luty 2022

Już 14 lutego 2022 r. rozpoczynają się zapisy na kursy organizowane przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kłodzku. Kursy e-senior oraz Akademia Umysłu rozpoczną się 5 marca 2022 r. i potrwają przez 10 kolejnych czwartków.
Organizowane już po raz 27 zajęcia e-senior pozwalają poznać podstawowe (a w razie potrzeb i nieco bardziej zaawansowane) tajniki obsługi komputera – korzystania z poczty elektronicznej, bankowości internetowej, używania przeglądarek i komunikatorów.

Kłodzki Ośrodek Kultury zaprasza

Autor: 
inf.wł.
plakat_wernisaz_Darek_kozlik_styczen_2022.jpg

• 2.01., godz. 17.00 – Gala Noworoczna „Z muzyką przez świat”; miejsce: sala widowiskowa; bilety: 60 zł parter, 55 zł balkon do nabycia w kasie KOK i na www.kupbilecik.pl . W podróż zabiorą Państwa artyści, którzy zajmują się wykonywaniem wokalnej i kameralnej muzyki klasycznej, koncertujący na całym świecie: duet Mateusz i Michał Rożek – pianista i skrzypek, Monika Piechaczek – sopranistka, realizatorka wielu tras koncertowych w Europie, Tomasz Tracz – tenor, solista europejskich teatrów muzycznych.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach

Autor: 
Izabela Mieczkowska
Ekslibris.jpg

• „Papierowe haiku” – w Galerii sztuki
papieru – od 15 stycznia 2022 r.*
Haiku – to japońska poezja, która w zwięzły sposób maksymalnie celnie wyraża myśli. Związane jest z filozofią zen, która w sztuce charakteryzuje się subtelnością, estetycznym minimalizmem i wyzbyciem się własnego „ja”. Wystawa „Papierowe haiku” jest wizualizacją tych wartości.

Świątecznie w Stroniu Śląskim

Autor: 
inf. wł.
B6.jpg

* Mikołajki z CETiK-iem
6 grudnia Mikołaje z CETiK-u odwiedzili domy dzieci, aby wręczyć im paczki. Paczki zostały zakupione przez CETiK. Dziękujemy serdecznie Market Rema za zapakowanie paczek oraz „dobrą cenę”. Rozdanych zostało 66 paczek.

* Koncert Kapeli Góralskiej „Zbyrcok” w CETiK-u.

* JARMARK ŚWIĄTECZNY
W ramach VIII Polsko-Czeskich Stołów Bożonarodzeniowych odbył się JARMARK ŚWIĄTECZNY pod gołym niebem, na placu przy Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury

Historia Kłodzka widziana kocimi oczami

Autor: 
inf. MH
5Kociarodzina.jpg

Uczniowie trzeciej klasy Szkoły Podstawowej w Ołdrzychowicach Kłodzkich przeżyli podróż w czasie z bohaterami książek Marty Zilbert i Łady Ponikowskiej. Okazją do tego było grudniowe spotkanie autorskie z Martą Zilbert w bibliotece centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich.

Co ma wspólnego seler z literaturą dla młodego czytelnika?

Autor: 
Klaudia Lutosławska-Nowak
122.jpg

Na to pytanie odpowiedziała nam na grudniowym (8.12.2021) spotkaniu Dygresyjnego Dyskusyjnego Klubu Książki Agnieszka Urbańska, pisarka, a w wolnych chwilach nasza Klubowiczka. Pretekstem do spotkania była Jej ostatnia książka „Bilet do wyobraźni”, która ukazała się w Gdańskim Wydawnictwie Oświatowym. Jest to przewodnik po świecie literatury dla dzieci, w którym autorka opisała najbardziej wartościowe, według siebie, polskie publikacje wydane po roku 2000. Jak nas poinformowała była to bardzo trudna praca, ponieważ w ostatnich latach ukazało się bardzo wiele tytułów.

A co tam w Różanym Dworze … Panie Dzieju, czyli Zeszyty Różanego Dworu

Autor: 
Monika Maciejczyk
Maciejczyk Monika - śpiewnik A3 do A4 - okładka-1 kopia (1).jpg

A co tam w Różanym Dworze … Panie Dzieju, czyli Zeszyty Różanego Dworu – Pamiętniki, a też tańczące Chochoły z ,, Dziadami” Adama Mickiewicza w tle … i Wyspą co daje moc przetrwania.

Polanica 15 marca 2006 r.
Z Chochołów Jestem…
………………
Kto zdejmie brzemię?
gdzie ratunek drzemie?
Gdy Ojczyzna nierządem spowita
jak Mgłą
Serc i umysłów
Z Chochołów Jestem……
Kto zdejmie to brzemię?
czy ratunek drzemie
w Tobie czy we Mnie?
Gdy zapieje Kur……..
/Monika Maciejczyk/

Literacka Polanica Helikon

Autor: 
Walentyna Anna Kubik
H2.jpg

* LITERACKI NOWY ROK
Helikonie, były one podsumowaniem pięcioletniej działalności klubu, o czym informowaliśmy na bieżąco.
W Nowym Roku powstają w klubie interesujące pomysły poetów. Po warsztatach z krytykami, organizowanych dla klubowiczów, czas działa pozytywnie na literackie działania i jest to zauważalne. Wiele osób ma już swoje najnowsze autorskie książki i plany na nowe edytorskie pomysły. Członkowie klubu patrzą w przyszłość pozytywnie z pogodą ducha i zaangażowaniem.

Z Kresowych Wędrówek (5)

Autor: 
JANUSZ PUSZCZEWICZ
IMG_20211210_150436.jpg

Na łamach „Bramy” pisałem już kiedyś o jedynym poza granicami Polski zawodowym, stałym polskim teatrze w czeskim Cieszynie. Idąc tym śladem chciałbym dzisiaj zaprosić Państwa do Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie.