Archiwalne: Bieżące wydanie

03.jpg

30 grudnia 2025 r. wicestarosta Piotr Marchewka, etatowy członek Zarządu Michał Cisakowski oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Robert Duma odwiedzili Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Bystrzycy Kłodzkiej, gdzie - w obecności dyrektor Doroty Łakucewicz - odebrali nową kotłownię na pellet oraz pompę ciepła powietrze-woda.
Wartość zadania to 2 874 476,52 zł.

04n.jpg

W czwartek, 18 grudnia 2025 r., etatowy członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego Michał Cisakowski, wraz z przedstawicielami Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Starostwa Powiatowego w Kłodzku, wręczył nagrody i upominki uczestnikom powiatowego konkursu plastycznego „Powiat Kłodzki bez smogu – moja wizja”.

01.jpg

Tegoroczna edycja poświęcona była tematyce śladu węglowego - jego źródłom, wpływowi codziennych wyborów na emisję CO₂ oraz sposobom ograniczania naszego oddziaływania na środowisko. Uczniowie przygotowywali analizę aktywności przykładowej rodziny, obliczali jej ślad węglowy oraz tworzyli prezentację „Redukujemy nasz ślad węglowy”.
Oficjalne wręczenie nagród miało miejsce w piątek, 12 grudnia, w obecności Michała Cisakowskiego - etatowego członka Zarządu Powiatu Kłodzkiego.
I miejsce - I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku

01DSC_0012.jpg

W piątek, 14 listopada 2025 r., o godz. 16.30 w siedzibie Bractwa Rycerskiego MBKP w Szczytnej odbyła się prelekcja Sławomira Włośniewskiego poświęcona refleksji nad pacyfizmem
i zagrożeniem wojną w kontekście 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej
.

04.jpg

W piątek 14 listopada w Hotelu Zamek na Skale w Trzebieszowicach odbyła się Gala Dolnośląskich i Sudeckich Kryształów 2025, podczas której Powiat Kłodzki został uhonorowany dwiema prestiżowymi nagrodami. Wyróżnienia w imieniu samorządu odebrała starosta Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk.

05.jpg

Kto pamięta „bi-ef-kej”? Jak się okazuje w Kłodzku i Wrocławiu bardzo wiele osób. Pękająca w szwach 20 listopada 2025 r. sala Filii „Pod Pegazem” PiMBP w Kłodzku najlepiej o tym świadczyła. A pretekstem do spotkania była świeżo opublikowana książka pomysłodawcy i założyciela klubu Janusza Laski o Bractwie Flanelowej Koszuli, czyli o „bi-ef-keju” właśnie.

T5.jpg

Niezwykła, poruszająca, niepowtarzalna...taka była premiera spektaklu przygotowanego całkowicie przez młodzież Teatru RAZY DWA, która odbyła się 24 listopada 2025 r.
Osiemnaste urodziny Zuza Sakowska spędziła na scenie, w gronie przyjaciół, tworząc swoją autorską sztukę. Tego jeszcze w Teatrze nie było!!!

01Groch.jpg

Nakładem Wydawnictwa j Jacka Bieruta ukazał się zbiór pięciu dramatów Karola Maliszewskiego pt. „Grochem o ścianę (skecze narodowe x 5”). Oprócz tytułowego, książka zawiera dramaty: „Czternasta siedem”, „Idące”, „Gadające głowy” oraz „Schronisko”. Maliszewski penetruje mentalność małych miasteczek [...] Lokalne elity i lokalne władze uchwycone są na gorącym uczynku [...] To wszystko nie jest zmyślone. Choćby fakt, jak noblistkę widzą miejscowi notable i grupa trzymająca władzę oficjalnie i nieoficjalnie (kibole). Nie jest to książka regionalna.

01-IMG_0511.jpg

Obfitość informacji (i dez-), jaka towarzyszyła pierwszej części prac przy krypcie Arnošta i jej zawartości w kościele jezuitów w Kłodzku na nowo zwróciły uwagę na czeskie, głęboko sięgające (nomen omen), związki Kłodzczyzny z Czechami. To na tej fali w cyklu „Czytane dla fabuły” rekomendacja literatury sąsiadów. Rekomendacja klasyczna. Otóż polecam serdecznie sięgnięcie po powieść Josefa Škvorecký’ego „Przypadki inżyniera ludzkich dusz”. A oto kilka powodów dlaczego warto to zrobić? Pierwszy najistotniejszy – ironiczny, zdrowy dystans. Rozpisany na wiele warstw fabuły.

02.jpg

W poszukiwaniu własnych korzeni – tak zatytułowałam dwa odcinki tego cyklu. W pierwszym aż o dwóch książkach, ale tej samej autorki. Miło mi, że znam Ją osobiście, a właściwie Jej Mamę. Mowa o Agnieszce Kołodyńskiej-Walków – dziennikarce z Wrocławia, przez wiele lat współpracującej z „Gazetą Wyborczą” we Wrocławiu. Prowadziła też jako redaktorka naczelna portal „Kreatywny Wrocław”. Pisała o kulturze, o ludziach, wydarzeniach, ciekawych miejscach oraz o kulinariach. Z wykształcenia – iberystka, pasjonatka kuchni lokalnych oraz kuchni rumuńskiej.