październik 2020

Konserwacja kłodzkich średniowiecznych archiwaliów

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
katalog-2inter.jpg

W marcu br. kłodzkie niezwykle cenne średniowieczne archiwalia prezentowane były na wystawie w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Są to dokumenty, należące do zespołu tzw. „archiwum pojoannickiego”, które obecnie są częścią zbiorów archiwalnych kłodzkiego kościoła jezuitów.

Kłodzkie eksponaty na wystawie w Czechach

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
Foto: 
fot. Tomek Gmerek
Madonna-rzeźba-inter.jpg

Jak to się stało, że kłodzkie zabytki prezentowane są w Czechach? Otóż, przed kilkoma laty zrodziła się wśród studentów Instytutu Historii Sztuki na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu inicjatywa zorganizowania wystawy regionalnej pokazującej sztukę średniowieczną wschodnich Czech (do 1550 roku). Region ten jest specyficznym obszarem pod względem artystycznym. Zaplanowano kompleksową analizę zabytków sztuki gotyckiej oraz wczesnorenesansowej z terenów wschodnich Czech z uwzględnieniem szerokiego podłoża kulturowego i historycznego.

Kulturalne lato w Kłodzku

Autor: 
inf. KOK
Teatr Łata  Morskie opowieści foto Katarzyna Kludczyńska.jpg

Kłodzki Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza do skorzystania z wakacyjnych propozycji kulturalno-edukacyjnych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Oferta letnia zawierać będzie:
Kolorowe Wakacje, czyli bezpłatne animacje w plenerze z instruktorami KOK, które odbywać się będą w Parku Przyjaźni Wojsk Górskich w Kłodzku (terminy spotkań: 9,16,23 lipca oraz 6 i 13 sierpnia od godz. 10.00 – 12.00)
Poranki filmowe w kinie „Dąbrówka” KOK (terminy seansów: 7,14,21,28 lipca i 4,11 sierpnia), bilet kosztuje 10 zł (afisz – strona 22)

Międzylesie - To już lipiec a koronowirus trzyma...

Autor: 
Mirosław Awiżeń
m4.jpg

Spotykam się z burmistrzem gminy Międzylesie p. Tomaszem Korczakiem pod koniec czerwca 2020 roku, aby przepytać, jak tam z sezonem letnim w Gminie? Czy Covid 19 ustępuje na tyle, by można było mówić o „normalności” funkcjonowania, było nie było, tej turystycznej gminy.

Czerwcowy akordeon

Autor: 
Liliana Stopka
tymek02.jpg

Obie imprezy tj. XIX Dzień Akordeonu oraz V Akordeonowy Turniej Hrabstwa Kłodzkiego niestety nie mogły się odbyć 6 czerwca w tradycyjny sposób. W tej sytuacji XIX Dzień Akordeonu odbędzie się z rocznym opóźnieniem w marcu 2021 r. a V Akordeonowy Turniej Hrabstwa Kłodzkiego odbył się tylko dla kategorii III, aby umożliwić wzięcie udziału przez uczniów klasy szóstej.

Na szlaku

Autor: 
Janusz Laska
j-007.jpg

W Zespole Szkół Społecznych w Kłodzku od bardzo wielu lat działa Klub Ekologiczny, zrzeszający młodzież od klasy 4 podstawówki aż do matury, często też się zdarza, że na ekologiczny szlak wyruszają absolwenci tej szkoły.

Śmieci skrzydeł nie mają

Autor: 
Piotr Drozdowicz
103385290_3261668130522878_6680500628703447091_o.jpg

Śmieci skrzydeł nie mają! – przypomina ekolog Dominik Dobrowolski. 9 czerwca odbyła się kolejna edycja akcji, w ramach której w schroniskach górskich montowane są tabliczki z orłem przednim namawiającym turystów, aby nie zostawiali śmieci w schroniskach czy na szlakach, ale zabierali je ze sobą i w dolinach segregowali. Tym razem orły przednie, będące symbolem akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”, poleciały w Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie w Kotlinie Kłodzkiej. Zamieszkały w ulubionym przez turystów schronisku pod Śnieżnikiem, w Jaskini Niedźwiedziej oraz w malowniczych Bielicach.

Zmiany na parkingach

Autor: 
inf. Daniel Jakubowski
parking.jpg

Na parkingu przy Muzeum Ziemi Kłodzkiej obowiązują nowe zasady.
– Wychodzimy w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, jest to forma kompromisu – zaznacza burmistrz Kłodzka Michał Piszko.
Za godzinę postoju (od 7.30 do 16.30) zapłacimy 3 zł. Zaś w godzinach 16.30-7.30 postój na parkingu jest bezpłatny.
Możliwy jest także wykup abonamentu miesięcznego – koszt 150 zł.

W chwilach zagrożenia można liczyć na mieszkańców

Autor: 
inf. Daniel Jakubowski
powdz1.jpg

Weekend (20-21 czerwca) był ciężki dla Kłodzka. Wezbrała Nysa Kłodzka i wprowadzono alarm przeciwpowodziowy. Na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kłodzku zorganizowano akcję napełniania worków piaskiem. Na apel Burmistrza o pomoc odpowiedzieli mieszkańcy.

Biegacze pobiegną w tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich

Autor: 
Grzegorz Szczygieł
DSC_8487.jpg

Lądecki Kurort, korzystając ze złagodzenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, przygotowuje się do przeprowadzenia w lipcu tegorocznej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. Mając na uwadze sytuację związaną z występowaniem koronawirusa, poszczególne części tego sportowego wydarzenia zmienią nieco swój charakter, dostosowując się do aktualnych wymogów i zaleceń dotyczących organizacji imprez sportowych. Między innymi zrezygnowano z tzw.