Dla dzieci z Wolan

Autor: 
Dominika Wojtaszek - Gimn. ZSA

W okresie świątecznym towarzyszą nam sklepowe wystawy pełne kolorowych światełek, znaków Bożego Narodzenia, no i prezentów. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na magiczne święta pełne upominków przy suto zastawionym stole. To właśnie do takich osób była skierowana akcja “I ty możesz zostać Świętym Mikołajem” zorganizowana przez Zespół Szkół Alternatywnych w Kłodzku.
Uczniowie od bardzo długiego czasu zbierali różne zabawki, ubrania, przybory szkolne i książki, aby 18 grudnia 2009 roku móc ujrzeć uśmiechy na twarzach małych mieszkańców Wolan, do których przyjechali.
Uczniowie i nauczyciele ZSA w po-dobnych akcjach odwiedzali już kilka lat wcześniej Wolany, a i na tegoroczną zbiórkę społeczność szkolna zareagowała z entuzjazmem. Spotkanie w Domu Ludowym w Wolanach okazało się wielkim sukcesem, do którego przyczynił się chyba każdy uczeń gimnazjum i liceum.
Cała akcja przebiegała pod czujnym okiem pani Agnieszki Gródeckiej-Pietrzak i pomocy uczennic z klas trzeciej gimnazjum i pierwszej liceum. Jednak podziękowania należą się również wszystkim nauczycielom, którzy patrzyli łaskawym okiem na przygotowania do wyjazdu przez ostatnie kilka dni, gdy praca musiała przyspieszyć.
Sołtys Wolan, pan Ogrodnik, umieścił na Mikołajowej liście dzieci w wieku od 1 do 14 lat, a uczniowie ZSA przygotowali paczki, loterię fantową i mały teatrzyk. W paczkach znalazły się słodycze zakupione przez Zarząd szkoły oraz przygotowane przez właścicieli sklepów spożywczych, zabawki – zarówno nowe, jak i podarowane przez młodsze rodzeństwo uczniów ZSA, oraz książki i maskotki.
Świetlica, w której odbyło się wręczenie prezentów, była doskonale przygotowana na przyjście Świętego Mikołaja. Uczestników przybywało z każdą minutą przybliżającą nas do godziny piętnastej, o której wszystko się zaczęło. Zabawę rozpoczęła “Skrzynia skarbów”, w której każdy miał szansę wylosować pewną rzecz i wykonać jakieś zadanie w celu jej otrzymania. Potem zgromadzeni goście mogli obejrzeć krótki program artystyczny oparty na wierszach Jana Brzechwy, o który zadbała nasza nowa polonistka, pani Agata Baran. Następnie w swoich saniach przyjechał Święty Mikołaj, który obdarował dzieci prezentami. W momencie otrzymywania podarku każde dziecko losowało również numerek, który decydował o tym, co wygrywało się w loterii, w której nagrodą główną był rower.
Zabawa trwała ponad dwie godziny. Nikt nie chciał wychodzić, wszystkie dzieci były zadowolone z prezentów, wylosowanych fantów oraz zdumione czarami Świętego Mikołaja, a organizatorzy cieszyli się, gdy widzieli uśmiechy na buźkach maluchów. Na koniec dzieci podziękowały za wspaniałą zabawę a rodzice za wsparcie i umilenie dzieciom czasu, no i każdy poszedł w swoją stronę... Ale może niedługo wszyscy znów się spotkamy i będzie tyle samo radości...
Programy i paczki dla dzieci przygotowali uczniowie ZSA: Kasia Kwaśna, Dominika Wojtaszek, Patrycja Kłos, Madzia Niemczyk, Kinga Białek, Iza Berestecka, Justyna Bobula, Natalia Łogin, Adrian Martuszewski, Manuela Łękawska – z gimnazjum oraz Ania Hajłasz, Kaja Idzik, Magdalena Bloch, Ola Seredyńska, Daria Pocian i Darek Rachwał (nasz wspaniały Mikołaj) - z LO.
Szczególnie serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy wsparli naszą akcję i w ten magiczny świąteczny czas okazali wielkie serce. A są to:
Państwo Frankowowie z Kłodzka, Państwo J. J. Chlebda, Pani Magdalena Mazurek z Polanicy (STAROPOLANKA), Pani Katarzyna Kwaśna (IKA), Pani Marianna Gródecka, Pani Bożena Zając (Solarium „Słoneczne Studio”), Pan Seweryn Górazdowski ( SKLEP SPOŻYWCZY „U TERESKI”), GS SAMOPOMOC CHŁOPSKA „DELIKATESY”, CHATA POLSKA w Kłodzku.

Wydania: