2011-46
RWPG a EWG
No cóż, możemy narzekać na na „europejski socjalizm” Europejskiej Unii Gospodarczej. Ale ten „europejski socjalizm” nijak się ma do socjalizmu komuny zafundowanego nam pod przewodnictwem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) w ramach Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) - takiej „przymusowej” pomocy zrzeszającej wszystkie kraje byłej „demokracji ludowej”.
Ten unijny socjalizm to „łagodny socjalizm”, któremu - i owszem - daleko do kapitalizmu, ale to właśnie w „europejskim socjaliźmie” pojedynczy człowiek ma prawa niezbywalne, traktowane na równi z prawami „mas”. To tutaj...
Meandry kłodzkiej polityki, czyli o historii burmistrzowania z lat 1994-1998 w zderzeniu ze współczesnością – cz. V
Jeszcze nie skończyło się lato 1994 roku, kiedy 22 lipca powołano po kolejnych wolnych wyborach na stanowisko burmistrza Kłodzka pana mgr inż. Stefana Cygnarowicza, ekonomistę, szefa oddziału PZM. Rządząca koalicja KKO-SLD-PSL powołuje do pomocy dwóch wiceburmistrzów: dra Józefa Migdała i Ryszarda Jastrzębskiego (absolwenta Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Nowej Rudzie, byłego posła PSL I kadencji RP). Podczas tajnego głosowania jego kandydaturę poparło 20 na 22 obecnych radnych.
Tu warto przypomnieć, że Rada Miejska miała 28 radnych, w tym 9 niezależnych. Autor felietonu, obecny na sesji...
Wieża widokowa na Anenskym vrchu
Anenský vrch (991 m n.p.m.) to szczyt w głównym grzebieniu Gór Orlickich. W pobliżu prowadzi słynna Jiráskova cesta - ze szlaku na szczyt jest ok. 500 m. W 1766 r. na szczycie wzniesiono kaplicę św. Anny. W związku z tym, że w 1937 r. Anenský vrch znalazł się na linii budowy umocnień obronnych, kaplicę rozebrano i przeniesiono do osady Hadinec. Pierwsza wieża widokowa powstała tu prawdopodobnie około 1910 r. i przetrwała do czasów I wojny św. Nowa wieża została uroczyście oddana do użytku 28 października 2010 r. Zbudowana została w ramach realizacji projektu unijnego, który zakłada budowę...
Podróże po Wielkopolsce (10) - Żerków
Żerków to też jedno z miast Wielkopolski, miasteczek właściwie – odwiedzanych przez nas z ogromnym sentymentem. Położone 10 kilometrów od Jarocina, liczy sobie niewiele ponad 2 tysiące mieszkańców i uważane jest za turystyczną perełkę Wielkopolski – stanowi centrum tzw. Szwajcarii Żerkowskiej.
W 2007 roku zrobiłam sobie dość duży spacer „wspomnieniowy” – rynek, barokowy kościół, cmentarz (pięknie położony na wzgórzu), wieża przekaźnikowa... Tym razem byliśmy tylko kilka chwil na rynku. Zachwycają mnie okalające go małe domki. Z dzieciństwa zapamiętałam, że jeden z domów w Żerkowie ozdabiany...
Dziedzictwo międzywojenne
Co prawda Święto Niepodległości obchodzimy w Polsce 11 listopada, ale nie bardzo wiadomo - dlaczego, gdyż w tym dniu w 1918 r. nie wydarzyło się nic szczególnego poza przekazaniem Józefowi Piłsudskiemu naczelnego dowództwa nad wojskiem przez Radę Regencyjną, która powstała 12 września 1917 roku. Ale to właśnie Rada ogłosiła niepodległość Polski 12 października 1918 r. i przejęła zwierzchnictwo nad wojskiem, a 13 dni później powołała rząd pod przewodnictwem Józefa Świeżyńskiego. Natomiast pełnię władzy Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu dopiero 14 listopada 1918 roku.
O ile więc...
Stowarzyszenie. Alternatywa
Instytucje stowarzyszeń i towarzystw, od dawna budzą moją ciekawość. Głównie intrygują mnie osoby, które wstępują w takie przybytki. Zapewne wielu z Czytelników zada pytanie: „czego to ja znowu się dopatruję?”. Ano dopatruję się. Okazuje się bowiem, że jak we wszystkim, tak i w takich zgrupowaniach, istnieje tzw.: ”drugie dno”. Rzecz jasna, nie mam tu na myśli prania brudnych pieniędzy, czy scen rodem z „Ojca Chrzestnego”. Chociaż, jak to się mówi: ”nigdy, nie mów nigdy”.
Po co w takim razie tworzy się stowarzyszenia? Tworzy się je zawsze dla jakiegoś celu. Mogą to być wzniosłe idee, jak...
Lądeckie impresje (148)
Czas na uporządkowanie mojej szuflady, a uzbierało się tych spraw niemało.
Miałem w planie m.in. wyjazd na krosnowicki Festiwal Muzyczny im. I. Reimanna czy jubileusz „Nieregularnika Polanickiego”. Niestety plany i marzenia to jedno a rzeczywistość to drugie. Przepraszam więc najmocniej organizatorów, w tym moich przyjaciół Grażynę i Franka, że tak zawiodłem. Chwilowe komplikacje zdrowotne wiele mi pokrzyżowały, ale też takie jest nasze życie…
W momencie kiedy ukaże się ten odcinek upłynie już termin zgłaszania kandydatur do kolejnej edycji Nagrody Starosty Kłodzkiego, owej tak...
Organizacje pozarządowe na Ziemi Kłodzkiej (cz.14)
Skutki procesów integracyjnych dla społeczności Ziemi Kłodzkiej w odczuciu działaczy społecznych.
Żaden z ankietowanych nie dostrzegł negatywnych skutków integracji europejskiej. 36% ankietowanych twierdzi, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie miało większego znaczenia dla sytuacji mieszkańców Ziemi Kłodzkiej. Wśród pozytywnych aspektów, ankietowani wymieniali:
* 45% wskazało rozwój regionu;
* 27% wymieniło możliwość wymiany doświadczeń;
* 17% doceniło integrację w aspekcie rozwoju turystyki;
* 14% dostrzega w integracji możliwość poznawania innych kultur;
* Dla 10% ankietowanych...
Święto Niepodległości
Wspólne świętowanie rocznic jest jednym z najważniejszych elementów naszej narodowej tradycji. 11 listopada spotykamy się, by wspominać naszą historię, ale też umacniać się w przekonaniu, że dla Polaków, dla nas wszystkich, idee wolności i odzyskanej przed 93. laty niepodległości są ciągle żywe i dają świadectwo tego, kim dzisiaj jesteśmy. Mamy też tego dnia możliwość oddania hołdu tym wszystkim, którzy w walce za ojczyznę ponieśli największą ofiarę. Tymi słowami starosta Maciej Awiżeń powitał gości i mieszkańców zebranych pod pomnikiem Żołnierza Polskiego w Kłodzku na powiatowych i miejskich...
Drogowe inwestycje
W obecności władz samorządowych, przedstawicieli Zarządu Dróg Powiatowych oraz wykonawców 2 listopada br. uroczyście oddana została do użytku zmodernizowana ul. Wolności w Szczytnej. Całość inwestycji obejmowała także budowę deptaka miejskiego oraz łącznika z drogą krajową nr 8. Zrealizowanie tego partnerskiego projektu Powiatu Kłodzkiego i Gminy Szczytna było możliwe dzięki pozyskaniu dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Prace zostały rozpoczęte w lutym 2008 roku, a realizacja dobiegła końca we wrześniu 2011 r.
Ulica Wolności...
Radkowa rozbudowa i przebudowa trwa w najlepsze
Przynajmniej raz w tygodniu jestem w gminie Radków - i lubię tu jeździć. Dlaczego? ... bo nie jest to Gmina pasywna - wciąż trwa jej rozbudowa. Najlepszym przykładem „działań na dziś” niech będzie modernizacja (a właściwie nowa budowa) ośrodka sportu, rekreacji i turystyki przy ul. Piastowskiej.
Na kilkunastu hektarach powstaje cały kompleks pn. „Park Turystyczno-Rekreacyjno-Sportowy Krainy Gór Stołowych i Broumovskich stien”.
W I etapie buduje się część sportową + basen + lodowisko, w II - obiekty sportowe, w III obiekty szkoleniowe (sale wykładowe + korty tenisowe), zaś w IV etapie...
Szalejów Dolny coraz bezpieczniejszy
Już od dłuższego czasu trwa regulacja rzeki Bystrzycy Dusznickiej na odcinku właśnie Szalejowa Dolnego. Pogoda sprzyja, zatem prace posuwają się ostro naprzód. Pewnie ta regulacja nie uchroni nas od „wody stulecia” ale na pewno od prawie rokrocznych wylewisk i wzmacni poczucie pewności „że nic się nie stanie”.
Radków - ulica Kościuszki
Ulica T. Kościuszki uzyskuje nowe chodniki, ale zanim położy się nową kostkę, wymianie ulega również częściowo infrastruktura podziemna aby nie było konieczności „pruć” nowych chodników w razie awarii urządzeń podziemnych właśnie z powodu ich zestarzenia się. Prace wykonuje firma ze Ścinawki Średniej „Krężbud”.
Radków - Wambierzyce (albo odwrotnie)
... cudowna trasa łącząca „górą” Radków z Wambierzycami. Po obu stronach drogi zadbane kapliczki, inne obiekty kultu, a jedziemy połoniną tak rozległą, tak przestrzenną jakbyśmy rzeczywiście dosięgali raju na ziemi. Patetycznie brzmi co tutaj piszę, obrazki też nie oddają uroku tej trasy, ale proszę - dopóki jeszcze czas (droga w zimie nie jest odśnieżana) - w najbliższe dni wolne od pracy udajcie się na tę wycieczkę. Rowerową bądź samochodową. Żałować nie będziecie. Proponuję jazdę od strony Radkowa ze zjazdem do Wambierzyc od tyłu Bazyliki i wjazd do samych Wambierzyc przed Bazylikę.
Remont "Pionierów" zakończony
W środę 16 listopada oddano do użytku, odnowiony odcinek ulicy Pionierów w Nowej Rudzie. Środki na wykonanie prac drogowych, pochodzą z promessy (776 tys. zł) przeznaczonej na usuwanie skutków powodzi. Do tej pory z w/w funduszu, wyremontowano ulice: Młyńską, Ugory oraz Debry.
Efekt finalny zakończonego działania, to 500 metrów bieżących nowej nawierzchni jezdni; co stanowi najdłuższy odcinek, wyremontowany w ramach lipcowej promessy. Ponadto firma “ZUBIT”; będąca realizatorem zadania, wykonała niezbędne odwodnienie wraz udrożnieniem pobocza. Koszt przeprowadzonych prac - 257.532,20 złotych...
Święto Odzyskania Niepodległości w Miejskim Zespołe Szkół w Kłodzku
Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości we wtorek 8 listopada 2011 roku odbył się w MZS uroczysty apel. Rozpoczął się on tradycyjnie wystąpieniem pocztów sztandarowych obu szkół i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie klasa 5a SP zaprezentowała okolicznościowe przedstawienie nawiązujące tematyką do ważnych wydarzeń z dziejów naszej Ojczyzny, przeplatane pieśniami patriotycznymi w wykonaniu szkolnego chóru. Uroczystość przygotowali Dorota Krężlewicz-Skrobot i Damian Ptak.
Muzeum Ziemi Kłodzkiej zaprasza
* 25 listopada 2011 r. o godz. 17.00 - Promocja IV tomu “Popularnej Encyklopedii Ziemi Kłodzkiej”.
*30 listopada 2011 r. godz.18.00 - Wernisaż wystawy pt. „Dariusz Sobociński. Malarstwo”.
Serdecznie zapraszamy na spędzenie w nietypowy sposób wieczoru andrzejkowego w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Tym razem pragniemy zaprezentować prace Dariusza Sobocińskiego, artysty, który od 2006 roku mieszka w Kłodzku. Będzie to przekrój jego malarstwa, które obrazuje drogę twórczości artysty, gdzie pejzaż, światło i kolor mają szczególne znaczenie. Malarz uchwycił na swych płótnach esencję tego co widzialne i...
Festiwal Teatralny ZDERZENIE - Kłodzko 24-27.11.2011
24.11.godz. 18.00 – SACHEM Teatr Mały (Wrocław) wg H. Sienkiewicza w reż. Stanisława Melskiego, występuje: Monika Bolly; godz. 20.00 – Przegląd filmów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego – POL 8;
25.11. godz. 18.00 i 20.00 – ROXXY 2 HOT Teatr H. Modrzejewskiej (Legnica); w reż. Szymona Turkiewicza, występuje: Paweł Palcat. Spektakl dla dorosłych. Godz. 21.00 Chińskie opowieści snuje Wojciech Heliński.
26.11. godz. 18.00 – NIŻYŃSKI Teatr im. S. Jaracza (Łódź) wg Wacława Niżyńskiego, w reż. Waldemara Zawodzińskiego, występuje: Kamil Maćkowiak; godz. 20.00 – Wymyk – film w reż. Grega...
Wielkie próbowanie win i nalewek domowych
Ostatniej pięknej, słonecznej niedzieli stawiłam się z duszą na ramieniu w ołdrzychowickim Ośrodku Kultury. Już sama data, 13 listopada przyprawiała o drżenie serca. Wraz z pp. Dagmarą i Renatą miałyśmy oceniać wina domowe, zgłoszone do II Konkursu Win i Nalewek Domowych. Trzy niewielkie kobietki i 28 butelek wina!!! To ci dopiero wyzwanie. Postawiono przed nami butelki wina zapakowane w szare bezimienne torby z nic nam nie mówiącymi numerkami. Dostałyśmy arkusze ocen, no i hajda!!! Na koń!!! No tak, konie czasami bywają narowiste a czasami grzeczne i dobrze ułożone. Tak samo i z winami...
VI Festiwal Pieśni Patriotycznej
Już tradycyjnie - 11 listopada w Domu Ludowym w Szalejowie Górnym, spotkały się zespoły śpiewacze z gminy Kłodzko, żeby wspólnie śpiewać pieśni żołnierskie i patriotyczne z różnych okresów historii Polski. W bieżącym roku wystąpili: „Jarzębinki i Batiary” z Szalejowa Górnego, Chór Sołtysów im. Piotra Ćwichuły, „Róża Kłodzka” z Żelazna, dzieci z Integracyjnej Szkoły Podstawowej w Szalejowie Górnym, „Górnianki” z Jaszkowej Górnej, „Aksamitki” z Kamieńca, „Kumy” z Krosnowic, Zespół Marzenie Gminy Kłodzko, grupa muzyczna „Friends” z Jaszkowej Górnej, „Niwianki” z Niwy (z sąsiedniej gminy Szczytna...
Jak to na wojence ładnie...
10 listopada w czytelni filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu radowało się serce. Zamiast przemówień i smutnego apelu był wspólny śpiew, radosne inscenizacje i słodkości przy herbatce. Biało-czerwone dziewczęta pod kierunkiem bibliotekarza Małgorzaty Kłonowskiej przygotowały wieczornicę słowno-muzyczną z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Tak jest tu od ośmiu lat, ale za każdym razem inaczej.
Dzisiaj wielka jest rocznica - jedenasty listopada!...
Tym, co zmarli za Ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa.
Przystrojony portret “Dziadka”, wzdłuż ram spływa czarna wstęga...
XII Międzynarodowy Przegląd Spółdzielczych Zespołów Artystycznych "Tęcza Polska"
Jury w składzie: Żaneta Żardecka, Marian Półtoranos, Stefan Zajączkowski, Marek Mazurkiewicz - sekretarz, podkreśla znaczenie Festiwalu Tęcza Polska w kultywowaniu tradycji i podtrzymywaniu wartości i treści kultury narodowej. Dzięki zaangażowaniu organizatorów, sponsorów i twórców Festiwal Tęcza Polska, przez 12 lat swojego istnienia, stał się niezwykle ważnym miejscem spotkania z autentyczną twórczością artystyczną, a Polanica Zdrój istotnym miejscem promocji dokonań ruchu spółdzielczego. Jury oczekuje w dalszym ciągu tego typu działań, które wzbogacają polską kulturę oraz stanowią istotny...
II Konkurs Win i Nalewek
II Konkurs win i nalewek, który odbył się w Ołdrzychowicach Kłodzkich 13.11.2011, był – zgodnie z założeniami organizatorów – imprezą znacznie większą niż poprzednia, pierwsza edycja. Już wcześniej zdecydowano więc, że odbędzie się nie w galerii, jak w ubiegłym roku, a w dużej sali, na której pomieścić się mogą wszyscy goście. Sala przygotowana została przez liczną grupę zacnych członków Koła Gospodyń Wiejskich, Rady Parafialnej oraz mieszkańców Ołdrzychowic, którzy bezinteresownie, z dużym zapałem zabrali się do prac. Dekoracjami i wystrojem sali zajął się niezastąpiony Artur Szczytowski ze...
Z Dusznik Zdroju do Warszawy: wystawa "Paszporty krajów Unii Europejskiej w Muzeum Niepodległości
Od listopada br. do połowy stycznia 2012 r. w warszawskim Muzeum Niepodległości prezentowana będzie wystawa Paszporty krajów Unii Europejskiej. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju we współpracy z Komendą Główną Straży Granicznej, Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, Sudeckim Oddziałem Straży Granicznej im. Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku oraz Ambasadą Republiki Portugalskiej w Warszawie. Wernisaż tej wystawy w Muzeum Papiernictwa towarzyszył inauguracji Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej. Podczas poprzednich prezentacji w dusznickim muzeum...
Wyjątkowy koncert w Zamku na Skale
W piątek, 11 listopada w Zamku na Skale w Trzebieszowicach wystąpił Piotr Woźniak - artysta o miłym i ciepłym głosie, który zaśpiewał własne i znane piosenki polskie z lat 70. Piotr jest godnym następcą swojego ojca, Tadeusza Woźniaka. Kontynuuje dobrą tradycję piosenki autorskiej. Koncert w Zamku na Skale świetnie uzupełnił lukę w imprezach organizowanych z okazji Święta Niepodległości w naszym powiecie. Wysoki poziom artystyczny, piękne polskie utwory o niebanalnych tekstach, atmosfera zamkowego wnętrza mogła zaspokoić każdego uczestnika koncertu w tym ważnym dla każdego z nas dniu. Na...