luty 2012

Oświadczenie Starostwa Powiatowego w Kłodzku
W związku z pytaniami, które pojawiły się po publikacji artykułu „Przeszkolą kogo trzeba” (sygnowanego przez „mp”) na stronie samorzad.pap.pl z dnia 23 stycznia 2012 r. dotyczącym pośrednio jakości usług świadczonych przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku, oświadczam, że zarówno w badaniach satysfakcji klienta, jak i w ocenie jednostek audytujących procedury i pracę kłodzkiego starostwa jesteśmy oceniani, jako urząd spełniający najwyższe obowiązujące standardy.
1. Wg danych pochodzących ze sprawozdań z monitorowania procesów:

Międzynarodowy Zjazd na Saniach Rogatych

Autor: 
inf. E. Walczak

Regulamin
Cel: propagowanie prozdrowotnego stylu życia, promocja turystyczno – rekreacyjnych walorów Międzygórza i Masywu Śnieżnika.
Organizatorzy:Gmina Bystrzyca Kłodzka.
Termin i miejsce:05.02.2012 r. – Międzygórze.
Zasady rozgrywania zawodów:
zawody zostaną rozegrane w jednym przejeździe na czas w składach dwuosobowych na stylizowanych „saniach rogatych” (dwie osoby dorosłe lub jedna osoba dorosła + dziecko).
Nagrody:

Tradycja kolędowania na Ziemi Kłodzkiej

Autor: 
Eugeniusz Chaszczewski
Kolęda w Skrzynce.jpg

Jak co roku grupa dziewcząt ze Skrzynki podtrzymuje tradycje kolędowania. Starannie dobrane stroje i na wysokim poziomie przedstawione postacie kolędników sprawiły, ze gospodarze i goście bardziej poczuli świąteczny nastrój.

W blasku świątecznej świecy

Autor: 
ZSS Kłodzko
biblioteka1.jpg

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kłodzku organizowany jest rokrocznie konkurs „W blasku świątecznej świecy ”, którego uczestnicy mogą zaprezentować własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe, kartki świąteczne, szopki bożonarodzeniowe, serwety, stroiki, itp. Rozstrzygnięcie tegorocznego konkursu odbyło się 15 grudnia 2011 roku w Czytelni Naukowej PiMBP. I tym razem uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Kłodzku bardzo zaangażowali się w wykonanie kartek świątecznych, ozdób choinkowych oraz szopek bożonarodzeniowych.

Kolędowanie w MZS

Autor: 
Ania Kurtasz
kolędowanie.jpg

Wspólne grudniowe kolędowanie od ponad dziesięciu lat wpisane jest w tradycję Szkoły Podstawowej nr 7 w Kłodzku. Teraz stało się także tradycją Miejskiego Zespołu Szkół. Po raz kolejny połączyło nas wspólne śpiewanie kolęd i dzielenie się opłatkiem. Także i w 2011 roku – 16 grudnia – we wspaniałym świątecznym nastroju mogliśmy zastanowić się nad tym, co naprawdę jest ważne w naszym życiu.

W sercach pali się młodości żar

Autor: 
TimeOut
40a.jpg

W dniach 9-10 grudnia miało miejsce największe wydarzenie kulturalne roku 2011 w Nowej Rudziej.
W tych dniach Zespół Pieśni i Tańca “Nowa Ruda”, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury, świętował jubileusz 40 - lecia istnienia. Z tej okazji w sali widowiskowej MOK-u odbyły się koncerty okolicznościowe. Obok gospodarzy obiektu, organizatorami tego wyjątkowego przedsięwzięcia, było Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół ZPiT. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Tomasz Kiliński burmistrz Nowej Rudy wraz z poseł na Sejm RP Moniką Wielichowską.

Drogowy rekord Powiatu

Autor: 
inf. Marta Zilbert
otwarcie-kościuszki.jpg

W całej historii Powiatu Kłodzkiego jeszcze nigdy nie udało się zdobyć
tak dużej ilości środków finansowych na remonty powiatowych dróg.
Za kwotę ponad 20 milionów w 2011 roku wyremontowano,
przebudowano i zmodernizowano w sumie ponad 20 kilometrów z nich.

Andora - księstwo w Pirenejach

Autor: 
Marek Gałowski
Andora 1.jpg

Andora to małe państwo w południowo-zachodniej Europie, położone w Pirenejach. Od północy graniczy z Francją, od południa z Hiszpanią. Powierzchnia - 468 km2. Administracyjnie kraj dzieli się na 7 parafii: Canillo, Encamp, Ordino, La Massana, Andorra la Vella, Sant Juliá de Loria, Escaldes-Engordany. Stolicą jest miasto Andorra La Vella. Najwyższy punkt kraju - szczyt Pic de Coma Pedrosa (2942 m n.p.m.). Językiem urzędowym jest kataloński; używa się także francuskiego i hiszpańskiego. Ciekawostką jest fakt, że Andorczycy są mniejszością we własnym kraju.

Czerwony Strumień

Autor: 
Marek Gałowski
CzerwStr 4.jpg

Na południowych stokach Gór Bystrzyckich, w lasach między Kamieńczykiem a Lesicą, ukryte są resztki dawnej wsi Czerwony Strumień (przed wojną Rothflössel). W połowie XIX wieku była to dość duża wieś - w 1840 r. mieszkało tu 130 osób, było 25 budynków, szkoła, browar, gospoda oraz warsztaty bawełniane i lniarskie. Obecnie wieś traktowana jest jako atrakcja turystyczna.
W sensie administracyjnym dawno już nie funkcjonuje, jednak niedawno pozostałościami zaczęli interesować się pasjonaci naszego regionu.