Innowator Dolnośląski - szansa dla małych i średnich przedsiębiorstw
Spadek obrotów i zysków, kurcząca się liczba zleceń, zmniejszająca się motywacja pracowników, konieczność stawiania czoła konkurencji, która wyrasta jak grzyby po deszczu. Brak pomysłów, efekt „wypalenia”. Co robić, jak działać, w jakim kierunku podążać? – to pytanie często zadaje sobie wielu właścicieli, prezesów lub zarządów firm. Odpowiedź wiąże się najczęściej z koniecznością dostosowania strategii do tempa dynamicznie rozwijającej się gospodarki. Niestety, nadal niewiele firm docenia wagę posiadania długofalowego planu działania, skutecznego nie tylko czasach prosperity, ale również umożliwiającego funkcjonowanie, kiedy nadejdą „chude” lata.
- W przedsiębiorstwach MSP można zaobserwować brak świadomości potrzeby budowania strategii firmy. Często właściciel posiada takową we własnej głowie, lecz tylko niewielu precyzuje i konkretyzuje ją na papierze, a potem stara się realizować. Strategia określa dokładnie zadania, przypisuje osoby do ich realizacji i dokładnie definiuje sposoby monitorowania postępów. To drogowskaz dla firmy - podkreśla Andrzej Bocheński, ekspert w firmie PM Doradztwo Gospodarcze, która realizuje unijny projekt „Innowator Dolnośląski”.
Jak to wygląda w Europie
Tymczasem, jak szacuje Europejska Federacja Stowarzyszeń Konsultantów (FEACO), europejski rynek doradczy w 2012 roku miał wartość ok. 97,7 mld euro i wzrósł o 5,8 proc. Tradycyjnie, ponad połowa rynku przypadała na usługi doradztwa biznesowego, ok. 19 proc. - doradztwa IT, a na pozostałe trzy (rozwój i przejęcia, outsourcing oraz inne usługi) po ok. 10 proc. Największe rynki usług doradczych w Europie to rynek niemiecki (20,6 mld euro), brytyjski (13,6 mld) i francuski (7,4 mld). Rocznie z pomocy zewnętrznych konsultantów korzysta tam ok. 48 procent firm małej i średniej wielkości. Wartość rynku doradztwa biznesowego w Polsce wynosi ok. 330 mln euro, czyli mniej niż 0,1 proc. rynku europejskiego. Poziom jest niższy niż w Czechach, Chorwacji, Rumunii czy na Słowacji.
Unia pomaga małym i średnim
Unia Europejska, mając świadomość wartości doradztwa i efektów, jakie może ono przynieść, przeznaczyła znaczne środki na popularyzację doradztwa dla przedsiębiorstw. Dzięki temu właściciele firm mogą bezpłatnie „spróbować”, jak takie doradztwo wygląda i jakie korzyści ze sobą niesie. Celem programu jest poprawa zdolności dolnośląskich MSP do planowania rozwoju opartego na innowacji i wyznaczania celów strategicznych. Z udziału mogą skorzystać małe i średnie firmy z branży chemicznej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej, biurowej, informatycznej, elektrycznej, wzorniczej i innych. I korzystają. - Skłonił nas do tego czysty przypadek życiowy, ale - w biznesie jak w sporcie - wiatr wieje lepszym w plecy… Przyszedł czas na zmiany
w podejściu do naszego biznesu który uprawiamy od 20 lat. Niektóre pomysły i podejście do strategii firmy się wytarły, wypaliły.” – mówi Robert Joop, prezes firmy KER+3MR sp. z o.o.