sierpień 2010

Kolędy w Szczytnej

Foto: 
B. Basiuk
kolędowanie-szczytna1.jpg

Kolędy w wykonaniu najmłodszych w Szczytnej

Kolędnicy w Skrzynce

Autor: 
E. Chaszczewski
kolędnicy w skrzynce.jpg

Kolędnicy w Skrzynce

Wigilie w ZSA

Autor: 
(mic)
wigilia2.jpg

22 grudnia, jak co roku w ostatnim dniu nauki przed świętami, uczniowie Zespołu Szkół Alternatywnych w Kłodzku zorganizowali wigilie klasowe. Nie było tego dnia lekcji, w specjalnie na tę okazję udekorowanych salach uczniowie razem ze swoimi wychowawcami zasiedli do bogato zastawionych stołów. Wprawdzie nie było tradycyjnych dwunastu potraw, ale by tradycji stało się zadość, był barszcz z uszkami, śledzie, kilka rodzajów ciast i siano pod obrusem. Nie zabrakło również, jak nakazuje tradycja, pustego nakrycia dla niespodziewanego gościa.

Z myślą o innych

Autor: 
Danuta Chmielarz
chmielarz1.jpg

Cykl przedświątecznych wydarzeń kończyły dwa - już tradycyjne - skierowane do najuboższych i samotnych, a zorganizowane przez ks. proboszcza Piotra Lipskiego i Akcję Charytatywną działającą przy parafii w Szczytnej.
Pierwsze z nich to przygotowanie i przekazanie potrzebującym 120 świątecznych paczek żywnościowych. Mogły powstać dzięki ofiarodawcom: parafianom, którzy przynosili gotowe paczki i produkty do kościoła oraz sklepom: „Chacie Polskiej”, „Lewiatanowi” i „Eko”. Paczki trafiły do adresatów 22 grudnia.

III Adventalia Szczytniańskie

Autor: 
inf. Zbigniew Drygalski

Wyniki konkursów:
1. Przegląd Kolęd i Pastorałek
Soliści – szkoły podstawowe i gimnazja:
1. Aneta Rzońca – Gimnazjum Szczytna,
2. Aleksandra Ostoja – „Edukator” Polanica-Zdrój,
3. Anna Terlecka – MCK Polanica-Zdrój
Chóry:
1.Zespół „NIWIANKI” Niwa,

Dom sudecki o cechach architektury regionalnej Ziemi Kłodzkiej

Autor: 
inf. Rzecznik Prasowy Starostwa Kłodzkiego
I NAGRODA KONKURS ARCHITEKTONICZNY.jpg

19 grudnia 2009 r. rozstrzygnięto konkurs pn. „DOM SUDECKI O CECHACH ARCHITEKTURY REGIONALNEJ ZIEMI KŁODZKIEJ”. Jury w składzie: arch. Maciej Hawrylak, SARP Wrocław – przewodniczący, arch. Dariusz Dziubiński, SARP Wrocław – sędzia referent, arch. Małgorzata Zajączkowska-Orzeł, Starostwo Powiatowe w Kłodzku – sędzia, podziękowali wszystkim uczestnikom za wkład i duże zaangażowanie w proces przywracania tradycyjnego charakteru, a także twórcze poszukiwania architektury i kształtowania otoczenia domów sudeckich o cechach architektury regionalnej.

Projekt "No to w drogę ... na spotkanie z regionem" zakończony

Autor: 
Gabriela Naporowska-Rodak

18 grudnia Biblioteka Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku Zdroju zakończyła oficjalnie prowadzony od czerwca projekt „No to w drogę...na spotkanie z regionem”, realizowany ściśle ze świetlicami środowiskowymi Gminy Lądek Zdrój i skierowany do młodych czytelników, współfinansowany przez Fundację Kronenberga przy CITI Handlowy. Celem tego edukacyjnego projektu było przybliżenie dzieciom historii i geografii Ziemi Kłodzkiej, pobudzenie w nich głębszego zainteresowania naszym regionem poprzez lekcje biblioteczne i zwiedzanie najciekawszych miejsc Ziemi Kłodzkiej.

Jarmark i spotkanie świąteczne na rynku

Autor: 
Małgorzata Bednarek - dyrektor CKiR
bednarek1.jpg

W dn. 19-20 grudnia 2009 r. na lądeckim rynku z inicjatywy burmistrza Kazimierza Szkudlarka zorganizowano Jarmark Bożonarodzeniowy. Gmina zakupiła 9 stoisk, które przekazano do CKiR, do wykorzystania podczas festynów przy organizacji imprez takich jak jarmarki, obchody Dnia Patrona, dożynki. Mimo fatalnej aury, kilkunastostopniowych mrozów podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego zaprezentowali się na stoiskach:
* Koło Gospodyń Wiejskich w Trzebieszowicach – z pysznymi wypiekami

Niezwykłe spotkania i nowe inspiracje

Autor: 
Barbara Drożyńska - dyrektor RST

W 2009 roku w Regionalnej Szkole Turystycznej w Polanicy Zdroju gościliśmy członków Towarzystwa Miłośników Polanicy z okazji uczczenia 50. letniego jubileuszu pracy, pana prof. Zbigniewa Horbowego – Poety Szkła (jak mówią inni), Honorowego i Zasłużonego Obywatela Polanicy, a także jej mieszkańca. Znany jako człowiek artysta i człowiek nauki, którego dorobek w zakresie szkła artystycznego znany jest na całym świecie. Pan Profesor, od 1954 roku związany jest z regionem Ziemi Kłodzkiej.

Nagroda dla Biblioteki

Autor: 
inf. MBP Nowa Ruda
nagroda.jpg

Dnia 26 listopada podczas uroczystości jubileuszu 60. lat działalności MBP w Kudowie Zdrój, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Rudzie- Sławomir Drogoś odebrał Medal „W Dowód Uznania”, który jest przyznawany przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Wręczenie medalu odbyło się miesiąc po trzydniowych obchodach jubileuszu 60.ciu lat działalności noworudzkiej książnicy.