Historyczny opis parafii Gorzanów według Josepha Köglera – cz. III

01gorzanów.jpg

Tłumaczenie: Włodzimierz Jan Delekta
Redakcja: Krystyna Oniszczuk-Awiżeń

Rozdział II
O kaplicy odpustowej św. Antoniego w Gorzanowie.
Kaplica stoi we wschodniej części wsi, w zaroślach, u stóp tzw. Góry Dębowej [niem. Eichberg]. Jest to budowla okrągła, ma jeden ołtarz i małą wieżę z jednym dzwonem. Przy niej znajduje się pustelnia i mieszkanie opiekuna kaplicy.
Kaplica została wybudowana przez Johanna Friedricha, hrabiego Rzeszy von Herbersteina Starszego, zgodnie z otrzymanym zezwoleniem konsystorza praskiego z 10 września 1660 r. (1) Wzniesiono ją ku czci św. Franciszka Ksawerego i Antoniego Padewskiego. Konsekrował ją 13 czerwca 1665 r. kardynał i arcybiskup praski Ernest von Harrach(2). Tenże [arcybiskup] zezwolił ponadto 1 lipca 1665 r., aby w dniu odpustu, kiedy kaplica nie będzie w stanie pomieścić ilości przybyłego ludu, można było zbudować na zewnątrz jeszcze Altare portalite [ołtarz przenośny – red.].(3) Obecnie (1807 r.) uroczysta msza w tej kaplicy odbywa się tylko raz w roku, a to w niedzielę po dniu św. Antoniego Padewskiego (niedziela po 13 czerwca). Założyciel tejże kaplicy utworzył także fundację, zgodnie z którą w tejże kaplicy w każdy wtorek ma być odprawiona msza święta.
Rozdział III
O kaplicy zamkowej w Gorzanowie
Kaplica znajduje się na wewnętrznym podwórcu budowli zamkowej. Została poświęcona św. Męczennikowi Jerzemu i ma jeden ołtarz. Już w 1631 r. pan von Annaberg miał na swoim ówczesnym zamku kaplicę domową, w której miała być odprawiana msza święta(4), a w 1641 roku 12 września otrzymał odnowione zezwolenie na odprawianie mszy św. w kaplicy zamkowej dla siebie i swojej małżonki.
Około 1653 r. podczas budowy obecnego zamku położono także fundamenty pod kaplicę zamkową. Na podstawie zezwolenia konsystorza z 6 maja 1678 r. została ona w tymże roku wyremontowana i powiększona(5). 17 czerwca 1678 dziekanowi hrabstwa kłodzkiego i proboszczowi w Roztokach [niem. Schönfeld], Maksymilianowi von Podhorsky'emu, udzielono pełnomocnictwo do dokonania konsekracji tej rozbudowanej kaplicy(6).
27 marca 1677 r. na prośby hrabiego von Herbersteina konsystorz praski udzielił zezwolenia ustawienia na przeciąg ostatnich trzech dni Wielkiego Tygodnia w tej kaplicy Sanctissimum [adoracja przy Grobie Pańskim] przy Grobie Świętym, jeżeli nie spowoduje to jakichkolwiek szkód dla kościoła farnego. Także miano odprawiać tu zwykłe ceremonie(7). 5 marca 1678 r. zezwolono na odprawianie w tejże kaplicy zamkowej jak i w kaplicach pw. św. Barbary i św. Antoniego, w każdym dowolnym dniu, cichych i śpiewanych mszy świętych, jednak bez szkody dla Służby Bożej w kościele farnym(8). Obecnie (1807 r.) uroczysta msza święta w tej kaplicy odprawiana jest tylko raz w roku, w dniu tytularnego święta św. Jerzego Męczennika.

Przypisy:
1)Kopia w archiwum parafialnym w Gorzanowie.
2)Archiwum parafialne w Gorzanowie.
3)Tamże.
4)Lib. Decan. Hieron. Keck. Fol. 122. [GQ/III, s. 176].
5) Archiwum zamkowe w Gorzanowie.
6)tamże.
7)Tamże.
8)Tamże.