2014-06
Możliwości wykorzystania sektora leśno-drzewnego w rozwoju regionalnym
Pod takim właśnie tytułem senatorska Komisja Gospodarki Narodowej oraz Komisja Środowiska 22 maja 2014 r. w Polanicy Zdroju, w Villi Polanica odbyła debatę przy uczestnictwie przedstawicieli ministerstw oraz najbardziej zainteresowanych, czyli przedstawicieli przedsiębiorców i Lasów Państwowych.
Obradami w Polanicy przewodził senator Stanisław Jurcewicz, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej.
Na początek: jak ważne są lasy, drewno z nich pozyskiwane i przetwarzane. 29,3% Polski jest zalesione. Rocznie pozyskuje się 2,4 mld m3 drewna, lasy zajmują powierzchnię 9,2 mln ha....
Marka Kudowa Zdrój - prozdrojowa. Rozmowa z z-cą burmistrza Andrzejem Kaneckim
- Oczywistym jest, że zdrój to kuracjusze, zabiegi, leczenie... a co poza tym?
-To, że są kuracjusze, że mają program uzdrowiskowy, to dla Kudowy za mało. Widzimy stałą potrzebę rozszerzania obszaru „zaciekawienia” Kudową. Kreujemy nowe produkty oparte również na aktywności ruchowej. Pakiet tych produktów połączony z ofertą kulturalną, rozrywkową, uzupełnioną o place zabaw i parki rozrywki dla najmłodszych i tych nieco starszych dzieci, w otulinie ciekawych miejsc godnych zwiedzenia i okraszonych propozycjami smaków mistrzów kudowskiej gastronomii, składa się na kreowaną przez nas markę...
Pytania o polską oświatę
Ktoś kiedyś porównał sytuację w systemie polskiego szkolnictwa do drogi wybudowanej przed wojną, która w latach trzydziestych XX wieku może i wystarczała, ale nie spełnia standardów XXI wieku. Po II wojnie światowej nie „wybudowano nowej drogi oświatowej”, ale ciągle się łata tę przedwojenną, starą i wąska, a łat jest już tak dużo, że właściwie nie widać pierwotnej nawierzchni.
I co gorsza, ciągle w tej drodze powstają nowe dziury, więc przez to łatanie wcale nie straciła na wyboistości.
Zastanówmy się przez moment dlaczego poziom wykształcenia absolwentów polskich szkół jest powszechnie...
Plebiscyt „BRAMY” - Kto na wójta/burmistrza - pierwsze notowania
Już najwyższy czas, aby zastanowić się poważnie, kto ma być wójtem, burmistrzem w naszej gminie. Ale... niestety, najczęściej udzielana odpowiedź to: „jeszcze nie wiem”. Tak jak i mało kto „wychyla się” z ogłoszeniem oficjalnej kandydatury, ale....
Pierwsze notowania już są:
1/ Bystrzyca Kłodzka: burmistrz Renata Surma (70 pkt.). I tu nie widać poważnego konkurenta, choć mieszkańcy stawiają także na: Sęgę Krystiana, Bienia Adama i Kamińskiego Mieczysława (po 10 pkt). Niezdecydowanych (nie widzących „swojego” burmistrza) to 40%.
2/ Duszniki Zdrój: tutaj mieszkańcy dość wyraźnie twierdzą: nie...
Bogdan Zdrojewski w powiecie kłodzkim
Na zaproszenie starosty kłodzkiego Macieja Awiżenia w powiecie kłodzkim gościł Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister odwiedził Bystrzycę Kłodzką, Szczytną, Duszniki Zdrój, Wambierzyce, Nową Rudę i Kłodzko.
Ósemka wciąż na tapecie
27 maja 2014 roku na zaproszenie poseł Moniki Wielichowskiej w siedzibie Powiatu Kłodzkiego znów rozmawiano o infrastrukturze drogowej powiatów: kłodzkiego, ząbkowickiego i dzierżoniowskiego ze szczególnym uwzględnieniem drogi S8, obwodnicy Kłodzka i działań na istniejącej krajowej sieci dróg. Na zaproszenie pani Poseł przybyli m.in. sekretarz stanu w Min. Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego p. Zbigniew Rynasiewicz oraz marszałek Woj. Dolnośląskiego Cezary Przybylski, a więc decydenci z „najwyższej półki” wraz z dyr. odpowiednich działów infrastruktury.
Co ze spotkania wynikło: trwają prace...
Co to jest AGROREG?
Co to jest „Agroreg”?
- Jest to instytucja, a nawet i zakład pracy, dla którego „surowcem” do produkcji jest pieniądz. Właśnie ten surowiec przetworzony przez ludzi, ich kreatywność pozwala produkować wyrób, który znów jest pieniądzem, ale już nadwyżką, którą można inwestować według potrzeb właścicieli „Agroregu”, czyli jego udziałowców. W jaki sposób tworzy się produkt pieniądza z pieniądza? Po prostu sensownie obraca się pieniądzem pierwotnym, założycielskim w ten sposób, by zainwestowany wracał w zwielokrotnionej wartości.
I to jest pierwsze zadanie „Agroregu”.
Drugim zaś jest samodzielne...
Miejski Zespół Szkół informuje
Wiosna przyniosła nam wiele sukcesów i mnóstwo ciekawych działań.
W dniu 5 marca trzynastu uczniów klasy IIb SP przystąpiło do Ogólnopolskiego Sprawdzianu „Rozumiem to, co czytam. Czytam to, co rozumiem”. Julia Ogonowska i Patryk Zenner osiągnęli maksymalną punktację. Bardzo dobrze (90% i 80%) z zadaniami poradzili sobie: Olimpiusz Furgała, Zuzanna Giecewicz, Kajetan Górecki, Marcel Kopeć, Amelia Kosewska, Dawid Mazurewicz, Jakub Górecki i Angelika Logaj. Gratulacje.
Klub Czterech Żywiołów działający w naszej szkole został zgłoszony do konkursu. Młodzi klubowicze proszą o wsparcie...
Tenis stołowy
Podczas Drużynowych Mistrzostw Dolnego Śląska Młodzików, Kadetów
i Juniorów w tenisie stołowym w Brzegu Dolnym (27.04.2014) drużyna kadetek MLKS Śnieżnik Stronie Śląskie zdobyła złoty medal, w składzie: Alicja Borszowska i Aleksandra Ciura.
Natomiast drużyna Juniorów MLKS Śnieżnik Stronie Śląskie zdobyła brązowy medal, w składzie: Remigiusz Jamróz, Patryk Cuch, Daniel Majewski, Bartosz Adamczewski.
Święto Strażaków
Strażacy z powiatu kłodzkiego swoje święto obchodzili w tym roku 10 maja w Kłodzku. Po mszy w kościele oo. franciszkanów, oficjalne uroczystości odbyły się na placu obok mostu św. Jana. Tradycyjnie tego dnia strażacy otrzymali nominacje na wyższe stopnie oraz odznaczenia i nagrody. Specjalnymi odznaczeniami uhonorowane zostały także osoby współpracujące ze Strażą Pożarną w zakresie bezpieczeństwa, m.in. Krzyż Koronny za Zasługi dla Pożarnictwa na terenie powiatu kłodzkiego odebrali wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz, starosta kłodzki Maciej Awiżeń, wicestarosta Adam Łącki oraz Krzysztof...
Zdobywaj Tysięczniki Ziemi Kłodzkiej
Tysięczniki Ziemi Kłodzkiej to nowa odznaka regionalna, którą można zdobywać od 10 maja 2014 r. Aby otrzymać odznakę należy odwiedzić 32 szczyty w czterech pasmach górskich otaczających Ziemię Kłodzką. Są to: Góry Sowie (1 szczyt), Góry Orlickie (2 szczyty), Masyw Śnieżnika (13 szczytów), Góry Bialskie (16 szczytów). Odznaka została ustanowiona na początku marca 2014 r. uchwałą Zarządu Oddziału PTTK „Ziemi Kłodzkiej” w Kłodzku.
Na każdym szczycie wchodzącym w skład „tysięczników” zostały przymocowane tabliczki z nazwami oraz wysokością. Potwierdzeniem zdobycia poszczególnych szczytów mogą być...
Felieton ze Starej Morawy - maj 2014
Wkroczyliśmy z hukiem (motocykle, samochody) wolnego czasu w maj, kojarzący się nostalgicznie z wyjazdami, rowerowymi wypadami „za miasto”. Do tego koszyk zapełniony „tym i owym”... kocyk i biesiady przypominające „Śniadanie na trawie” Moneta...
U nas, w Dolinie Kleśnicy, „święto pracy” skupione na tworzeniu, z inspiracją dla przyszłych kompozytorów i słuchaczy muzyki „konkretnej”. Jest to kontynuacja trwającej od przełomu 2013/2014 roku „wiecznej wiosny” i wiecznego, ustawicznego piłowania; piłowanie oficjalne, „państwowe” i inne pił prywatnych, pił kłusowniczych i klasycznych pilarzy -...
Barany i wilkołaki
Socjalizm – sztandarowe dzieło Szatana, ma różne nazwy: komunizm, itp., polega na tym, że kilku zmawia się (bo każdy z osobna jest za słaby) aby odebrać komuś portfel (siłom lub godnościom osobistom) czy też przez przegłosowanie. (Gdzieś w internecie).
Ile zabiera nam państwo
Przeciętnie Polak oddał do publicznej kasy w 2013 r. 15,94 tys. zł – podał dziennik Rzeczpospolita. Oczywiście nie chodzi o podatek dochodowy, lecz o podatki podczas codziennych zakupów. Prócz Vatu i akcyzy, które są ukryte najbardziej w paliwie, energii i używkach, są jeszcze składki na ubezpieczenie społeczne (5,2...
Co w trawie piszczy
MULTISPORT
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym „Na Bursztynowym Szlaku”, w Lewinie Kłodzkim - dzięki programowi „Multisport” finansowanemu przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, od kwietnia trwają zajęcia sportowe dla dzieci.
Założeniem projektu jest poprawa sprawności fizycznej najmłodszych, ze szczególnym uwzględnieniem klas (IV, V i VI). Celem programu jest upowszechnienie postaw prosportowych, prospołecznych i prozdrowotnych przez udział dzieci w aktywności ruchowej.
Pomysł super - gratulacje!
MEDIA
Polanica Zdrój wkroczyła do mediów społecznościowych, czyli…uruchomiła swój oficjalny profil...
Eurowybory. Kampania
Podsumowując kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego, mogę tylko przytoczyć słowa Kmicica z „Potopu” Sienkiewicza: „Kończ waść wstydu oszczędź”.
To co pokazały nam partie polityczne i kandydaci na europosłów, to popis: chamstwa, arogancji, buty, obłudy, braku elementarnych zasad dobrego wychowania, braku wiedzy, kompetentności etc.
Mamy demokrację - równość, wolność słowa. Jednakże jak mawiała moja babcia: „istnieją pewne granice”. Po kampanii do Parlamentu Europejskiego widać, że u nas żadnych granic nie ma.
Jak się okazuje kandydować może każdy. Najważniejsze by umiał zrobić wokół...
Lądeckie impresje (181)
W dzisiejszym odcinku goszczę panią MARIĘ BIŁAS – założycielkę KŁODZKIEGO BRACTWA RYCERSKIEGO. Z zawodu pani Maria jest pedagogiem, jest również znanym tutejszym animatorem kultury. Od grudnia 2012 roku pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia „Kłodzkie Bractwo Rycerskie”. Zafascynowana czasami średniowiecza i Kłodzkiem z tamtej też epoki.
- Kiedy powstało Bractwo, co było impulsem do jego powstania?
- Bractwo istnieje od roku 2007. Wtedy odbyło się pierwsze w większym gronie spotkanie zainteresowanych rekonstrukcją średniowiecza. Wtedy też powstała nazwa Kłodzkie Bractwo Rycerskie. Początki...
Echa sesji RM w Kłodzku - 29.05.br.
* Nagrody Mecenasa Kultury Kłodzkiej za 2013 r. Wśród nagrodzonych byli: Arkadiusz Tomczak, Leroy Merlin Kłodzko - złoty medal, Ryszard Bilan - srebrny medal, brązowe medale otrzymali: Cezary Trybaluk, Anna Łanczont, Centrum Edukacji - p.Violetta Jakobsze, PKO BP Oddział I w Kłodzku.
Nagrody Sponsora Sportu Kłodzkiego za 2013 otrzymali: p. Jerzy Sierakowski - złoty medal, srebrne medale - Wodociągi Kłodzkie Sp. z o.o., Zakład Administracji Mieszkaniami Gminnymi Gminy M. Kłodzko Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Kłodzku, brązowe medale - Doral Sp. J. P. Chmielowski, R. Kalinowski, J. Sierakowski...
Wizyta ambasadora Japonii
Ambasador Japonii w Polsce pan Makoto Jamanaka w sobotę 17 maja br. odwiedził powiat kłodzki. W towarzystwie władz samorządowych, m.in. starosty Macieja Awiżenia zwiedził Polanicę-Zdrój, Wambierzyce, Kudowę-Zdrój i Duszniki-Zdrój.
Innowator Dolnośląski - szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw
Spadek obrotów i zysków, kurcząca się liczba zleceń, zmniejszająca się motywacja pracowników, konieczność stawiania czoła konkurencji, która wyrasta jak grzyby po deszczu. Brak pomysłów, efekt „wypalenia”. Co robić, jak działać, w jakim kierunku podążać? – to pytanie często zadaje sobie wielu właścicieli, prezesów lub zarządów firm. Odpowiedź wiąże się najczęściej z koniecznością dostosowania strategii do tempa dynamicznie rozwijającej się gospodarki. Niestety, nadal niewiele firm docenia wagę posiadania długofalowego planu działania, skutecznego nie tylko czasach prosperity, ale również...
Wsparcie dla pracodawców zatrudniających bezrobotnych
Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przewiduje wsparcie zatrudnienia młodych pracowników m.in. poprzez ułatwienie zdobycia stażu zawodowego i objęcie bezrobotnych indywidualną pomocą urzędu pracy. W tym celu ustawa wprowadziła tzw.:
- bon szkoleniowy, który jest gwarancją skierowania bezrobotnego na wskazane przez niego szkolenie oraz opłacenie kosztów,
- bon stażowy gwarantujący odbycie stażu u wskazanego przez bezrobotnego pracodawcy,
- bon zatrudnieniowy zapewniający pracodawcy refundację części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne w...
Spotkanie z przedstawicielami Banku Światowego
Już po raz drugi przedstawiciele Banku Światowego, międzynarodowej organizacji wspierającej równomierny rozwój państw członkowskich, gościli w powiecie kłodzkim. Podczas roboczego spotkania w kłodzkim Starostwie (10 maja br.) zapoznali się z systemem przeciwpowodziowym na Ziemi Kłodzkiej oraz planami inwestycyjnymi w tym zakresie. Rozmowa ze starostą Maciejem Awiżeniem dotyczyła problematyki ochrony przeciwpowodziowej, systemu reagowania w sytuacjach kryzysowych, ewakuacji ludności z terenów zagrożonych zalaniem oraz budowy zbiorników retencyjnych. Bank Światowy udziela preferencyjnych...
Małachowskiego w remoncie
Trwają prace związane z przebudową drogi gminnej (ul. Małachowskiego) w Jugowie. Zakres prac obejmuje przebudowę odwodnienia podbudowy drogi wraz z wykonaniem nowej nawierzchni asfaltowej. Prace modernizacyjne wykonuje Firma Ogólnobudowlana pana Matyszczyka z Woliborza. Zadanie zostanie sfinansowane ze środków pochodzących z budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz Gminy Nowa Ruda.
Powstaje nowy chodnik
16 kwietnia, w Ludwikowicach Kłodzkich, Firma „Roboty Ziemne i Budowlane” pana Tomasza Serafińskiego rozpoczęła prace przy budowie nowego chodnika. Chodnik, który właśnie powstaje biegnie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 381. Zakres prowadzonych prac obejmuje położenie nawierzchni z kostki betonowej na odcinku 1 km wraz z elementami odwodnienia drogi. Koszt inwestycji to kwota ok. 360 tysięcy zł, czego 80% kosztów pochodzi ze środków pozyskanych od Marszałka Województwa Dolnośląskiego, natomiast 20% z budżetu Gminy Nowa Ruda. Planuje się, że do końca lipca br. wszystkie prace zostaną zakończone.
Nietypowe spotkanie
W poniedziałek 12 maja 2014 roku o godzinie 18 w Muzeum Ziemi Sowiogórskiej w Ludwikowicach Kłodzkich odbyło się zebranie wiejskie sołectwa Ludwikowice Kłodzkie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że oprócz wójta gminy Sławomira Karwowskiego, sołtysa Janusza Ferenca i mieszkańców wsi w majowym zebraniu uczestniczył również marszałek Województwa Dolnośląskiego pan Jerzy Tutaj wraz z asystentem – panem Emilianem Bera, którzy przybyli do Ludwikowic Kł. na zaproszenie gospodarzy. Spotkanie rozpoczął Janusz Ferenc, witając gości przybyłych na poniedziałkowe zebranie, a następnie oddał...
W Bystrzycy Kłodzkiej powstanie 8,5 km nowej kanalizacji
Do 2016 r. mieszkania i domy blisko 900 mieszkańców Bystrzycy Kłodzkiej zostaną podłączone do 8,5-km nowej kanalizacji. Zostanie też zmodernizowana oczyszczalnia ścieków, dzięki czemu ma się poprawić jakość wody Nysy Kłodzkiej.
Jak powiedział prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Marek Mielczarek, dzięki planowanym inwestycjom mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej, a także sąsiadującego z nią Długopola, zyskają nową kanalizację, a rzeka Nysa Kłodzka będzie czystsza.
- Wartość całego projektu to około 12,5 mln zł. Właśnie przekazaliśmy zarządowi Zakładu...