Wakacyjna papieroplastyka w bibliotece w Żelaźnie

Autor: 
inf. MH
Kolorowe pawie 2022 (9).jpg

„Patrzcie jak paw się w słońcu
wdzięczy!
Pożyczył sobie barw od tęczy,
Rozwinął ogon w kształt wachlarza
I sunie z miną dygnitarza.
Przyjemność widok jego sprawia .
Musisz podziwiać wdzięki pawia ,....”
fragment wiersza Józefa Antoniego Birkenmajera pt. ,,Paw”

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Żelaźnie nie zatrzymuje się i ciągle zaskakuje nowymi przyjemnościami literacko-artystycznymi. Tym razem zajęcia odbywały się w duchu ,,Bajecznych ptaków - Jak zrobić wdzięcznego pawia z kolorowego papieru?”.
Jak twierdzi pani bibliotekarka Roma, paw zawsze nas intryguje grą kolorów, pięknym ogonem, dumną postacią i dlatego postanowiliśmy zrobić takiego pawia z kolorowego papieru. Do wyboru były dwie możliwości. Jeden paw zrobiony metodą quillingu, jest to technika z rodzaju papieroplastyki, nazywana także papierowym filigranem. Słowo quilling pochodzi z języka angielskiego i oznacza nawijać na pióro lub rurkę.
Za pomocą tej metody tworzy się ozdoby z wąskich pasków papieru, zawijanych, rulowanych w kształt spirali i odpowiednio formowanych przez zagniecenie warstw papieru. Oprócz kolorowych pasków papieru potrzebujemy jeszcze klej, wykałaczkę, nożyczki i szczyptę wyobraźni pomieszanej z naszą pasją.
Pawia tą metodą postanowiła zrobić Zosia. Metoda ta jest bardzo pracochłonna i dla bardzo cierpliwych osób. Nasza Zosia taka jest, a mimo to wszyscy pomagaliśmy jej rolować kolorowe paski. Praca wyszła niepowtarzalna i jesteśmy dumni z Zosi i z samych siebie.
Drugą metodą harmonijkową, troszkę łatwiejszą, pawia tworzyły pozostałe dzieci. Dobrały się w pary i wspólnie dobierały kolory i ich ułożenie w tęczowe ogony. Dumne pawie wspaniale sprezentują kolorowy ogon na bibliotecznym oknie.

Wydania: