wrzesień 2010

Najpiękniejsze 2010

Autor: 
inf. Mariola Huzar
najpiekniejsze1.jpg

29 sierpnia 2010 roku podczas Dożynkowego Święta Wsi w Jaszkowej Dolnej zostały podane do publicznej wiadomości wyniki siódmego już konkursu na najbardziej zadbane i aktywnie wioski.

Jaką ocenę wystawisz swojemu wójtowi/burmistrzowi?

Autor: 
Mirosław Awiżeń

Ocena wg ocen szkolnych.
Pytanie sondażowe nr 218 brzmiało: Czy kochałeś się / kochałaś w swojej nauczycielce/ nauczycielu?
A oto odpowiedzi: a/ tak - równo 30% naszych respondentów kochało się w swoim nauczycielu/nauczycielce a odpowiadając na pytanie sondażowe aż się rozmarzali, „... ach, ten nauczyciel od historii...”, "ja się kochałam, ale we mnie nauczyciel bardziej”, odp b/ nie - 60 %, odp. c/ nie pamiętam - 0%, odp. d/ inne - 10% a wśród nich: „to nauczyciel kochał się we mnie”, „nie miałam nauczycieli”, „nie lubiłam ich”, „to był zakonnik...”, „wszystkie były brzydkie”...

Tworzymy Narodowe Siły Rezerwowe

Autor: 
inf. NSR

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej są gwarantem bezpieczeństwa państwa. Dynamiczne zmiany zachodzące we współczesnym świecie wymagają, żeby instytucja stojąca na straży naszego bezpieczeństwa, była gotowa do przeciwdziałania każdemu zagrożeniu, zarówno w kraju, jak również poza jego granicami. Do takich zadań najlepiej nadają się ludzie odpowiednio wyselekcjonowani i ustawicznie szkoleni - żołnierze zawodowi oraz żołnierze Narodowych Sił Rezerwowych, mający do dyspozycji nowoczesny sprzęt.

Informacje z prac posła Jakuba Szulca

Autor: 
inf. Biuro Poselskie

Informacja bieżąca 29.08 – 05.09.2010 r. Spotkania i wydarzenia
29.08., Jaszkowa Dolna - Poseł na Sejm RP Jakub Szulc wziął udział w święcie plonów we wsi Jaszkowa Dolina w gm. Kłodzko. Podczas uroczystości Jakub Szulc podziękował rolnikom za wysiłek jaki włożyli w uzyskanie tegorocznych planów oraz życzył udanych zbiorów w roku przyszłym. Poseł uczestniczył również w uroczystej mszy polowej, koncercie zespołów ludowych, wręczaniu odznaczeń i nagród.

Budowa restauracji McDonald's w Kłodzku rozpoczęta

Autor: 
inf. Biuro prasowe McDonald's Polska

Ruszyły prace budowlane pierwszej restauracji McDonald’s w Kłodzku zlokalizowanej przy ulicy Noworudzkiej, tuż przy centrum handlowym Twierdza.
Inwestycja będzie gotowa na przyjęcie gości w grudniu bieżącego roku.

Felieton ze Starej Morawy/druga dekada września 2010

Autor: 
A. Gnadenstein
tartak-rybczyński.jpg

Na Dolnym Śląsku po raz 18. obchodzone są „Europejskie Dni Dziedzictwa”. Wydarzeniu temu towarzyszy hasło: „Od pomysłu do przemysłu” i zrodziło się przed laty przy Radzie Europy aby pokazywać, eksponować wspólne korzenie kulturowe. W tym roku jest to swoisty szlak po dolnośląskich zabytkach techniki, przemysłu.

Koch i Sommelweiss czyli kręte drogi

Autor: 
Jan Pokrywka

Wiedza wymaga ofiar. Może nie zawsze, ale często za wielkie odkrycia ich twórcy płacą cenę, nie mającą ze sprawiedliwością wiele wspólnego. Taki np. Beniamin Franklin, wynalazca piorunochronu zginął rażony piorunem właśnie, gdy podczas burzy eksperymentował z latawcem.
Wiemy o nim jednak głównie dlatego, że do historii przeszedł w pierwszym rzędzie jako polityk, jeden z tzw. ojców założycieli Stanów Zjednoczonych i współtwórca Deklaracji Niepodległości.

Mistrzostwa, mistrzostwa...

Autor: 
Jerzy Rajzner

To już tylko niewiele ponad dwa tygodnie do rozpoczęcia Mistrzostw Świata w Letnim Biathlonie. Zgłosiło się 19 narodowych reprezentacji, łącznie 170 zawodników i zawodniczek. Najbardziej „egzotyczną” (bo z daleka) ekipą będą Koreańczycy. Nie zobaczymy niestety ani Ole Einara Bjordalena, ani Emila Hegle Snendsena, ani nawet braci Simona i Martina Fourcade. Dla nich biathlon letni jako dyscyplina sportu nie istnieje poza wypełnieniem zobowiązań wobec sponsorów.

Potęga chińskiego wynalazku - od pomysłu do przemysłu

Autor: 
Maciej Szymczyk - dyrektor Muzeum Papiernictwa
EDD1.jpg

12 września w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa – Dolny Śląsk 2010, Muzeum Papiernictwa zorganizowało prelekcję pt. „Potęga chińskiego wynalazku” zgodnie z tegorocznym tematem EDD - „Od pomysłu do przemysłu”. Prelekcję wygłosił dr hab. Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Część teoretyczna wzbogacona została o próby wykonania kartek papieru przy użyciu chińskiej formy pływającej oraz XIII-wiecznej formy zanurzeniowej.

Czas na podsumowanie.. a także spojrzenie w przyszłość - rozmowa z Tomaszem Kilińskim burmistrzem Nowej Rudy

Autor: 
Mirosław Awiżeń
nowaruda-wizual-rynek-03.jpg

- No to sumujmy...
- Ta kadencja była bardzo dobra
i owocna dla miasta Nowa Ruda.
Zacznijmy od: Noworudzkiego Parku Przemysłowego - pierwszy etap zakończony w 2008 roku...
- ... Co dał Nowej Rudzie?
- Dziś 100% zagospodarowanych, powstałych w ramach projektu, nieruchomości...
- Czyli?