listopad 2020

Kurki, podgrzybki...

Autor: 
Krystyna i Mirosław Awiżeń
grzyby.jpg

Tradycyjnie trafiły do naszej redakcji grzybki... Dziękujemy pięknie panu Zbigniewowi Łopusiewiczowi, który corocznie obdarowuje nas zbiorami z lasów w okolicach Stronia Śląskiego.

Sekrety pisania Inspirujące ćwiczenia dla klas 4-6

Autor: 
inf.wł.
img257.jpg

Najnowsza książka AGNIESZKI URBAŃSKIEJ z ilustracjami Bartłomieja Brosza – czyli przygody Franka Literko wśród słów.
Ten powieścio-poradnik zawiera 25 zadań (ćwiczeń), pomocnych w oswajaniu się z językiem: słowami, zdaniami, wyrażeniami...
POLECAMY

Rajd Spadającego Liścia wystartował!

Autor: 
Janusz Laska
DSC00149.jpg

Od trzydziestu lat Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe oraz Zespół Szkół Społecznych w Kłodzku organizują otwartą imprezę turystyczną pod nazwą „Rajd Spadającego Liścia”. W tym roku, z powodu pandemii ta turystyczna impreza będzie przebiegała w czterech odsłonach, czyli będziemy wyruszali w góry w czterech mniejszych podgrupach, w czterech różnych terminach i czterema różnymi trasami. Pierwsza rajdowa wędrówka już za nami.

Waliszowianka w Kazimierzu Dolnym

Autor: 
Danuta Koniuszek
zdjęcie solistki.jpg

W dniach 28-29.08.2020 roku odbył się 54 Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, na którym wystąpiła solistka z Zespołu „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa pani Waleria Szkwarek. Na przesłuchaniach konkursowych zaśpiewała trzy pieśni:
1. Wyszedł Jezus na ochłodę, 2. Nieszczęśliwa wiosna, 3. Szewczyku, szewczyku.
Na festiwalu wystąpiło 500 artystów z 14 województw.
Waliszowianie są dumni i dziękują pani Walerii Szkwarek, że zakwalifikowała się i wystąpiła wśród najlepszych śpiewaków w Polsce.

Pożegnaliśmy Siostrę Łucję

Autor: 
inf.wł.
ucja.jpg

Odeszła 2 sierpnia br. po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 68 lat. Całe swoje życie poświęciła niepełnosprawnym, nieuleczalnie chorym dzieciom przebywającym w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Piszkowicach, którym stworzyła prawdziwy dom. Za pracę na rzecz dzieci w 2017 r. została odznaczona Orderem Uśmiechu, najwyższą nagrodą międzynarodową przyznawaną przez dzieci.

„POWODZIÓWKI” BEZ WSPARCIA RZĄDOWEGO

Autor: 
inf. Starostwo Powiatowe
GRAFIKA_drogi.jpg

Informacja Starosty Kłodzkiego w sprawie remontów dróg powiatowych uszkodzonych w wyniku klęsk żywiołowych.
W związku z licznymi zapytaniami mieszkańców powiatu kłodzkiego, dotyczącymi remontów dróg, szczególnie tych, które ucierpiały w wyniku nawałnic deszczu i lokalnych podtopień, Starosta Kłodzki informuje, że do września bieżącego roku, otrzymaliśmy jedynie dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych do 5 zadań, na kwotę 1,9 mln zł.
Dofinansowanie dotyczy następujących odcinków dróg:
w Długopolu Dolnym,
w Orłowcu,
w Kmieńcu,
w Lądku-Zdroju, ul. Ostrowicza,
w Roszycach.

Festiwal Pstrąga 2020

Autor: 
inf. Starostwo Powiatowe
DSC_0503.jpg

W Kudowie-Zdroju odbył się Festiwal Pstrąga. Festiwal jest współorganizowany przez powiat corocznie w innej miejscowości Ziemi Kłodzkiej. Impreza ma na celu wypromowanie jednego z naszych produktów regionalnych czyli pstrąga, który podbił serca turystów oraz mieszkańców na naszym terenie. Za realizację festiwalu poza powiatem odpowiadały: #Największa w Polsce Patelnia Brytfanna plenerowa oraz www.imprezykulinarne.pl, dziękujemy za duże zaangażowanie władzom miasta Kudowy-Zdrój i Kudowskiemu Centrum Kultury i Sportu

Muzyczne parkowanie

Autor: 
inf. CK
2-fb_800x1000.jpg

Za nami projekt „Festiwal Muzyczne Parkowanie – Letnie Spotkania z Kulturą”, który odbywał się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
To plenerowe wydarzenie miało miejsce na malowniczym terenie Parku Zdrojowego w Polanicy-Zdroju i ideą nawiązywało do tradycji kurortów europejskich takich jak Baden czy Bath.

Budżet się bilansuje. Polanica Zdrój trzyma się dobrze. Rozmawiam z burmistrzem Mateuszem Jellinem

Autor: 
Mirosław Awiżeń
5-DSCN5271.jpg

- Jak dzisiaj wygląda kasa miejska?
- Budżet się bilansuje. Na konto Gminy wpłynęły pieniądze z Funduszu Inwestycji Samorządowych. To kwota 1 mln 300 tys. zł, więc generalnie nie jest źle. Nie mogę narzekać. Wykupiliśmy również obligacje, których termin wykupu był ustalony do końca tego roku i jesteśmy nawet na niewielkim plusie. Na chwilę obecną nie mamy żadnych zadłużeń.
Straty, zmniejszone wpływy z podatków, opłat dzierżaw itp. zostały pokryte właśnie pieniędzmi z Funduszu Inwestycji Samorządowych.

IV Lądecka Noc Poetów

Autor: 
Małgorzata Bednarek
Odczytanie_werdyktu_Nagrody_im._Marianny_Bocian[1].jpg

Lądek-Zdrój, znany jako miejsce spotkań tancerzy, miłośników muzyki, ludzi gór, w ostatnich latach gości również poetów. Lądecka NOC POETÓW o „zdrojeniu się poezją” to inicjatywa podjęta przez naszego mieszkańca pana Zbigniewa Kresowatego, artystę wszechstronnego, który jest poetą, eseistą, krytykiem literacko-artystycznym, rysownikiem, grafikiem, malarzem ikon, ilustratorem i portrecistą. Za swoją działalność został uhonorowany w 2019 r. lądeckim Medalem św. Jerzego.