październik 2022

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko partnerem projektu CZYSTA ENERGIA

Autor: 
inf. MH
1JaszkowaGornaAres2022.jpg

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko partnerem projektu CZYSTA ENERGIA – BUDOWA INFRASTRUKTURY DO WYTWARZANIA ENERGII ZE ŹRÓDEŁ ODNAWIALNYCH NA POTRZEBY UCZESTNIKÓW KLASTRA ENERGII ARES
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020
Priorytet 3
Gospodarka niskoemisyjna
Działanie 3.1
Produkcja i dystrybucja energii ze źródeł odnawialnych – konkurs horyzontalny

Biblioteka w Żelaźnie – Na ratunek zabytkom

Autor: 
inf. MH
Naratunekzabytkom2022 (5).jpg

Tematem wakacyjnego spotkania były Świerszczykowe inspiracje - ,,Na ratunek zabytkom”-archeologia- ukryte słowa”.
Po przeczytaniu opowiadania ze ,,Świerszczyka” Małgorzaty Strzałkowskiej ,,Na ratunek zabytkom”, młodzi czytelnicy dowiedzieli się bardzo dużo ciekawych wiadomości: gdzie leży miasto Asuan, kim był prof. Kazimierz Michałowski, co się wydarzyło w miejscowości Faras w Sudanie, jaką rolę odegrała tam Polska i polscy archeolodzy.

Męskie granie z bibliotekarką

Autor: 
inf. MH
Męskie granie2022 (9).jpg

Mężczyzna w bibliotece to nieczęsty widok? Przeprowadzane co roku przez Bibliotekę Narodową badania i będący ich wynikiem raport potwierdzają to, z czego bibliotekarze stykający się codziennie z czytelnikami dobrze zdają sobie sprawę. Mężczyźni czytają znacznie mniej od kobiet.
Z czego to wynika? I jak skutecznie zachęcać mężczyzn do czytania?

Wakacyjna sobota w bibliotece w Szalejowie Górnym

Autor: 
inf. MH
SobotaSzalejowGorny2022 (8).jpg

Biblioteki czynne w soboty to efekt realizacji „Narodowego programu rozwoju czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.
W naszym powiecie przystąpiły do niego wszystkie instytucje, w tym Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich.
Także czytelnicy mogli odwiedzić bibliotekę w Szalejowie Górnym. Prócz wypożyczeń nasze biblioteki na soboty przygotowują warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz interesujące spotkania skierowane do dorosłych.

Sierpniowa różnorodność w Filii nr 2 w Krosnowicach

Autor: 
inf. MH
LatoKrosnowice2 (16).jpg

Dobiegają ku mecie wakacyjne zajęcia w Filii nr 2 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach. Przez całe wakacje bibliotekarka Małgosia prowadziła kreatywne zajęcia dla dzieci.
Dzięki ich różnorodności najmłodsi mogą rozwijać swoją wyobraźnie i sprawność manualną, a wspólne zabawy i praca w grupie pozwalają im się zintegrować oraz podzielić wiedzą i zdolnościami.
Zabawy twórcze zawsze owocują…

Wakacje z Lemem w Bierkowicach

Autor: 
inf. MH
Akcja LEM2022 (3).jpg

Akcji „Wakacje z robotami Lema” w Filii Biblioteki Publicznej Gm. Kłodzko w Bierkowicach towarzyszą kreatywne zajęcia oraz okolicznościowa wystawa poświęcona polskiemu pisarzowi i autorowi wielu książek o tematyce science fiction. Głównym celem akcji jest wzmocnienie kulturotwórczej roli biblioteki, promocja czytelnictwa oraz podkreślenie funkcji biblioteki jako przestrzeni do kreatywnego spędzania czasu wolnego.

Wakacyjna papieroplastyka w bibliotece w Żelaźnie

Autor: 
inf. MH
Kolorowe pawie 2022 (9).jpg

„Patrzcie jak paw się w słońcu
wdzięczy!
Pożyczył sobie barw od tęczy,
Rozwinął ogon w kształt wachlarza
I sunie z miną dygnitarza.
Przyjemność widok jego sprawia .
Musisz podziwiać wdzięki pawia ,....”
fragment wiersza Józefa Antoniego Birkenmajera pt. ,,Paw”

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Żelaźnie nie zatrzymuje się i ciągle zaskakuje nowymi przyjemnościami literacko-artystycznymi. Tym razem zajęcia odbywały się w duchu ,,Bajecznych ptaków - Jak zrobić wdzięcznego pawia z kolorowego papieru?”.

Wakacyjne domki z kawałka drewna

Autor: 
inf. MH
Wakacyjne domki2022 (11).jpg

Od lipca br. realizowany jest cykl wakacyjnych warsztatów dla zainteresowanych w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Starym Wielisławiu. Większość zajęć odbywa się pod chmurką, bo aura sprzyja, a umysł lepiej pracuje.
Podczas sierpniowego spotkania, dzieci z Polski i Ukrainy z kawałka drewna ozdabiały swój wymarzony wakacyjny domek, w którym znalazły odzwierciedlenie świerszczykowe upodobania literackie.
W ruch poszły patyczki z lodów, tektura, kredki, farby i takie tam dziewczyńskie różności. Wyobraźnia nawiązywała do ulubionych kolorów lata.

Arbuzowy zawrót głowy w bibliotece w Wojborzu

Autor: 
inf. MH
Arbuzowedzieła2022 (7).jpg

Arbuz, to cudowny owoc o wielu właściwościach zdrowotnych, mimo, iż składa się z niemal 90 proc. wody. Zawiera 45 kalorii, witaminę C i witaminę A, które pomagają zachować zdrowie. Charakteryzuje się wieloma bardzo dobrymi cechami.
O jego zdrowotnych właściwościach dyskutowały seniorki w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu.

„Drezyniada” w Stroniu Śląskim

Autor: 
Mirosław Awiżeń
IMG_20220806_150557.jpg

Jak rokrocznie (oczywiście z wyjątkiem okresu pandemii) w sierpniu, w Stroniu Śląskiem, odbyła się kolejna „DREZYNIADA”. Co to takiego? – raczej nie muszę tłumaczyć, ale parę słów. Powstała dlatego, by Stronie Śląskie i my wszyscy nie zapomnieli o tym, że tam jeździły pociągi i żeby jeździć chciały nadal. No i dobrze. Może i do tego dojdzie, że będą to prawdziwe pociągi a nie autobusy.
Teraz parę słów o tegorocznej „Drezyniadzie”. Było ciepło, przytulnie, rozrywkowo i sportowo. Rodziny „hulały” drezynami aż miło.
Co będzie z imprezą jak już będą tu pociągi? Pożyjemy, zobaczymy.