maj 2022

MOTYW NASTRÓJ KOLOR - Wystawa malarstwa Macieja Śwista

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
a ZJB_5455.jpg

Z dużą satysfakcją odnotowujemy fakt kolejnej wystawy malarstwa Macieja Śwista – kłodzczanina, zdobywcy I nagrody Biennale WALOR 2019. Jego prawdziwa przygoda z malarstwem trwa nieprzerwanie od 2000 roku, choć zainteresowania w tym kierunku wykazywał już od najmłodszych lat. Maluje dużo, nie brakuje mu tematów: martwa natura, krajobrazy, także portrety. Jak sam mówi: malowanie to jego sposób na życie... tak pokonuje umykający czas... pozostawia po sobie ślad.

A co tam w Różanym Dworze … UKRAINA NIE PŁACZE

Autor: 
Monika Maciejczyk
po wykładzie 14.03.2022 - CAL.jpg

… UKRAINA NIE PŁACZE. Wykład w Centrum Aktywności Lokalnej w Kłodzku w dniu 14 marca 2022 roku jako opowieść o mojej wielkiej ukraińskiej podróży w 2019 roku na zaproszenie Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy oraz fragment powieści ŻEBRAK I PIES... napisanej przed laty w roku 2015.

Literacka Polanica HELIKON

Autor: 
Janusz Olearnik
Fota 2.jpg

* WIOSENNIE I WIELKANOCNIE
Mamy kwiecień! Zima precz! Budzimy się do życia – i ta zieleń dookoła, i my wszyscy, ogarnięci pospolitym ruszeniem pomocowym. Pomagamy nieszczęsnym uchodźcom wojennym, to słuszne i piękne. Żeby wystarczyło tej pozytywnej energii, życzliwości, zapału i dobrych chęci NA POTEM, dla nas samych, nawzajem. Życzmy sobie, żeby ta fala dobrych uczuć okazywanych dziś przybyszom z Ukrainy nie opadła, żebyśmy byli lepsi dla siebie nawzajem, my Polacy, my Polaniczanie.

Kłodzki Ośrodek Kultury - KWIECIEŃ 2022

Autor: 
inf. KOK
Wystawa KKF Smakując Życie.jpg

• 2.04, godz. 10.00 Poranek filmowy w Kinie Dąbrówka „Moja mama gorylica” – sala widowiskowa KOK. Bilet 10 zł – w kasie KOK i na www.biletyna.pl
Pewnego dnia przed domem dziecka Czysty Kąt, na starannie zagrabionej żwirowej alejce, hamuje z piskiem opon rozklekotane volvo. Wysiada z niego... gorylica! Przyjechała, by adoptować jedną z sierot...
• 3.04, godz. 17.00 Kabaret Hrabi & Czesław Jakubiec „Ariaci” – sala widowiskowa. Bilety: balkon 100 zł, parter 110 zł do nabycia w kasie KOK i na kabaretowebilety.pl

Regał w przyjaznych barwach – zaproszenie do biblioteki

Autor: 
Mariola Kowalcze
regal 1.jpg

Kolorowanki, kredki, trochę książek i zabawek – to wszystko można znaleźć na dość osobliwym regale w wypożyczalni kłodzkiej biblioteki w kąciku dla dzieci. Dominują kolory wschodnich przyjaciół, którzy szukają u nas schronienia w nieludzkim czasie. Chcemy zintegrować naszą społeczność i pomóc przetrwać...

Z cyklu: Historia jednego domu (2) – Śladami kłodzkich hoteli i restauracji – cz. I

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
h3.jpg

W ub. miesiącu zaprezentowany został jeden z dawnych hoteli kłodzkich – „Glatzer Hof” – Kłodzki Dwór – przy ul. Połabskiej 5 (dawna Mälzstrasse), w którym także działała restauracja. Po wojnie nie uruchomiono tu usług hotelarskich ani gastronomicznych a budynek pełnił przez wiele lat funkcje kulturalno-edukacyjne.

Dawne szkoły w Dolinie Bystrzycy Łomnickiej Stara Bystrzyca – część 2 – XX wiek

Autor: 
Robert Leszczyński
4sz.jpg

Po długiej 40-letniej kadencji Paula Bergera, kierowanie szkołą w Starej Bystrzycy w latach 1929-36 obejmuje Paul Stephan. Szkołę nauczycielską ukończył w 1909 w Głuchołazach a przed przyjściem uczył m.in. w Olszynie koło Lublińca, a od 1936 roku w Jelczu-Laskowicach. W uczeniu miejscowych dzieci pomagali mu:
• Emma Simon, będąca tutaj od roku 1927. Zajmowała się nauczaniem tzw. „robótek ręcznych” współdzieląc obowiązki w szkole w Nowej Bystrzycy. W 1933 roku przenosi się do Gliwic.

NOWA KLASA PATRONACKA W NOWORUDZKIEJ SZKOLE TECHNICZNEJ

Autor: 
inf. Starostwo Powiatowe
001ss.jpg

Firmy Framo Morat oraz Morat Swoboda Motion we współpracy z Noworudzką Szkołą Techniczną, która jest szkołą prowadzoną przez Powiat Kłodzki, utworzą od września 2022 roku grupę patronacką dla branżowej szkoły 1 stopnia w zawodzie:
• operator obrabiarek skrawających.
Umowa oraz ustalenia poczynione z firmami Framo Morat oraz Morat Swoboda Motion, przewidują, że firmy te będą prowadzić zajęcia praktyczne dla uczniów nowej klasy, wyposażając uczniów w ubrania robocze, zapewnią posiłek w czasie zajęć praktycznych oraz będą wypłacać uczniom stypendia.

Serce dla Ukrainy

Autor: 
inf. MH
1FiliaZelazno.jpg

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich włącza się do akcji Lustra Biblioteki „Serce dla Ukrainy” #SolidarnizUkrainą. Całym sercem jesteśmy z naszymi sąsiadami z Ukrainy i w pełni się z nimi solidaryzujemy. Kierujemy ku nim same dobre myśli i wyrazy wsparcia. Pamiętamy o ukraińskich bibliotekarzach, artystach, twórcach, wszystkich ludziach i instytucjach kultury.

Lekcja w bibliotece

Autor: 
Klaudia Lutosławska-Nowak
279.jpg

We wtorkowe (15.03.22) popołudnie odwiedzili Czytelnię uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Kłodzku, klasy 3a oraz 3b, żeby wspólnie z nauczycielkami:  Beatą Sajkiewicz i Melanią Szymczak wziąć udział w lekcji bibliotecznej. Tematem zajęć były książki dla dzieci. Na początku uczniowie podzieleni na dwie grupy musieli odpowiedzieć jak wygląda proces powstawania książki. Następnie została omówiona budowa książki, a później zaprezentowaliśmy twórczość autorów regionalnych piszących dla młodych czytelników m.in.: Irenę Klimaszewską, Agnieszkę Urbańską, Ładę Ponikowska i Martę Zilbert.