2016-05
Srebrny jubileusz Społecznej
Społeczna Szkoła Podstawowa w Kłodzku istnieje od 28 sierpnia 1991 roku, kiedy to czterdziestoosobowa grupa zapaleńców, z później-szą dyrektor szkoły Iwoną Lemiesz na czele, postanowiła tego typu alternatywną placówkę oświatową w Kłodzku uruchomić. Przez pierwsze dwa lata szkoła prowadziła zajęcia w budynku przy ul. Kościuszki 2, potem przeniosła się na ul. Daszyńskiego 12, gdzie funkcjonuje do dziś. W latach 1991-1996 organem prowadzącym szkołę było kłodzkie koło Wrocławskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego, od 1 marca 1996 Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe, które powstało specjalnie po to, by...
Kryształowa Aleja Gwiazd w Bystrzycy Kłodzkiej
30 kwietnia br. nastąpiła druga odsłona Kryształowej Alei Gwiazd, zainaugurowanej w grudniu ub.r. odsłonięciem portretu reżysera Kazimierza Kutza.
Tym razem w Kryształowej Alei Gwiazd uroczyście odsłonięto płaskorzeźby Jerzego Hoffmana, Krzysztofa Zanussiego i Roberta Gonery. A więc kolejnych wybitnych przedstawicieli kina polskiego.
Następnie odbyło się spotkanie z Honorowymi Gośćmi, moderowane przez Andrzeja Sołtysika. Spotkanie uświetnił koncert jazzowy „To co w mojej głowie” w wykonaniu finalisty VI edycji The Voice of Poland Piotra Tłustochowicza wraz z zespołem, którego perkusista to...
Rozmowa z Mają Dzierżyńską - cz. 2 - o własnej twórczości
Maria Dzierżyńska – historyk sztuki, wieloletnia dyrektorka Biura Wystaw Artystycznych w Kłodzku, fotografik, autorka wielu wystaw autorskich, publicystka, krytyk sztuki współczesnej. Związana z Kłodzkiem od 1968 r.
**
- Swoją pracą dała się Pani poznać jako świetny animator kultury, od lat 90. ub.w. natomiast jako artystka, poetka, krytyk sztuki... Ile udało się Pani zrealizować autorskich wystaw? I kiedy następna?
- Czy ta ilość atrybutów naprawdę mnie dotyczy? Przyjechałam do Kłodzka w 1966 r. bez żadnego zaplecza, mając kilka książek i parę osobistych rzeczy nie wyobrażając sobie...
2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza
W grudniu ub.r. Senatorowie RP ustanowili rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, bo „Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń”. Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko – Filia w Jaszkowej Górnej rozpoczęła w naszej małej Ojczyźnie cykl spotkań pod hasłem „Z Sienkiewiczem nam po drodze”. Młodzi czytelnicy wraz z p. Agatą (bibliotekarz), jednogłośnie zdecydowali się na odkrywanie życia i twórczości powieściopisarza korzystając z Internetu, zasobów bibliotecznych oraz wiedzy, którą...
Wieża widokowa na Włodzickiej Górze
Włodzicka Góra (758 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Wzgórz Włodzickich. Znajduje się na północno-zachodnim krańcu długiego na ok. 20 km pasma i dominuje nad pobliską wsią Świerki.
I właśnie ta miejscowość, a zwłaszcza przystanek kolejowy Świerki Dolne, jest dobrym punktem startowym dla wycieczki na szczyt. Zaprowadzi nas tam zielony szlak.
Turystyka w okolicach Świerków zaczęła prężnie rozwijać się w latach 20. XX wieku. Wiązało się to głównie z rozwojem kolei, tym bardziej, że pociągiem można tu było wtedy dojechać bezpośrednio nawet z Berlina. Ze stacji kolejowej poprowadzono szlaki...
Młodzież o bezpieczeństwie
Od wielu lat Starostwo Powiatowe w Kłodzku organizuje wraz z Komendą Powiatową Policji w Kłodzku i Automobilklubem Ziemi Kłodzkiej eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego, które odbywają się na terenie Gimnazjum Publicznego w Kłodzku. W tym roku 23 kwietnia w teoretycznych i praktycznych zmaganiach brały udział czteroosobowe drużyny z 8 szkół podstawowych i trzyosobowe drużyny z 8 gimnazjów z powiatu kłodzkiego. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz pierwszej pomocy, której dotyczyła także jedna z konkurencji...
15 Międzynarodowe Targi Pracy w powiecie kłodzkim
W noworudzkim Centrum Turystyczno-Sportowym 7 kwietnia już po raz 15 w powiecie kłodzkim odbyły się Targi Pracy organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Kłodzku przy współudziale Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w ramach Partnerstwa Lokalnego w powiecie kłodzkim.
Wzięło w nich udział około 1350 osób bezrobotnych lub poszukujących nowej pracy, a także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz 104 wystawców z całego województwa dolnośląskiego, pracodawcy z Czech i Niemiec.
Oprócz 45 pracodawców krajowych i 15 zagranicznych wśród wystawców znalazło się 11 agencji zatrudnienia, firmy...
Nepomuceny powiatu kłodzkiego - konkurs dla każdego
W letnim sezonie turystycznym 2016 Starostwo Powiatowe w Kłodzku organizuje konkurs turystyczno-fotograficzny „Nepomuceny powiatu kłodzkiego”. Mogą w nim wziąć udział zarówno mieszkańcy powiatu kłodzkiego, jak i turyści, którzy podczas wędrówek po Ziemi Kłodzkiej sfotografują przedstawienia św. Nepomucena – figury, rzeźby, obrazy. Na każdym zdjęciu obok Nepomucena obowiązkowo musi znaleźć się osoba robiąca zdjęcie (selfie) lub ktoś towarzyszący osobie robiącej zdjęcie (osoba lub grupa osób). Konkurs trwa od 15 kwietnia do 15 września 2016 roku.
Wszyscy uczestnicy, którzy nadeślą zgodne z...
Blisko milion zł oszczędności
W 2016 roku Urząd Miasta w Kłodzku na wynagrodzenia urzędników planuje przeznaczyć o 962.016,80 zł mniej niż w 2014 roku. Jest to jeden z elementów planu oszczędnościowego w administracji, który został wprowadzony na samym początku kadencji.
Już w 2015 roku było widać znaczne oszczędności, jednak to dopiero bieżący rok daje blisko milion złotych różnicy, którą można przeznaczyć choćby na inwestycję.
Oszczędności nie odbiły się na szeregowych pracownikach. Obniżenie płac dotyczyło przede wszystkim takich stanowisk, jak: Burmistrz Miasta Kłodzka, Zastępca Burmistrza Miasta Kłodzka, Sekretarz...
Bezpieczeństwo w wodzie
Zbliża się sezon kąpieli letnich. Tym bardziej warto pochwalić organizatorów szkolenia dla dzieci i młodych ludzi w zakresie ratowania tych, którzy się topią, połączone również z zabawą w wodzie, które odbyło się 23 kwietnia br. w Polanicy Zdroju w Hotelu Polanica. Ta pożyteczna impreza zorganizowana została przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Polanicy Zdroju (z koordynatorem p. Mariuszem Winiarzem) wspólnie z zespołem ratowników (z koordynatorem p. Wiktorem Toczyńskim) z Hotelu Polanica Resort & Spa.
A nowością tego szkolenia było to, że to młodzi ludzie uczyli...
22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej w Kłodzku
Major Piotr Rupa został nowym dowódcą 22 kbpg z jednoczesnym awansem do stopnia podpułkownika a rozkaz ten wręczył zainteresowanemu sekretarz stanu w Min. Obrony Narodowej p. Bartosz Kownacki.
Przy okazji tej wizyty Wiceminister (a my, dziennikarze wraz z nim) zapoznaliśmy się z zadaniami „Kłodzkich górali”. Żołnierze zaprezentowali wyposażenie, jakim dysponują, a także wybrane elementy szkolenia (wspinaczka, walka wręcz, ewakuacja rannego z pola walki...).
Te pokazy naprawdę zrobiły na mnie wrażenie.
Felietony młodych
*Tekst z emotikonami, jak seks po viagrze
Szczerze mówiąc, nikogo nie zdziwi teraz widok maleńkich sześcioletnich dłoni przesuwających się po ekranie tabletu szybciej niż finalistów konkursu chopinowskiego. Wydaje mi się, że nawet nasze babcie powoli oswajają się z tym widokiem. Na co dzień starzy
i młodzi, mężczyźni i kobiety, wszyscy po kolei korzystamy z powszechnie dostępnych wygód. Internetowe źródła podają, że Polacy wysyłają rocznie 52 miliardy smsów. Dodajmy do tego aplikacje typu messenger, whatsApp, twitter i skype (na którym, również wbrew pozorom możemy czatować ze znajomymi)....
Maca - super żywność
W dzisiejszym świecie powszechnego zanieczyszczenia środowiska, niezdrowej żywności, plastików, nawet osoby dbające o zdrowie mają często problem, by utrzymać system endokrynologiczny w równowadze.
Coraz młodsze osoby sięgają po środki hormonalne walcząc z problemami tarczycy czy innymi schorzeniami związanymi z nieprawidłowościami funkcjonowania układu hormonalnego. Tymczasem natura ma dla nas dar, który podobno potrafi równoważyć burzę hormonalną bez żadnych skutków ubocznych.
Maca (Lepidium meyenii) jest rośliną pochodzącą z peruwiańskich Andów i rośnie na wys. od około 3500 m w skalistych...
Panama nie Kanada, nie pachnie żywicą
Wszyscy chyba pamiętamy film „Układ zamknięty”, w którym naczelnik urzędu skarbowego i prokurator niszczą firmę przejmując jej majątek. Jest tam taka scena, gdy pada tam zdanie, że po wszystkim wywiozą pieniądze do rajów podatkowych.
Jeżeli ktokolwiek, po opublikowaniu dokumentów z tzw. wycieku Panama Papers, jeszcze wierzy w demokrację, praworządność i wszystkie te lewackie hasła z prawami człowieka na czele, to znaczy, że jest przypadkiem beznadziejnym. To trochę tak, jak ktoś niewtajemniczony wpada w zdziwienie gdy przyjdzie mu zajrzeć za teatralne kulisy. To, co było do tej pory w sferze...
Bohater. Historia
Cierpimy na niedosyt bohaterów – stąd prawdopodobnie wynika wielbienie na siłę kogokolwiek jak i upamiętnianie zakończonych klęską powstań, zrywów etc. Zapewne wielu Czytelników teraz podniesie larum, że opinia moja jest nader niesprawiedliwa – być może, ale zdanie swoje mogę mieć i póki co wolno mi je wypowiadać.
Czym albo raczej kim jest bohater? Potocznie określeniem tym nazywa się osobę, która odznaczyła się m.in. męstwem, pomocą, ofiarnością wobec innych. Zgłębiając termin można doszukać się naprawdę ciekawych informacji. W opowieściach np. mitologii, bohaterem jest potężny mężczyzna,...
Co w trawie piszczy
AMBASADOR
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju odwiedził ambasador Iraku – Asaad Sultan Abogual wraz z małżonką. Wizyta w naszym regionie została zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Woj. Dolnośląskiego we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Celem wizyty było przedstawienie Ambasadorowi najbardziej ciekawych miejsc. Podczas wizyty w Muzeum Papiernictwa, dyplomata obiecał pośrednictwo w nawiązaniu kontaktów dusznickich historyków z ośrodkami zajmującymi się badaniem dziejów pisma oraz materiałów piśmiennych w Iraku. Trzymamy kciuki za owocną współpracę.
PLEBISCYT
W Zdrojowym...
Lądeckie impresje (201)
W moim cyklu goszczę dzisiaj LILĘ KUCFIR. O jej poetyckiej twórczości pisałem już przy okazji wydań kolejnych jej tomików. Od 1988 r. mieszka w Goworowie. Niespokojny duch międzyleskiej krainy.
- Jak zaczęła się Twoja przygoda z poezją ?
- Miłość do poezji zaszczepiła mi w podstawówce nauczycielka polskiego. Występowałam wtedy w szkolnym teatrzyku. Do dzisiaj pamiętam tamte fragmenty ballad Mickiewicza. Początki samego pisania to już szkoła średnia. Wiadomo – pierwsze wiersze o miłości.
Z tamtego okresu nie zachowały się żadne wiesze, przeminęło z wiatrem a raczej uleciało z dymem.
- Czy...
Zainstaluj w swoim telefonie MOBIS czyli praktyczny informator Powiatu Kłodzkiego
Aplikacja MOBIS Mobilny Informator Samorządowy to doskonałe narzędzie dla tych, którzy lubią mieć wszystkie wiadomości w jednym miejscu. Mieszkańcom powiatu ułatwia kontakt ze starostwem i załatwienie urzędowych spraw, sprawdzenie ofert pracy czy możliwości skorzystania z programów pomocowych PUP i PCPR. Turystom, gościom i kuracjuszom pomaga zaplanować pobyt, znaleźć nocleg, poznać bogatą ofertę uzdrowiskową i turystyczną powiatu kłodzkiego. Znajdziesz tu m.in. informacje o: połączeniach kolejowych i autobusowych, dyżurach aptek, możliwości uzyskania pomocy lekarskiej, prognozie pogody i...
Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej
W niedzielę 3 lipca 2016 r. odbędą się wybory uzupełniające do
Rady Miejskiej w Kłodzku w okręgu wyborczym nr 5 (ul. Plac Jedności,
Zygmunta Krasińskiego, Lutycka, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Rzepichy, Juliusza Słowackiego, Stefana Żeromskiego).
Wybory samorządowe do rad gmin przeprowadzane są w okręgach jednomandatowych, więc konieczne jest przeprowadzenie wyborów uzupełniających m.in. w przypadku śmierci radnego.
Kudowa Zdrój widziana ze strony pp. radnych Sylwii Bielawskiej i Wojciecha Dusia
- Jaka jest kondycja finansowa gminy widziana z Państwa perspektywy?
- Sylwia Bielawska - przewodnicząca RM Kudowa Zdrój i Wojciech Duś - radny: Odpowiadając wprost i trochę życzeniowo, chcielibyśmy, aby budżet naszej gminy był w dużo lepszej kondycji. Nie satysfakcjonuje nas fakt, że mamy pieniądze na wydatki bieżące. Uważamy, że należy podejmować przede wszystkim działania tworzące dobry klimat na rzecz pozyskania środków do budżetu chociażby poprzez finansowe zaangażowanie nowych inwestorów czy pozyskanie środków unijnych na realizacje projektów infrastrukturalnych. Mówi się również, że „...
Prezydent Andrzej Duda odwiedził Bystrzycę Kłodzką
28 kwietnia br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej złożył wizytę
w województwie dolnośląskim. Na trasie wizytowanych miast znalazła się również Bystrzyca Kłodzka. Od godz. 15.15 odbywało się spotkanie w rynku z mieszkańcami miasta.
Co się uda zrobić na drogach bez rządowych dotacji
Mimo zmniejszenia w tym roku dofinansowania rządowego do remontów drogowych zarówno jeśli chodzi o tzw. popowodziówki, jak i Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, powiat będzie w dużej części realizował zaplanowane zadania. W ubiegłym roku już na początku lutego została przyznana promesa na remonty 4 „popowodziówek” powiatowych na łączną kwotę 4,5 mln zł (w kolejnych rozdaniach dodatkowo dostaliśmy jeszcze ponad 2 mln zł, co dało w sumie ponad 6,5 mln zł). W tym roku przyznano promesę w kwietniu i na 5 złożonych wniosków powiat dostał jedynie 1,2 mln zł na jedną drogę...
Kłodzki Inkubator Przedsiębiorczości
Pod koniec tego roku złożony zostanie wniosek o środki zewnętrzne na realizację projektu „Kłodzki Inkubator Przedsiębiorczości”. Projekt, jeżeli Gmina Miejska Kłodzko otrzyma dofinansowanie, zacznie być wdrażany w połowie przyszłego roku.
Obecnie trwają konsultacje, dzięki którym wskazane zostanie, co Kłodzki Inkubator Przedsiębiorczości powinien posiadać, tzn. jaką infrastrukturę powinien zapewnić przedsiębiorcom chcącym ulokować w nim swoją firmę.
– Utworzenie Kłodzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości ma wspomóc rozwój działalności gospodarczej w naszym mieście – mówi burmistrz Michał Piszko...
Trwa akcja sprzątania miasta!
– Ostatni raz sprzątano tu może dziesięć lat temu – mówi mieszkaniec ul. Karola Miarki. – Bardzo mi się podoba, że w końcu zajęto się tego typu miejscami.
Niestety, długo nie trzeba było czekać, aby w przejściu między ulicami pojawiły się nowe śmieci. Oczywiście zostały one zabrane. Jednak pokazuje to, jak wiele zależy od nas samych.
– Trzeba zrozumieć, że jesteśmy odpowiedzialni za miejsce, w którym żyjemy – mówi burmistrz Michał Piszko. – Tak wiele mówi się w bardzo patetycznych słowach o patriotyzmie. A to właśnie to, w jaki sposób traktujemy miejsce, w którym mieszkamy jest podstawowym...
Czas na inwestycje
Parking, remont sali sportowej, szatni w SP nr 3, oświetlenie uliczne – to inwestycje, które będą realizowane w Kłodzku w najbliższym czasie.
Ruszyła budowa zatoczki parkingowej przy ul. Spółdzielczej (naprzeciw pawilonów między ulicami Przyjaciół Dzieci a Pileckiego). Powstanie tam 30 miejsc parkingowych.
Z kolei jeszcze w maju planowane jest rozpoczęcie remontu sali sportowej oraz szatni i sanitariatów w Szkole Podstawowej nr 3. Między innymi wymieniony zostanie parkiet i – co ważne – rozwiązany zostanie problem brzydkiego zapachu. Szatnie i sanitariaty przejdą całkowitą przemianę – nie...