Tradycje bożonarodzeniowe w różnych krajach

Autor: 
inf. MH
TradycjeBN2022 (1).jpg

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia kształtowały się przez wieki. Chociaż wiele z nich jest wspólnych, to jednak różnice między poszczególnymi krajami są czasem bardzo widoczne. Przekonali się o tym uczestnicy prezentacji w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Bierkowicach, którą prowadziła Mariola Huzar – dyrektor Biblioteki.
Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce wyłoniły się z dziwnego splotu obyczajów jeszcze pogańskich, tradycji ludowych i zasad wprowadzonych przez Kościół. Choinkę przystraja się niby na całym świecie. Niby, ponieważ w Indiach jest to drzewko mango. Chociaż kolęda „Cicha noc” przetłumaczona została na 175 języków, to podczas jej śpiewania w wigilijny wieczór we Francji spożywa się ostrygi, a w Danii słodki ryż z cynamonem.
W Irlandii z kolei wciąż żywy jest starodawny zwyczaj stawiania w oknie zapalonej świecy, mającej wskazywać drogę obcemu wędrowcowi, podczas gdy w innych krajach niektórzy nieustannie poszukują gdzieś wiszącej jemioły, by skraść komuś buziaka.
Tradycyjnie Hiszpanie nigdy nie świętowali Bożego Narodzenia obchodzonego w grudniu. Zamiast tego prezenty są dostarczane dzieciom 6 stycznia przez Reyes Magos, czyli Trzech Mędrców. Każda osoba mieszkająca w Hiszpanii gra na loterii w Boże Narodzenie. Ta specjalna świąteczna loteria nosi nazwę „El gordo”.
Na północy Portugalii 25 i 26 grudnia odbywa się Festiwal Chłopaków, zwany też Festiwalem Bożego Narodzenia oraz Festiwal Masek. Co kraj, to obyczaj.
Na greckich wsiach wciąż panuje zwyczaj wieszania na ścianach i drzwiach warkoczy czosnku, w które wbija się goździki ma to chronić przed plotkami i „złym językiem”.
W ten sposób symbolicznie przypina się też szczęście do domu.
Na spotkanie czytelnicze „Tradycje bożonarodzeniowe w różnych krajach” przybyli seniorzy oraz panie z miejscowego koła gospodyń wiejskich. Uczestnicy chętnie opowiadali o zwyczajach w swoim domach.

Wydania: