Muzyczne parkowanie

Autor: 
inf. CK
1-IMG_8649.jpg
2-fb_800x1000.jpg

Za nami projekt „Festiwal Muzyczne Parkowanie – Letnie Spotkania z Kulturą”, który odbywał się dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
To plenerowe wydarzenie miało miejsce na malowniczym terenie Parku Zdrojowego w Polanicy-Zdroju i ideą nawiązywało do tradycji kurortów europejskich takich jak Baden czy Bath.
W ramach festiwalu odbyło się 5 kameralnych koncertów „Muzyczne parkowanie” w wykonaniu światowej sławy muzyków (m.in. Atom String Quartet czy Kwartet Śląski), 4 warsztaty dla dzieci pn. „Muzyczne Zygzaki” – spotkania umuzykalniające (teoria muzyki przekazywana interaktywnymi metodami z elementami rytmiki i tańca) oraz 4 spotkania pn. „Śniadanie na trawie”, których celem była promocja młodych talentów ze szkół muzycznych I i II st. z Bystrzycy Kłodzkiej. Podczas Śniadań odbywały się także prezentacje twórczości członków Klubu Literackiego Helikon działającego przy Towarzystwie Miłośników Polanicy.
Organizacja tego typu festiwalu z całą pewnością podniosła rangę oferty kulturalnej miasta o szerokich walorach turystycznych, a także przyczyniła się do kultywowania wielowiekowego dziedzictwa kulturowego polskiej i światowej muzyki. Niemal w każdą niedzielę w polanickim parku pobrzmiewały walce Straussa, uwertury Czajkowskiego, kompozycje Pendereckiego, pieśni Lehara, toccaty Schumanna, utwory Vivaldiego, Armstronga i wielu innych. Każdy z modułów: od warsztatów dla dzieci, poprzez muzykowanie w Parku Józefa, aż po koncerty w Muszli Koncertowej znalazł swoich fanów i melomanów. Odbiorcami cyklu byli bowiem nie tylko mieszkańcy Polanicy-Zdroju, lecz również mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej, goście, turyści i kuracjusze z całej Polski odwiedzający uzdrowisko. Wszystkie wydarzenia były bezpłatne.
Wszystkim uczestnikom festiwalowych wydarzeń oraz gościom odwiedzającym Polanicę-Zdrój życzymy wyjątkowej atmosfery oraz wielu niezapomnianych wrażeń artystycznych.

Wydania: