luty 2013

Ukazał się VIII numer Almanachu Ziemi Kłodzkiej. Polecamy - ciekawa lektura dla zainteresowanych historią, turystyką, kulturą i literaturą naszego regionu.

Miejski Ośrodek Kultury w Nowej Rudzie zaprasza 16 lutego od godz. 18.00 na Maraton Filmowy.

Kolejne wydanie Almanachu Ziemi Kłodzkiej jest już przygotowane. Można go już kupić m.in. w kłodzkiej księgarni przy ul. Wita Stwosza oraz w siedzibie naszej redakcji.
Jak zwykle znajdziecie tam Państwo artykuły z zakresu historii, turystyki i kultury Ziemi Kłodzkiej. Polecamy ciekawą historię apteki w Ołdrzychowicach i Loży Masońskiej w Kłodzku, artykuł o nowym herbie Stronia Śląskiego oraz o dawnej książce adresowej hrabstwa kłodzkiego z 1885 r.

II Jarmark Bożonarodzeniowy w gminie Radków

Autor: 
Mirosław Awiżeń
jarm2.jpg

Sporą już tradycją cieszą się stoły wielkanocne, ale rodzi się nowa tradycja -”stoły bożonarodzeniowe”. Burmistrz gminy Radków zaprosił nas 9. grudnia do Ścinawki Średniej na uroczyste obchody II Jarmarku Bożonarodzeniowego pn. „Święta Piernikiem Pachnące”. I było pięknie. Oczywiście pierniki, a także stół wigilijny z 12 potrawami przygotowanymi przez poszczególne miejscowości gminy Radków. Były śpiewy, inscenizacje, a można było i „obkupić się” na święta. Był i barszcz i uszka oraz wiele, wiele innych przysmaków. Zakupiłem sporo ciasta - ale do świąt to one nie dotrwały...

Pracownie na europejskim poziomie

Autor: 
inf. Marta Zilbert
pracownie.jpg

Realizuje się projekt z RPO woj. dolnośląskiego „Edukacja", pod nazwą „Modernizacja centrów kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku”. W Powiecie Kłodzkim projekt objął 7 szkół ponadregionalnych na sumę ponad 4 mln zł.

Wyróżnienie dla Klubu Taekwon-do w Bystrzycy Kłodzkiej

Autor: 
inf. Marta Zilbert
taekwondo.jpg

Podczas listopadowej IX sesji Rady Powiatu Kłodzkiego, 28 listopada, starosta Maciej Awiżeń i przewodniczący Rady Dariusz Kłonowski nagrodzili za osiągnięcia sportowe w 2012 roku zawodników i trenerów z Młodzieżowego Klubu Sportowego Taekwon-do w Bystrzycy Kłodzkiej. Wśród wyróżnionych znaleźli się zawodnicy: Karolina Kisała, Damian Gardoń, Arkadiusz Gnabasik, Oskar Grochowski, Adrian Justyński, Sebastian Kałuziński, Konrad Kulbaka, Mateusz Kogut, Jakub Nowacki, Damian Śleboda oraz trenerzy: Grzegorz Ozimek i Paweł Krzemionka, a także prezes klubu Marek Marcinowski.

Konkurs rozstrzygnięty, nagrody rozdane

Autor: 
Barbara Drożyńska
drożyńska3.jpg

Dobiegł końca konkurs "Szkoła dla rynku pracy". Podczas finałowej Gali, która odbyła się w Warszawie rozdane zostały nagrody 10 zwycięskim szkołom, w tym także Regionalnej Szkole Turystycznej (I miejsce) oraz wskazanym przez szkołę pracodawcom. Laureaci otrzymali z rąk Ministra MEN statuetki i dyplomy oraz nagrodę dodatkową: 12 minutowy film o szkole i wskazanym pracodawcy oraz jeden film rozpowszechniany w Polsce jako przykład dobrych praktyk (film będzie nakręcany na przełomie lutego i marca 2012 r.)

Święto Sztuk Wszelakich - Magia Obrazu

Autor: 
Anna Franczukowska
magia obrazu wernisaz_7.jpg

Lądek-Zdrój 27 października br. obchodził „Święto Sztuk Wszelakich”, podczas którego finał znalazły realizowane przez Centrum Kultury i Rekreacji projekty „Tort i wisienka – fotografia ze
smakiem" (koordynator Marzena Zawal) oraz „Pantonima, a Pani To Ma czyli międzypokoleniowe zmagania z teatrem pantomimy” (koordynator Karolina Sierakowska-Dawidowicz). Oba projekty dofinansowane były w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika.

RST: laury dla interesariuszy

Autor: 
Marek Gałowski
rst2.jpg

Regionalna Szkoła Turystyczna w Polanicy-Zdroju wyróżniła instytucje i firmy, szczególnie wspierające rozwój kształcenia zawodowego w tej placówce oświatowej. Certyfikaty i podziękowania wręczone zostały 15 listopada br. podczas zorganizowanej przez RST konferencji „Regionalna Szkoła Turystyczna dla turystycznego rynku pracy”, która połączona była z galą z okazji 10-letniego istnienia szkoły na rynku pracy.

Jasełka szkolne w Jaszkowej Dolnej

Autor: 
Marek Gałowski
aniołki.jpg

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w os-tatnim dniu nauki przed feriami świątecznymi, w Szkole Podstawowej w Jaszkowej Dolnej odbywa się przedstawienie bożonarodzeniowe. Tak też było 21 grudnia 2012 r. Aktorami są uczniowie z różnych klas, zaś publiczność co roku zaskakiwana jest czymś nowym. Po przedstawieniu goście obdarowywani są świątecznymi stroikami i uczestniczą w spotkaniu przy symbolicznym świątecznym stole.