kłodzkiej biblioteki Uniwersytet III Wieku uczestniczył w wykładzie przygotowanym przez Klaudię Lutosławską-Nowak pt.:„Biblioterapia – recepta na życie”. Biblioterapia opiera się przede wszystkim na wykorzystaniu terapeutycznych wartości literatury. Może stać się czynnikiem redukującym stresy powstałe w wyniku choroby, pobytu w szpitalu czy też niepełnosprawności. Wykład ilustrowany prezentacją przedstawił rys historyczny tej terapii oraz subiektywnie wybrane lektury dotyczące m.in. problemów zaburzeń psychicznych, przemocy w rodzinie,...
Helikon - Literacka Polanica - Justyna Koronkiewicz
* Justyna Koronkiewicz
Poetka, mieszkanka małej wsi u stóp Gór Stołowych (Studzienno – gmina Szczytna). Urodzona w 1971 roku na zachodnich rubieżach Polski. Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia public relations. Za pracę magisterską otrzymała nagrodę rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Pisze od kilku lat. Zadebiutowała w 2016 roku tomem poetyckim „Szamanka”. Książka została nagrodzona przez Kapitułę Literackich Wawrzynów Lubuskich Srebrnym Sokolim Piórem za najlepszy debiut. Wiersze Justyny Koronkiewicz otrzymały nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich...