Patriotyczno-feministyczny listopad 2018

Autor: 
Uczniowie Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości i mgr Małgorzata Załupka
patrioty.jpg

Listopad to dla Polaków miesiąc szczególny, tradycyjnie poświęcony wanitatywnym refleksjom i wspomnieniom o przodkach, w tym bohaterach narodowych (tych, którzy walczyli w romantycznym powstaniu 1830 roku, i tych, którym zawdzięczamy wolność, odzyskaną w 1918 roku).
Tegoroczny listopad w każdym zakątku Polski obfituje w wydarzenia upamiętniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Niemal nikt tymczasem nie pamięta o innym polskim jubileuszu stulecia, choć rok 2018 został przez Sejm RP uchwalony Rokiem Praw Kobiet – o stuleciu uzyskania przez Polki czynnych i biernych praw wyborczych na mocy dekretu Józefa Piłsudskiego z 28 listopada 1918 roku. Dlatego młodzież Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości, zainspirowana przez nauczycielkę, Małgorzatę Załupkę, podjęła w ramach projektu Przez 100 dni dla Niepodległej wysiłek przypomnienia obu ważnych rocznic w formie miejskiego happeningu O, mój rozmarynie…8 listopada dwie grupy uczniów z klasy 3 technikum ekonomicznego z flagami i w patriotycznych barwach ruszyły ulicami Kłodzka, by rozmawiać z około 100 osobami, które miały chęć ich wysłuchać, zaśpiewać narodowe pieśni i rozpoznawać zdjęcia Polek, które złotymi zgłoskami zapisały się na kartach historii.
Mieszkańcy Kłodzka ze zdziwieniem, aczkolwiek życzliwie przyjmowali zaproszenia na wystawę pod hasłem Niepodległa jest kobietą, która została otwarta 28 listopada w bibliotece Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Nasza akcja okazała się ważna, bo niewiele osób wiedziało o zbliżającym się stuleciu uzyskania praw wyborczych przez Polki. Mimo to wiele kłodzczanek podziękowało za przypomnienie tak ważnego wydarzenia. Były zatem momenty wzruszenia i chwile dobrej zabawy. Nie zabrakło też wspólnych zdjęć z flagą oraz uciechy z prezentu w postaci rozmarynu. Akcji towarzyszyły dźwięki poloneza, naszego narodowego tańca.
Jesteśmy bardzo wdzięczni osobom, które zechciały włączyć się w nasze świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości i przyznania Polkom praw obywatelskich. Dziękujemy za piękną postawę patriotyczną i zapraszamy mieszkańców oraz turystów na wystawę Niepodległa jest kobietą!

Wydania: