Co w trawie piszczy?

Autor: 
Katarzyna Redmerska

SKUPIENIE
Ojcowie Franciszkanie z Kłodzka zapraszają w grudniu do udziału w „Dniach Skupienia dla Mężczyzn”. Trwające dwa dni skupienia rozpoczną się nabożeństwem pokutnym, przewidziane jest także spotkanie w refektarzu klasztornym, na którym zaplanowano prelekcje oraz dyskusję. Zajęcia poprowadzą: franciszkanin dr Wacław Chomik, lek. med. Wojciech Idczak i aktor Adam Woronowicz. Spotkanie może być ciekawe, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że mężczyzna i skupienie raczej nie idą w parze…
WYBORY
Wybory samorządowe za nami, uff! Na Ziemi Kłodzkiej obyło się bez większych zmian, w większości została „stara kadra”. W niektórych jednak miejscach, jak w bliskim mi uzdrowisku, wybór zjeżył włos na głowie (mojej głowie) z niedowierzania. No cóż, tak już jest z tymi wyborami…
ODDZIAŁ
Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Ziemi Kłodzkiej obchodził jubileusz 70-lecia istnienia. Protoplastą Towarzystwa był Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, który powstał w maju 1947 roku. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. O historii Oddziału PTTK opowiadał jego długoletni prezes Marek Krzan. Gratulujemy jubileuszu i życzymy dalszych owocnych lat pracy.
ROCZNIK
Po szesnastu latach wydawniczej przerwy powrócił „Rocznik Ziemi Kłodzkiej”, wydawany przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej. Na razie periodyk będzie dostępny w wersji elektronicznej. Rocznik składa się z ośmiu artykułów, których tematyka obraca się wokół ludzi, spraw, ważnych rocznic dotyczących Ziemi Kłodzkiej. Uroczysta inauguracja wydania odbyła się w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Podczas spotkania autorzy pokrótce przybliżyli tematy swoich artykułów. Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kłodzkiej Adam Łącki dokonał pierwszego otwarcia zakładki. Gratulacje!
SKWER
Międzylesie ma Skwer 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Taką nazwę nadano obszarowi położonemu u zbiegu ulic Kościelnej oraz Waryńskiego. Miasto w ten sposób uczciło jubileusz niepodległości Polski. Bez komentarza.
POMNIK
W kilku miejscach powiatu kłodzkiego w związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, odsłonięto tablice pamiątkowe bądź obeliski. Miało to miejsce m.in. w Bystrzycy Kłodzkiej oraz Nowej Rudzie. W Bystrzycy stanął obelisk, zaś w Nowej Rudzie pojawiła się tablica. W ceremoniach wzięli udział mieszkańcy, przedstawiciele środowisk kombatanckich, zawodowych, lokalne władze. Bez komentarza.
KSIĄŻKA
Załoga schroniska „Na Szczelińcu” wpadła na ciekawy pomysł. Wystąpiła z propozycją do jednego z wydawnictw, aby zasiliło schronisko swoimi książkami, które będą oferowane do czytania turystom odwiedzającym ten obiekt. Obecnie wypoczywając po trudach wędrówki, można poczytać m.in. beletrystykę, fantastykę, bajki. Nic dodać, nic ująć.
NIEWYBUCH
Na terenie gminy Kłodzko znaleziono pocisk artyleryjski. Strażnicy leśni poinformowali policję o niewybuchu znajdującym się w jednym z kompleksów leśnych. Jak widać, nie tylko można trafić na grzybki w lesie…
FESTIWAL
Uczniowie z czterech klas jednej z tokijskich szkół przyjadą latem do Lądka Zdroju, aby wziąć udział w XXI Międzynarodowym Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej. Wybranie Lądka na tygodniową przygodę z tańcem przez młodzież z Tokio, to zasługa Polki, która uczy w japońskiej szkole. Nauczycielka szukała w internecie miejsca, gdzie jej uczniowie z talentem artystycznym mogliby go pogłębić i tak trafiła na lądecki Festiwal. Wow.
SZKOLENIE
W Wójtowicach, w gminie Bystrzyca Kłodzka przebywali uczestnicy szkolenia poświęconego standardom bezpieczeństwa seksualnego młodzieży. Pod hasłem SAFE kryją się zagadnienia związane z seksualnością, asertywnością, feminizmem oraz równością. Jak podkreśla Stowarzyszenie Tkalnia, które było gospodarzem szkolenia, prace nad standardami toczą się przy wsparciu programu Erasmus+. No, no, no.
WYSTAWA
W radkowskim Ratuszu z okazji obchodów Stulecia Niepodległości zorganizowano wystawę. Złożyły się na nią prywatne pamiątki dokumentujące to, jak do wolności prowadziły różne drogi wielu rodzin. Mieszkańcy miasta oraz gminy postanowili podzielić się publicznie swoimi rodzinnymi pamiątkami (zdjęciami, dokumentami oraz innymi przedmiotami). Ekspozycja nosiła tytuł „Świadkowie historii i losów naszych mieszkańców”. Bez komentarza.
TRASY
Przez obszar zarządzany przez Nadleśnictwo w Międzylesiu przebiegać będzie do końca 2020 roku blisko 60 kilometrów utwardzonych duktów. Z powstania tras cieszyć się będą przede wszystkim rowerzyści, gdyż to właśnie z myślą o nich wykonuje się tzw. singletracki. Jest to system tras rowerowych odpowiednio wykonanych pod rowery górskie, które prowadzą po najbardziej atrakcyjnych terenach. Bez komentarza.
LAUREAT
Ośrodek Rehabilitacji Jeży „Jerzy dla Jeży” z Kłodzka, znalazł się w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu pn. „Lokalni Herosi”. Placówka uplasowała się na szóstym miejscu w kategorii „ekologia”. Oznacza to, że Jerzy Gara otrzyma dla swoich kolczastych podopiecznych grant w wysokości 10 tys. zł. Kłodzki ośrodek „Jerzy dla Jeży” jest jednym z nielicznych miejsc w kraju, który spieszy z pomocą poszkodowanym jeżom. Gratulacje!
PRZEDSIĘWZIĘCIE
Przez trzy lata na terenie Parku Gór Stołowych oraz jego otuliny będzie prowadzona ocena stanu zasobów przyrody ożywionej i nieożywionej. Do tego celu zostaną wykorzystane technologie teledetekcyjne (m.in. z udziałem drona). Dzięki przedsięwzięciu uzyska się bardziej dokładne informacje o faunie i florze tego miejsca. Bez komentarza.
PRZESZKOLENIE
Ponad setka uczennic oraz uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodzku, odbyła przeszkolenie w 22 Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej. Młodzież poznawała albo doskonaliła swoje umiejętności. Przeprowadzono zajęcia m.in. musztry, udzielania pomocy medycznej, jak i strzelectwa. O la, la.
PROJEKT
Uzdrowisko Lądek Zdrój jest właścicielem domu zdrojowego i kinoteatru, lecz jako uzdrowisko nie ma w swoim zakresie prowadzenia działalności kulturalnej – ma świadczyć usługi uzdrowiskowe. W związku z tym, kompleks systematycznie podupada. W minionej kadencji burmistrz Lądka Zdroju Roman Kaczmarczyk podjął decyzję, że nieruchomość przejdzie pod władanie miasta. Jak mówi włodarz, którego wybrano ponownie na burmistrza, do całej sprawy przygotowywano się projektowo. Rozrysowane zostało każde pomieszczenie i określono funkcję zabytkowego budynku, który docelowo stanie się siedzibą centrum kultury. Aby projekt doszedł do realizacji, muszą znaleźć się fundusze. Stąd przygotowano projekt wraz z wnioskiem o takie pieniądze. Obecnie na miarę gminnych możliwości prowadzone są prace w pobliskiej muszli koncertowej i jej otoczeniu. Bez komentarza.
DYM
Nowa Ruda nadal wygrywa w temacie przekroczenia dopuszczalnej ilości pyłu zawieszonego w powietrzu, określanego symbolem PM 10. Przez ostatnie kilka dni w powietrzu unosiły się związki toksyczne szkodliwe dla zdrowia. Poza benzopirenem do organizmu przedostawał się arsen, kadm, nikl oraz ołów. Sprawcą tak szkodliwego powietrza są kopcące kominy, zwłaszcza w centrum miejscowości. Bez komentarza.
SENIORKI
Ochotnicza Straż Pożarna w Pławnicy, w gminie Bystrzyca Kłodzka, aktywizuje swoje środowisko włączając je w różne inicjatywy. Strażaków - ochotników wspiera dyrektor miejscowej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Karina Salitra. Obecnie dzięki rządowemu Programowi na rzecz aktywności społecznej osób starszych (ASOS), seniorki 60+ mogą uczestniczyć w zajęciach jogi. Wow.
ŚWIETLICA
W Czerwieńczycach, gm. Nowa Ru-da, metamorfozę przeszedł budynek mieszczący salę wiejską. Remont był możliwy dzięki uzyskaniu funduszy z Programu rozwoju obszarów wiejskich, ponadto gmina dołożyła swoją część. Koszt remontu to około 315 tys. zł. Za ponad 63 tys. zł zakupione zostało wyposażenie. Obecnie mieszkańcy Czerwieńczyc mają nowoczesne miejsce na wspólne spotkania, w tym zabawy. Gratulacje!
MEDAL
Zawodniczka z Klubu Taekwon-do ITF Nowa Ruda, Angelina Wielgus wywalczyła srebrny medal podczas Międzynarodowego Turnieju Mazovia Masters Cup, który odbywał się w Ciechanowie. Medal został zdobyty w konkurencji walk. Gratulacje!
ZAKAZ
Nadleśnictwo Międzylesie wprowadziło zakaz wstępu do lasów pozostających w jego administracji. Wszystko w związku z występowaniem silnych wiatrów i szkodami, jakie wyrządziły i wyrządzają w drzewostanie. Decyzja obowiązuje aż do odwołania. Bez komentarza.

Wydania: