„Fizyczne ścieżki" Marty

Autor: 
Katarzyna Olejnik-Boczoń
konkurs 2015 (62).jpg

Marta Lampasiak to uczennica I klasy Liceum Ogólnokształcącego w Bystrzycy Kłodzkiej o profilu matematyczno-fizycznym. Wśród zainteresowań Marty szczególne miejsce zajmuje fizyka, a potwierdzeniem tego są odnoszone przez nią sukcesy. W tym roku Marta została podwójną laureatką dwóch Ogólnopolskich Konkursów Fizycznych.
W pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym „Fizyczne Ścieżki” dostała się ze swoją pracą pt: „Żarówka a’la Ediswan”do finału i w kwietniu, razem ze swoim opiekunem – panią Krzysztofą Olejnik-Boczoń, pojechała ją zaprezentować do Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Prezentując swój pokaz cofnęła się ona do XIX wieku, wykonując pierwotną wersję żarówki budowanej przez Edisona czy Swana. Jako żarnik wykorzystała grafit, który po podłączeniu do źródła prądu, zaczynał świecić niczym żarówka. Marta za swoją prezentację uzyskała III miejsce i zdobyła tytuł laureata.
Niedawno, bo 1 czerwca w Warszawie odbył się finał drugiego konkursu fizycznego – Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Poszukiwanie Talentów”. Przygotowania do niego trwały od stycznia. Składał się on z dwóch etapów.
W pierwszym uczestnik musiał przygotować dużą liczbę prac w kilku kategoriach związanych z fizyką. Były to zarówno doświadczenia, jak i opisy zdarzeń z uwzględnieniem zjawisk fizycznych, plakaty, zdjęcia z interpretacją fizyczną czy też filmy i zabawy dla najmłodszych. Gwarancją dostania się do finału - drugiego etapu, było zrobienie wszystkich możliwych prac w określonej liczbie - czego dokonała Marta Lampasiak. Dzięki temu znalazła się na I miejscu po pierwszym etapie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
Marta znalazła się w finale i pojechała wraz ze swoim opiekunem - panią Krzysztofą Olejnik-Boczoń na Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Polega on na tym, że uczestnik musiał odpowiadać na pytania dotyczące jego prac przed kilkoma komisjami. Przypominało to obronę pracy magisterskiej. Uczestnik o dostaniu się do finału dowiaduje się miesiąc wcześniej. W tym czasie musi nauczyć się wszystkich zagadnień występujących w jego utworach. W Warszawie wykazuje się swoją wiedzą, umiejętnościami i błyskotliwością.
Konkurs ten był dużym wyzwaniem i obciążeniem zarówno naukowym, umysłowym jak i psychicznym, trwającym przez kilka miesięcy. Ciężka praca jednak nie poszła na marne. Drugiego dnia konkursu podczas ogłaszania wyników, okazało się, że Marta obroniła swoją pozycję z pierwszego etapu i uzyskała najwyższe noty od każdej z komisji. Zajęła I miejsce i została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego „Poszukiwanie Talentów”. Wygrała, oprócz nagrody książkowej i elektronicznej, wyjazd pięciodniowy do Szwajcarii, gdzie główną atrakcją będzie wejście do ośrodka naukowo-badawczego CERN w Genewie. Jako laureat, w przyszłości może również studiować na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego bez dodatkowego postępowania kwalifikacyjnego.
Marta jest dopiero w I klasie liceum, pierwszy rok w nowej dla niej szkole, a już odnosi tak wielkie i ważne sukcesy. W ten sposób pokazuje i udowadnia samej sobie, na jak wiele ją stać. Marta sama wyznacza sobie poprzeczkę i ma dalsze ogromne ambicje i plany na przyszłość. Wspaniałe jest również dla niej to, że sama może spełnić swoje marzenia. Jednym z nich jest właśnie móc znaleźć się w CERN-ie.
Satysfakcja z sukcesów swoich uczniów jest ogromna. Możliwość odkrywania świata razem z nimi, przekazywania im wiedzy. Uczucie, kiedy to uczniowie podążają swoimi myślami za mną i utwierdzają się w przekonaniu jak ciekawy jest otaczający nas świat jest nie do opisania.

Wydania: