lipiec 2010

Plebiscyt na najlepszą piekarnię Ziemi Kłodzkiej

Autor: 
redakcja

Notowania na dzień 13 lipca 2010 r.: Bańska - Szalejów Górny - 149, Bagietka (PPC Machela) Kłodzko -112 pkt, Precel - Polanica Zdrój - 92, GS SCh Szczytna 21 pkt,Bochenek - Duszniki Zdrój - 19, GS SCh Krosnowice 10 pkt, Pączek - Stronie Śląskie - 8 pkt. Michajłów - Ścinawica 6, Kandefer Kudowa Zdrój, Kowala Nowa Ruda po 5, Marcela - Maniecka Bystrzyca Kł - 4, Tyszka Nowa Ruda 3 pkt, GS SCh Bystrzyca Kł. 2 pkt, GS SCh Lądek Zdrój, Kajzerka, Marcela Lądek Zdrój, Urbaniak Bystrzyca Kł. po 1 pkt.

Moja rzeka - przyjaciel czy wróg?

Autor: 
inf. BPGm. Kłodzko
powódź2.jpg

Dnia 7 lipca 2010 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich odbył się gminny konkurs plastyczny w XIII rocznicę tragicznej powodzi w Kotlinie Kłodzkiej.
Tematem konkursu było hasło „Moja Rzeka! –Przyjaciel czy Wróg?”. Dzieci chętnie wyrażały odczucia i emocje podczas tworzenia swoich prac. Wśród uczestników z Że-lazna, Wojciechowic oraz Ołdrzychowic, którzy wzięli udział w konkursie wyłoniono laureatów:
I m. – Alicja Bujny z Żelazna,
II m. – Katarzyna Jarosz z Ołdrzychowic Kłodzkich,
III m. – Sebastian Polak z Żelazna.

Szkoleniowo w Szklarskiej Porębie

Autor: 
Ania Kurtasz
DSCF0476.jpg

Początek lipca spędziłam na szkoleniu w Szklarskiej Porębie. Niestety, z powodu nagromadzenia zajęć niewiele udało mi się zobaczyć… Miałam jednak niepowtarzalną okazję podziwiania uroków okolicy z tarasu hotelu, w którym mieszkałam – widoki niezapomniane!
Szklarska Poręba to małe miasteczko w powiecie jeleniogórskim, położone w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów – Kamieńczyka i Szklarki, w otoczeniu Karkonoszy i Gór Izerskich. Do Polski włączona została w 1945 roku, a w 1959 otrzymała prawa miejskie.

Historia Masarykovej Chaty

Autor: 
Marek Gałowski
masar3.jpg

Od 27 czerwca br., w kościele św. Jana Chrzciciela w Orlickim Záhoří prezentowana jest całoroczna wystawa „Masarykova chata na Šerlichu na widokówkach ze zbiorów Jiřího Klennera”. Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-11.30, w sobotę i niedzielę w godz. 10.00-11.00. Na wystawie prezentowane są przede wszystkim projekty, szkice, opisy, zdjęcia i widokówki związane z budową i pierwszymi latami funkcjonowania Masarykovej chaty. Znajdziemy tu ponadto zdjęcia i pocztówki innych schronisk po czeskiej oraz (ówcześnie) pruskiej stronie granicy - m.in. na Orlicy i w Zieleńcu.

Kościoły i kaplice Ziemi Kłodzkiej - Zieleniec

Autor: 
Zbigniew Oliwa
Foto: 
Jadwiga Oliwa
zieleniec.jpg

Niewielka osada, obecnie cały czas w rozbudowie, leżąca u podnóża Gór Orlickich na wysokości 800-960 m. jest najwyżej położoną miejscowością w Sudetach i jedną z najwyżej położonych w kraju. Najbliższe otoczenie Zieleńca to łąki górskie o interesującej roślinności.
Zieleniec jest miejscowością wypoczynkową i jednym z większych ośrodków narciarstwa zjazdowego w Sudetach polskich. Zieleniec był kiedyś typową osadą pasterską o rozproszonych, swobodnie usytuowanych zagrodach.

Ranking po czerwcowym przeglądzie wsi

Autor: 
inf. Mariola Huzar

24-25 czerwca 2010 r. komisja konkursowa w składzie: wójt Gminy Kłodzko Ryszard Niebieszczański, wiceprzewodniczący Rady Gminy Kłodzko Zbigniew, Józef Tur, radni Gminy Kłodzko Elżbieta Bloch i Stanisław Banach, sołtys wsi Marcinów Ludwika Golec, kierownicy Referatów Urzędu Gminy pani Jadwiga Błaszczak i pan Henryk Michalak - dokonali drugiej oceny wsi w ramach gminnego konkursu na najbardziej zadbaną i aktywną wieś w Gminie Klodzko w 2010 r.

VI Róża w Skansenie

Autor: 
Marek Gałowski
Harnaś ze starostą - I miejsce.jpg

Już po raz szósty odbyła się największa w naszym regionie impreza promująca kulturę ludową pogranicza kłodzkiego - Prezentacje Zespołów Ludowych Ziem Pogranicznych „Róża Kłodzka”. Zespoły wystąpiły w niedzielę 4 lipca br. w Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Pstrążnej.

Mrożone herbatki

Autor: 
Henryka Szczepanowska

Lato nam się zaczęło, proszę państwa!!! Cieplutkie, pogodne, słoneczne. Woda i wszelkie napitki stają się artykułem pierwszej potrzeby. Ludzkie ciało składa się głównie z wody - około 70%!!! W czasie dużych upałów musimy zadbać o dostateczną ilość napojów, wody, wszelkich płynów. Przy temperaturze powyżej 25 stopni w słoneczny dzień musimy wypić minimum 3 litry napojów. Dzieci ponad 2 litry. Zawroty głowy, osłabienie, łomotanie serca to pierwsze objawy braku wody. Woda to życie, to niezbędny składnik naszej diety codziennej.

Galeria. Wypoczynek

Autor: 
Katarzyna Redmerska

Mamy lato i okres wszelakich form wypoczynku. Relaksujemy się na wczasach, pluskamy w morzu, jeziorze. Odpoczywamy w wielkich kurortach i małych miejscowościach letniskowych i…wypoczywamy w galeriach centrum! Właśnie, jak to jest z tym wypoczynkiem w wielkich kombinatach handlowych? Zastanawiało mnie zawsze jak można jechać z rodziną na cały dzień do sklepu handlowego, nie tylko w celu zakupów, ale przede wszystkim by spędzić w nim miło czas? Rozumiem jeszcze, gdyby takie centrum handlowe miało powiedzmy atrakcje typu: zoo, aqua park lub park, ale sklepy jako forma atrakcji?

Horrorskopek

Autor: 
Mimbla

Baran - Masz ochotę na miłą niespodziankę? Jedno z Twoich marzeń ma spore szanse aby się ziścić. Puść zatem wodze fantazji i jak najlepiej wykorzystaj ten słoneczny, wiosenny czas. Pomysłów z pewnością Ci nie zabraknie!
Byk - Słońca coraz więcej, czas więc na wakacyjny luzik! Pamiętaj jednak, że obowiązki lubią się przypomnieć w najmniej oczekiwanym momencie. Na szczęście na brak energii nie będziesz narzekać.