czerwiec 2022

Promocja kolejnej kłodzkiej bajki I. Klimaszewskiej

Autor: 
Klaudia Lutosławska-Nowak
b3.jpg

25 kwietnia 2022 r., w Centrum Kultury Chrześcijańskiej odbyła się promocja nowej książki Ireny Klimaszewskiej z ilustracjami Jacka Adamowskiego: Arnošt – tajemnica arcybiskupa Pragi.
Rozmowę z twórcami przeprowadziła Marta Zilbert. Następnie z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy spektakl Opowieść o Kłodzku w wykonaniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w reżyserii Elżbiety Karkulewskiej. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało o czym mogą świadczyć gromkie oklaski.
Oczywiście nie zabrakło pysznego tortu i rozmów kuluarowych.

Bibliotekarka czyta dzieciom

Autor: 
inf.MH
7agata.jpg

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Jaszkowej Górnej czyta dzieciom w Przedszkolu Gminnym w Jaszkowej Dolnej przez cały rok.
Pani Agata w podróż do przedszkola za każdym razem zabiera kuferek z książeczkami o przygodach Kubusia Puchatka. Trzeba podkreślić, że Kubuś Puchatek to bohater najbardziej uwielbiany przez przedszkolaki.

Intrygująca technika rękodzielnicza w Bierkowicach

Autor: 
inf. MH
1art2022.jpg

Deska, gwoździe i nici – tyle potrzebowały panie seniorki, żeby rozpocząć swoją przygodę ze String Art-em czyli sztuką malowania nićmi. Zabawa młotkiem, gwoździami i nićmi dała uczestnikom naszych warsztatów mnóstwo frajdy. Technika ta polega na stworzeniu konturów obrazu za pomocą wbitych w daną powierzchnię gwoździ. Kontury można stworzyć przykładając do powierzchni szablon lub rysując wzór. Następnie gwoździe oplata się nićmi tworząc w ten sposób obraz.

A co tam w Różanym Dworze … czyli Słowo i niechaj wiersze przemówią, zanim przemówią kamienie...

Autor: 
Monika Maciejczyk
140. Modlitwa o Pokój.jpg

„Chodzi mi o to, aby język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa…” /Juliusz Słowacki/

Nasza duma, nasza pieśń
Nie umrze, nie zginie
Ot gdzie ludzie, nasza sława
Sława Ukrainie![1]
/Taras Hryhorowycz
Szewczenko/ 1840 rok

SŁAWA UKRAINIE - autor: Monika Maciejczyk
Różany Dwór, Polanica, 13 kwietnia 2015 rok
Chłopcu w zielonej koszuli,
choć nie wiem czy żyje jeszcze

Na Wschodzie bez zmian
Powiem Wam coś ważnego
na Wschodzie bez zmian
I chłopca widziałam
w koszuli zielonej
pod bronią
w zieleni nie nadziei
jeno na śmierci cel

Literacka Polanica Helikon

Autor: 
Janusz Olearnik
Fota 3 Trzy dmuchawce majowe.jpg

* Majowo – niemajowo
Oto przypłynął nam maj. Pojawił się pośród kasztanów kwitnących, rozsiał woń bzu, rozwinął dywany kwiatów. Wielu uważa go za najpiękniejszy miesiąc w roku. Myślę, że to dlatego, iż daje nam on eksplozję kolorów, zapachów, ciepła, uczuć, emocji, a także małą stabilność – wszystko to po zimowej smucie oraz kwietniowym niezdecydowaniu i wahaniach pogody i nastrojów. Ktoś tam śpiewał w piosence: wiosna majem wróci. Dlatego czekamy na maj. Poeta-klasyk tak pisał:
Po złotej pogodzie
Majowej i bzowej
Powoli zapada
Zmierzch także majowy.
Obudził się wietrzyk

Uniwersytet III Wieku

Autor: 
inf. PiMBP
IMG_3767.jpg

W poniedziałek 4 kwietnia 2022 roku w Saloniku Prasowy gościliśmy kłodzki Uniwersytet III Wieku. Słuchacze wzięli udział w przegotowanym przez Klaudię Lutosławską-Nowak wykładzie na temat współczesnej literatury ukraińskiej.
Dopełnieniem spotkania była spontaniczna wystawa zdjęć przywieziona przez pracującego na granicy Dariusz Brzeskiego. Fotografie pt.: Kwiaty na Dzień Kobiet wykonane zostały 8 marca w Przemyślu i na przejściu granicznym w Medyce, kiedy to wolontariusze wręczali paniom kwiaty.
Można ją oglądać w Wypożyczalni naszej biblioteki.

Zakonnica bez przebrania

Autor: 
inf. PiMBP
a20220331_174938_resized_1.jpg

Dominikanka, katechetka, reżyserka spektakli teatralnych realizowanych z młodzieżą z kłodzkiego liceum, autorka bloga i kilku książek – siostra Benedykta Karolina Baumann. Promocja wydanej kilka tygodni temu książki „Zakonnica bez przebrania” odbyła się 31 marca w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku; spotkanie prowadziła Marta Zilbert. Organizatorzy: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku oraz Fundacja im. Tomasza Morusa. Było wiele anegdot, ciepłych wspomnień i inspirujących opowieści. A na koniec był tort.

Z cyklu: Historia jednego domu (2) – Śladami kłodzkich hoteli i restauracji – cz. II

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
4kr.jpg

W ub. miesiącu zaprezentowana została część spośród istniejących w Kłodzku w 1 połowie XX wieku licznych hoteli. Dziś podążamy śladami kolejnych.

NIEZWYKŁA SZKATUŁKA

Autor: 
Joanna Jakubowicz
Foto: 
Tomasz Gmerek
Jaromer plakat 20x28.jpg

W piątkowe popołudnie 25 marca 2022 r. w Muzeum Ziemi Kłodzkiej otworzyliśmy wystawę poświęconą tradycjom rzemieślniczym, z niedalekiego nam, położonego 65 km stąd, czeskiego Jaromierza. Na ekspozycji zaprezentowane zostały zarówno XIX-wiecznie jak i współczesne przedmioty wykonane w jaromierskiej szkole rzemieślniczej powstałej w 1886 r. Są to dzieła rzemieślnicze wykonane w metalu, kamieniu, drewnie, tkaninie i glinie.

Wieści ze szkoły w Krosnowicach

Autor: 
Anna Hnatów-Biela
h4.jpg

* Mistrz pięknego czytania
25 marca w Bibliotece Publicznej w Szalejowie Górnym odbył się „Konkurs Pięknego Czytania – Jaś i Małgosia”, któremu patronował Wójt Gminy Kłodzko. Dzieci w wieku 7-10 lat, pod opieką nauczycieli, przygotowywały czytanie fragmentów książek autorstwa pani Agnieszki Urbańskiej, która jednocześnie była jedną z jurorek.
W ocenie brano pod uwagę: płynność przekazu, stylizację, emocjonalny przekaz oraz dykcję, bezbłędność i wyrazistość czytania. W konkursie wzięli też udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krosnowicach.