Grudniowe refleksje w kłodzkim Dyskusyjnym Klubie Książki

Autor: 
Klaudia Lutosławska-Nowak
dkk.jpg

Grudniowe (14.12.2022) spotkanie kłodzkiego Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książkom o tematyce świątecznej było też okazją do podsumowania mijającego roku. Od kilku lat skład naszego Klubu jest w miarę stały. Wcześniej kiedy jeszcze na spotkania przychodzili uczniowie szkół średnich była spora rotacja. Były też odejścia związane z chorobą, jak w przypadku Zosi czy też niespodziewaną śmiercią, jak miało to miejsce w przypadku Mai Dzierżyńskiej (historyka sztuki, wieloletniej dyrektorki kłodzkiego Biura Wystaw Artystycznych), której planujemy poświęcić spotkanie w nadchodzącym roku.
W naszym Klubie, który spotyka się raz w miesiącu, są osoby w różnym wieku, wykonujące różne zawody, mające różne zainteresowania, które czytają kilkadziesiąt bądź kilka książek rocznie. Tym, co nas łączy jest czerpanie przyjemności z czytania i dyskusji na temat literatury, ale też na co wskazuje nazwa naszego Klubu, chęć rozmowy na różne tematy.
W mijającym roku udało nam się zorganizować kilka bardzo udanych spotkań: w lutym w strojach karnawałowych, w lipcu wzięłyśmy udział w Festiwalu Góry Literatury, w sierpniu w swoim ogrodzie gościła nas Małgorzata. Zwieńczeniem roku było niezwykle udane spotkanie autorskie z Gabrielą Muskałą (aktorką, dramatopisarką, scenarzystką). Naszym noworocznym postanowieniem jest pozyskanie nowych członków Klubu. Wracając do tematu spotkania to wszystkie obecne na spotkaniu „Klubowiczki” odwoływały się do lektury okresu dzieciństwa. Padły tu między innymi następujące tytuły: „Dziewczynka z zapałkami” J.H. Andersena, „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, „Opowieść wigilijna” K. Dickensa.
Z polskich książek wspominaliśmy „Trudne lato” Cezarego Chlebowskiego i oczywiście „Noelkę” siódmy tom „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz. Według nas to idealna powieść o świątecznym klimacie, niesamowicie poprawiająca nastrój, momentami wzruszająca, ale też powodująca często niekontrolowany wybuch śmiechu. Na zakończenie spotkania, które odbywało się przy kawie, herbatce i piernikach, „Klubowiczki” zostały obdarowane książkami i życzeniami świątecznymi. Niech podczas świąt towarzyszy nam przesłanie z wiersza „Boski wizerunek” William Blake’a (w tłumaczeniu S. Barańczaka), który znajduje się na końcu wyżej wzmiankowanej „Noelki”:
„Gdzie Dobroć, Miłość, Litość mieszka, Tam Bóg ma swe mieszkanie.”

Wydania: