Budżet się bilansuje. Polanica Zdrój trzyma się dobrze. Rozmawiam z burmistrzem Mateuszem Jellinem

Autor: 
Mirosław Awiżeń
1-DSCN5244.jpg
2-DSCN5247.jpg
3-DSCN5250.jpg
4-DSCN5255.jpg
5-DSCN5271.jpg

- Jak dzisiaj wygląda kasa miejska?
- Budżet się bilansuje. Na konto Gminy wpłynęły pieniądze z Funduszu Inwestycji Samorządowych. To kwota 1 mln 300 tys. zł, więc generalnie nie jest źle. Nie mogę narzekać. Wykupiliśmy również obligacje, których termin wykupu był ustalony do końca tego roku i jesteśmy nawet na niewielkim plusie. Na chwilę obecną nie mamy żadnych zadłużeń.
Straty, zmniejszone wpływy z podatków, opłat dzierżaw itp. zostały pokryte właśnie pieniędzmi z Funduszu Inwestycji Samorządowych.
Zawieszenie działalności gospodarczej spowodowane przez Covid dotknęło nas mocno tylko w tych najgorszych dwóch miesiącach, ale jeszcze przed sezonem letnim a po zimowym. Sezon letni to zatrzęsienie turystów, wczasowiczów. Brak miejsc noclegowych a restauracje, bary, kawiarnie nawet przepełnione.

- Co z inwestycjami, remontami, modernizacjami?
- Według planu. Ale lepiej będzie jak po prostu „udamy się w teren” i naocznie przekonasz się, że z rozwojem Polanicy jest wszystko jak należy.

No to w drogę.
• Zaczynamy od terenów Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jeszcze jest niemalże gołe pole ale prace już ruszają po zakończonym przetargu. Stoi już Domek Sportowy a będzie siłownia zewnętrzna, Skate Park, kompleks boisk, a także wybudujemy wielofunkcyjną halę sportowo-widowiskową. Na ten teren wszystkie media są już podciągnięte, bo przecież każdą budowę trzeba rozpocząć od uzbrojenia terenu – mówi p. Burmistrz.
- A co z finansowaniem i terminem uruchomienia?
- Finansowanie tego zadania odbywa się ze środków własnych, choć będziemy się też starać o dofinansowanie z zewnątrz a termin oddania inwestycji do użytku planujemy na 2023 r.
• Ciut dalej jest kompleks basenów odkrytych, przy których już trwają prace porządkowe.
• I przejeżdżamy na ul. Mickiewicza. To ulica „bardzo rozwojowa”. Dotychczas zabudowana obiektami jednorodzinnymi, teraz zaczynają się budowle wielorodzinne a w planach i już w realizacji jest kompleks Kliniki Chirurgii Plastycznej.
- Czyli, powrót do tradycji Polanicy znanej z tej właśnie działalności...
- Tak. Nic, tylko się cieszyć z takiego powrotu. Zatem nic dziwnego, że założyliśmy tu nowe wodociągi, będzie nowa nawierzchnia i oświetlenie.
• Kolejny etap naszej wędrówki: urokliwy teren Centrum Wędkarskiego już bardzo pięknie zagospodarowany, a także strzelnica sportowa. Nasi zawodnicy w strzelectwie odnoszą spore sukcesy, także w Europie – dodaje Burmistrz.
• Wjeżdżamy do centrum – ul. Chopina.
- Proszę, zobacz – jak pięknie odnawiane są „strupy” po b. Funduszu Wczasów Pracowniczych, jest też nowy obiekt po byłej Stołówce FWP.
• A teraz przy „Polanickim Misiu”. Gustownie zagospodarowane miejsce. Jest i kolorowa fontanna.
• Ulica Zakopiańska – trochę „rozorana”, bowiem założono tu wodociągi, a także kanalizację burzową, będzie oświetlenie. Koszt tej modernizacji to 1 mln 800 tys. zł, z czego dofinansowanie w 70%. Prace prowadzi nasza firma z Ziemi Kłodzkiej czyli „Drogmost”, z czego jestem bardzo zadowolony – stwierdza Burmistrz.
• No i jesteśmy na „Sokołówce”. Ul. Żeromskiego; najpierw deszczowa kanalizacja a potem nowa nawierzchnia, ul. Sokołowskiego – w pierwszej kolejności należy udrożnić rowy, choć wiele powiedziane „rowy”, raczej bardzo zaniedbane od wielu lat pobocze. Na ten cel wydamy 100 tys. zł. Kolejna sprawa to przebudowa ul. Orkana z parkingiem przy kościele (prace za ok. 600 tys. zł, z czego 70% jest dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych).
• Ul. Pułaskiego i teren po b. Gminnej Spółdzielni. Do tej pory zabudowania tam „straszyły”. Teraz powstanie sklep „Dino”.
• Ulica Kościuszki – a przy niej dom „Pod kasztanem”. Kiedyś zaniedbany a teraz – odnowiony. To przykład pięknej rewitalizacji.
• Teren po niewybudowanym basenie krytym przy Szkole, ul. Wojska Polskiego. Teraz powstanie w tym miejscu żłobek i przedszkole. Planowane rozpoczęcie prac – 2021 rok.
Poniżej tego terenu jest skarpa, którą zamierzamy zagospodarować na park zabaw w zieleni i wodzie uzyskanej z deszczówki z dachów zespołu szkolnego. Zielony świat roślinny „spływający” ze ścian budynków szkolnych.
• Huta szkła „Barbara” ma nowego właściciela. Jest nim właściciel huty „Julia” w Piechowicach. Polanicka huta będzie „Hutą dla Turystów”. Każdy będzie mógł zapoznać się z produkcją szkła. Coś tam sobie „wydmucha”. Kolejna atrakcja Polanicy-Zdroju.
• Na razie to tyle – aha – jeszcze do modernizacji kawałek ul. Wiejskiej prowadzącej do stawów i Zamku kier. Szczytna.

Wydania: