luty 2023

MIKOŁAJKOWO

Autor: 
Anna Hnatów-Biela
P1120781.jpg

6 grudnia to dzień na który czekają i starsi, i młodsi, bo obfituje on w niespodzianki i daje masę radości. W tym dniu uczniowie wszystkich szkół mają w nich więcej atrakcji, bo przynoszą podarunki, które wzajemnie dla siebie przygotowali, wyjeżdżają do kina, kręgielni, na wycieczkę, by spotkać podczas niej Mikołaja, ale i ci, którzy pozostają na miejscu wyczekują jego wizyty z wielkim entuzjazmem.

Świąteczne zamieszanie w bibliotece w Starym Wielisławiu

Autor: 
inf. MH
Swiatecznezamieszanie2022 (8).jpg

W Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Starym Wielisławiu panuje już świąteczna atmosfera. Na czytelników czeka literatura związana ze świętami Bożego Narodzenia.
Skoro za oknami panuje zimowa sceneria, Mikołaj ciągle zerka przez okna, w domach powoli pojawia się zapach mandarynek, a wieczory są długie i chłodne. To uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej z Jaszkowej Dolnej wraz z nauczycielką Ewą zawitali do wielisławskiej książnicy, aby obejrzeć w teatrzyku kamishibai „Dziewczynkę z zapałkami” Hansa Christiana Andersena.

Tradycje bożonarodzeniowe w różnych krajach

Autor: 
inf. MH
TradycjeBN2022 (1).jpg

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia kształtowały się przez wieki. Chociaż wiele z nich jest wspólnych, to jednak różnice między poszczególnymi krajami są czasem bardzo widoczne. Przekonali się o tym uczestnicy prezentacji w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Bierkowicach, którą prowadziła Mariola Huzar – dyrektor Biblioteki.

Seniorzy projektowali świąteczne okładki do książek

Autor: 
inf. MH
Swiąteczne okładki2022 (9).jpg

Aktywizacja seniorów do twórczego myślenia, rozwijanie kreatywności w oparciu o literaturę oraz propagowanie polskich tradycji – to jeden z celów Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Jaszkowej Górnej.
Seniorzy z Dziennego Domu bardzo lubią czas przedświąteczny, który kojarzy się im przede wszystkim z rodziną i wnukami, potrawami i kolędami, a także z aktywnością twórczą. Nasi seniorzy potrafią z niczego wyczarować coś…

A co tam w Różanym Dworze... cicha noc nadchodzi w bieli...

Autor: 
Monika Maciejczyk
3Wigilia Dziennikarzy.jpg

A co tam w Różanym Dworze... cicha noc nadchodzi w bieli, a mróz siarczysty świat ciemny wziął we władanie. Echo strzałów w ciemnej Dolinie i śmierci w lesie przeczucie. Zagłada tysięcy świątecznych drzewek nadziei, oraz Pani Wielka Literatura co życie wszelkie i wiarę w ten Świat ratuje.

Literacka Polanica HELIKON

Autor: 
Walentyna Anna Kubik
3Lodowaty pocałunek.jpg

* TEATR POEZJI POD ANIOŁAMI – nowy pomysł spod znaku HELIKONU
Na polanickiej mapie kulturalnej pojawił się nowy projekt – to pomysł Janusza Olearnika, który w szczególny sposób próbuje realizować swoje poetyckie marzenia. Rozmawiamy z twórcą.
- Tym razem założyłeś teatr... Prywatny teatr? Skąd w ogóle taki pomysł?
- Wiem, że to małe szaleństwo, bez ekonomicznego uzasadnienia. Ale ja w ten sposób próbuję zrealizować jakąś cząstkę moich marzeń. Teatr jest tylko formą, nazwą, ale marzenia są o tym, żeby pokazywać ludziom poezję w ciekawy, atrakcyjny sposób.

Nowa publikacja o Radkowie – „królewskiej perle Gór Stołowych”

Autor: 
Irena Klimaszewska
scan0213.jpg

Z całkiem interesującej grupy, edytowanych w ostatnich latach, publikacji poświęconych Ziemi Kłodzkiej pragnę tu krótko przedstawić książkę, która, dzięki uprzejmości jej Autora zaledwie tydzień temu trafiła do księgozbioru Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Grudniowe refleksje w kłodzkim Dyskusyjnym Klubie Książki

Autor: 
Klaudia Lutosławska-Nowak
dkk.jpg

Grudniowe (14.12.2022) spotkanie kłodzkiego Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książkom o tematyce świątecznej było też okazją do podsumowania mijającego roku. Od kilku lat skład naszego Klubu jest w miarę stały. Wcześniej kiedy jeszcze na spotkania przychodzili uczniowie szkół średnich była spora rotacja.

Rozmowa. Pieniądze

Autor: 
Katarzyna Redmerska
kaśka.jpg

W Nowy Rok wkroczyłam jak zawsze pełna optymizmu i zapału do pracy. Już dawno zaniechałam tak nam bliskiego kwękania, użalania się i doszukiwania dziury w całym. No bo co też może mi ta postawa przynieść, jak tylko – nerwicę i wrzody. A system zdrowia mamy jaki mamy, zatem lepiej ten przybytek omijać wielkim łukiem.

Wiersze

Autor: 
Lilla Grabowska-Kaleta

*Utracony Eden
Milionerzy etc.
mają wszystko-
nic ich nie cieszy!
Bądźmy bogaci w kwiaty...
Posiadanie nie czyni-
bogatym.
Delektujmy życie-
będąc-
nie mając.
Spotkajmy biedaków – najbogatszych,
posiadających nieskończoność kwiatów.
Odszukajmy Eden.

*Dziecko
Zachowane dziecko w dorosłym-
cieszy życie.
Blask radosnego wspomnienia -
utraconego Raju.
Dzieci odwzajemniają uśmiech-
dorośli pytają...dlaczego się śmiejesz?
Ze śmiercią wewnętrznego dziecko-
zamiera człowiek, jego sny etc.
Świat staje się pustynią.

*Serca bicie
Słyszysz serca bicie?