luty 2025

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kłodzku przypomina, że od 15 października 2024 r. kobiety w ciąży mają możliwość bezpłatnego zaszczepienia się przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). To szczepienie chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia.

Kłodzka Biblioteka zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa i rysunku. Naszym gościem będzie Ksawery Biegański, młody artysta, uczeń kłodzkiego liceum, uczestnik zajęć Dużego Studia Plastycznego KOK Bogdana Wieczorka.
Wydarzenie odbędzie się w środę 5 marca 2025 roku o godzinie 17.00 w Saloniku Prasowym Czytelni w Ratuszu.
Wystawa będzie czynna do 25 kwietnia 2025 roku.

Promocja XVI „Almanachu Ziemi Kłodzkiej”

Autor: 
Inf. PiMBP w Kłodzku
011-20250130_180444.jpg

To już trzecia promocja wydawanego od niemal 20 lat przez Oficynę Wydawniczą „BRAMA”, pod redakcją Krystyny Oniszczuk-Awiżeń „Almanachu Ziemi Kłodzkiej”, która odbyła w Filii „Pod Pegazem” kłodzkiej biblioteki.
30 stycznia 2025 r. dziesięcioro spośród siedemnastu autorów spotkało się z bardzo licznie zebraną publicznością, żeby poznać kolejne ciekawostki historyczne z przeszłości regionu, wspomnienia mieszkańców i twórczość literacką pisarzy i poetów „stąd”
.

Niekoniecznie regionalia ale na pewno uniwersalia (23)

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
01kischot.jpg

Ameryka – dwa różne z pozoru światy i dwie różne inspiracje z klasyki literatury. Dwie potężnej objętości książki (razem ponad 1000 stron). Jedna to Salmana Rushdiego Quichotte (2019), druga to Barbary Kingsolver Demon Copperhead (2022). Pierwsza inspirowana Don Kichotem M. de Cervantesa, druga Davidem Cooperfieldem Karla Dickensa.

Niekoniecznie regionalia, ale na pewno uniwersalia (22)

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
01Mikolaj-Grynberg-Poufne.jpg

Tym razem Mikołaj Grynberg, „Poufne”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020.
Autor (rocznik 1966) – fotograf i pisarz polski, z wykształcenia psycholog, od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. Postać na pewno znana bywalcom Festiwalu „Góry Literatury”.

ZNIKAJĄCA PODMIOTOWOŚĆ BIBLIOTEK

Autor: 
David Magen
01biblioteka.jpg

Na początku lutego 2025 w przestrzeni publicznej pojawiła się informacja o zamiarze połączenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radków im. Karola Estreichera z Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Radkowie. Miało to związek z zakończeniem, z ostatnim dniem grudnia 2024, trzyletniego kontraktu Joanny Zyzdy-Kusiakiewicz, pełniącej funkcję dyrektorki książnicy. Ustawa o bibliotekach z 1997 mówi, że owe instytucje publiczne są organizowane w sposób zapewniający mieszkańcom dogodny dostęp do materiałów i informacji.

Międzylesie – Spotkanie Noworoczne

Autor: 
Mirosław Awiżeń
01IMG_20250209_131352.jpg

...oby ten 2025 rok nie doświadczył nas taką klęską jak we wrześniu ubiegłego roku …
Do września 2024 roku życie w gminie Międzylesie toczyło się zwykłym torem. Rzeczowo, w miarę możliwości ale i z dużym ładunkiem rozwojowym. Powstawały nowe domy, a nawet osiedla, no i kluczowy element infrastruktury – powstawał wielofunkcyjny widowiskowo-sportowy obiekt. I powstał, i został uroczyście otwarty, i funkcjonuje i nie na terenie zalewowym.

Hobbyści. A może by tak?

Autor: 
Mirosław Awiżeń

Ot, idąc ul. Armii Krajowej z kawiarni „Kawka” do Redakcji natknąłem się na sekretarza Urzędu Kłodzka p. Krzysztofa Oktawca… Jak zwykle zamieniamy parę słów, które jednak przedłużyły się do sporej rozmowy. Moja „zaczepka” była jak zwykle:

Panorama Ziemi Kłodzkiej na notgeldach

Autor: 
inf.wł.
01plakat.jpg

Dnia 6 lutego br. w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej odbył się wernisaż wystawy o notgeldach ze zbiorów Andrzeja Rusaka i Włodzimierza Włodarczyka, opatrzone komentarzem historycznym Agnieszki Wideł.

Mietek Kowalcze: Fabuła, listy, nadzieja (22)

Autor: 
Mietek Kowalcze
01IMG_0346.jpg

Czytanie fabuł coraz bardziej traci smak głębokiej przygody, polegającej na spotkaniu z pomysłami i emocjami bohaterek/bohaterów. Spotykamy się z takimi opiniami. I tylko częściowo się z nimi zgadzam. To prawda, że fabuł dookoła tak wiele, że niełatwo znaleźć te olśniewające. Nie wszyscy też wybitni (i uznani) obdarzają nas swoim pisarskim talentem. Czyżby działał syndrom ważnej nagrody?