sierpień 2015

Spotkanie z Robertem Stando

Autor: 
Julietta Wojciechowska
stando2.jpg

Dnia 10 czerwca 2015 r. w Muzeum Ziemi Kłodzkiej odbyło się spotkanie
z polskim reżyserem – Robertem Stando. Udział w nim wzięli uczniowie Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości.
Robert Stando jest reżyserem filmów dokumentalnych oraz scenarzystą. Uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku. Otrzymał on również honorowe obywatelstwo miasta Kłodzko. Podczas spotkania mogliśmy obejrzeć dzieła pana Stando, takie jak „CZARNA DZIURA, CZARNA GÓRA I SIŁACZKA” lub „MIASTO, KTÓRE MOŻE ZGINĄĆ”.

Majowa artystyczna Wieża Babel

Autor: 
Maria Dzierżyńska
Foto: 
Tomek Gmerek
maja.jpg

Tegoroczny maj stał się miesiącem spotkań wieczornych ze sztuką, obfitujących w niespodzianki. „Noce w Muzeum” to program wypróbowany już w większości polskich miast kulturalnych. U nas wieczór 16 maja zaczął się podwieczorkiem w Centrum Kultury Chrześcijańskiej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie wnętrze kaplicy wypełniła wystawa fotografii projektu prof. Jerzego Olka pt. „Widzieć siebie”. Pamiętam, jak wystawa ta zaczynała się u nas polsko-czesko-francusko-niemieckim pokazem.

25 lat rozwoju gminy Stronie Śląskie

Autor: 
rozmowa z burmistrzem Zbigniewem Łopusiewiczem
Str3.jpg

- Na początek gratulacje. Jesteś Kawalerem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski – właśnie za długoletnią, pożyteczną pracę na rzecz budowy swojej małej ojczyzny...
- Dziękuję. Ale nie tylko ja przysłużyłem się do rozwoju „mojej” Gminy. Bez ludzi szczerze zaangażowanych w rozwój nie dałoby się zrobić wiele. Rada Miejska i ja, jako burmistrz również honorujemy przyjaciół naszej Gminy Odznaką Honorową za zasługi dla gminy Stronie Śląskie.

25-lecie samorządności Gminy Międzylesie pod Trójmorskim Wierchem

Autor: 
Mirosław Awiżeń
M4.jpg

Uroczyście obchodziła 25-lecie samorządności gmina Międzylesie. Nie dość, że uroczyście, to jeszcze radośnie i wesoło, bowiem uroczystą sesję Rady Miejskiej „wpleciono” w zwyczajowe Dni Międzylesia. Odbyła się ona 12.06.br. w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Międzylesiu, w czasie której m.in. uroczyście uhonorowano medalami zasłużonych w rozwoju gminy Międzylesie. A są to pp. Stanisława Manecka, Andrzej Juraszek, Ryszard Paternak, Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Bystrzycy Kłodzkiej.

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Glacensis

Autor: 
EG
tambor.jpg

Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Glacensis kończy prace związane z wdrażaniem Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska–Rzeczpospolita Polska 2007–2013. Fundusz jest realizowany od 2008 roku. Euroregion przeprowadził 13 naborów wniosków projektowych. Na Fundusz Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis na lata 2007-2013 strona polska dysponowała kwotą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 4.410.391,64 EURO.

Sukces Waliszowian

Autor: 
Danuta Koniuszek
waliszowianie1.jpg

W dniu 14.06.br. w Biskupicach Oławskich na III Przeglądzie Zespołów Ludowych BISKUPICKI ZŁOTY KŁOS Zespół „WALISZOWIANIE” z Nowego Waliszowa gm. Bystrzyca Kłodzka wśród 23 zespołów uczestniczących w przeglądzie zajął I miejsce zdobywając Puchar Dolnośląskiej Izby Rolniczej i statuetkę w postaci anioła oraz Statuetkę Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego Ewy Mańkowskiej, a także nagrodę rzeczowa
w postaci telewizora.

Mistrzostwa Polski w biegach górskich stylem anglosaskim

Autor: 
Lucjan Morajda
Poster_Final2-3.jpg

Miło mi poinformować, że dzięki p. Renacie Surmie – burmistrzowi Bystrzycy Kłodzkiej i Radzie Miejskiej Gminy Bystrzyca Kłodzka w dniach 25 i 26 lipca br. roku w Stacji Klimatycznej Międzygórze odbędzie się XXIII Bieg Śnieżnicki.
Rywalizacja sportowa będzie również Mistrzostwami Polski w biegach górskim stylem anglosaskim. Sportowa rywalizacja będzie jednocześnie eliminacjami do Mistrzostw Świata. Biegi są wyjątkowo trudną próbą, gdyż uczestnicy biegów górskich na przemian będą pokonywać strome, a często bardzo strome podbiegi i zbiegi.

Townhill Bystrzyca Kłodzka 2015

Autor: 
inf.wł.
townhill.jpg

30 maja 2015 roku ulicami i podwórkami Bystrzycy Kłodzkiej po raz czwarty w historii miasta i naszego regionu przemknęli na rowerach miłośnicy silnych wrażeń i dużej prędkości - i nie był to peleton Wyścigu Pokoju, lecz wyścig rowerowy typu townhill, będący miejską odmianą DH.

Sukces uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego w Bystrzycy Kłodzkiej

Autor: 
inf.wł.
Duet gitarowy.jpg

30 maja 2015 roku w Mikoszowie odbył się XXX Dolnośląski Przegląd Ognisk Muzycznych.Swoje umiejętności instrumentalne prezentowali uczniowie m.in. z Wrocławia, Oleśnicy, Milicza, Trzebnicy, Sobótki, Twardogóry, Oławy i Smolca. Bystrzyckie ognisko reprezentowała uczennica Emilia Rzeszutek, która w klasie fortepianu (najliczniej reprezentowana klasa) zajęła II miejsce. Ale to nie koniec naszych sukcesów! Duet gitarowy – Dominika Czarny i Ola Śmiłowska zdeklasowały wszystkie zespoły i zajęły I miejsce.

„Fizyczne ścieżki" Marty

Autor: 
Katarzyna Olejnik-Boczoń
konkurs 2015 (62).jpg

Marta Lampasiak to uczennica I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Bystrzycy Kłodzkiej o profilu matematyczno-fizycznym. Wśród zainteresowań Marty szczególne miejsce zajmuje fizyka, a potwierdzeniem tego są odnoszone przez nią sukcesy. W tym roku Marta została podwójną laureatką dwóch Ogólnopolskich Konkursów Fizycznych.