kwiecień 2010

Zimowa wycieczka do Wrocławia

Autor: 
Anna Kurtasz

W czwartek 26 lutego uczniowie MZS z klas – 2a, 2b i 3a, pod opieką p. Moniki, dwóch pań Agnieszek i moją, wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Był koniec lutego, ale pogoda panowała prawdziwie wiosenna.
Pierwszym elementem wycieczki była wizyta w Muzeum Narodowym. Uczniowie uczestniczyli w dwóch lekcjach muzealnych – dotyczących renesansu oraz epitafiów i nagrobków. Później udaliśmy się do kina „Saturn” w centrum handlowym „Magnolia”, aby obejrzeć najnowszy film Juliusza Machulskiego „Kołysanka”. Nie zabrakło też czasu na spacer po galerii handlowej i zakupy.

Kościoły i kaplice Ziemi Kłodzkiej - Jaworek

Autor: 
Zbigniew Oliwa
Foto: 
Jadwiga Oliwa
jaworek.jpg

Wieś łańcuchowa na granicy Rowu Górnej Nysy i Masywu Śnieżnika. Leży na wysokosci ok. 480-570 m. Najbliższe otoczenie wsi stanowią rozległe użytki rolne wykorzystujące dobre gleby na podłożu piaskowców kredowych. Jaworek zachował duży zespół zabytkowej zabudowy wiejskiej o zróżnicowanych formach. Sąsiaduje z Domaszkowem.

Koncert w Dworku Chopina

Autor: 
Eugeniusz Chaszczewski
foto5.jpg

Dla tej miłości warto żyć – pod takim tytułem odbył się 6 marca br. koncert w dusznickim Dworku Chopina z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W koncercie udział wzięli uczniowie przygotowani przez swoich nauczycieli Ognisk Muzycznych z Kłodzka, Kudowy i Szczytnej. Licznie przybyli widzowie - w większości kuracjusze - usłyszeli utwory instrumentalne na fortepian, wiolonczelę, akordeon oraz utwory wokalne na wysokim poziomie muzycznym.

Legendarny Dżem

Autor: 
Monika Doskocz
dżem1.jpg

Początkowo nikt nie dowierzał, że legendarny DŻEM wystąpi w Szczytnej. Bilety jednak rozeszły się w błyskawicznym tempie i w sobotę kilka minut po godzinie 19.00 zespół pojawił się na scenie hali widowiskowo-sportowej w Szczytnej.
Doświadczeni muzycy wiedzieli, jak oczarować swych wielbicieli już od pierwszych chwil. Gdy w nieoświetlonej jeszcze i zatłoczonej sali zabrzmiała melancholijna ballada „Do kołyski” o mo-cnym przesłaniu: Żyj z całych sił

Wystawa fotografii Ludwika Pikuły

Autor: 
Anna Franczukowska
Foto: 
B.Basiuk
pikuła1.jpg

„Rok 1967. Zima Stulecia na Śnieżniku”

Spacer po kłodzkich ulicach - 3/4

Autor: 
Anna Kurtasz
1.jpg

Na ulicy Bohaterów Getta nie brak pięknych budynków. Można podziwiać wspaniałe elementy architektoniczne większości z nich, szkoda tylko, że duża ich część niszczeje z upływem lat.
Dziś chciałabym zaprezentować fotografie kolejnych ciekawych domów – jednym z nich jest piękna ceglana willa (pod numerem 7), w której obecnie ma swą siedzibę Wojskowa Komenda Uzupełnień (dawniej własność rodu aptekarzy Schittny). Obok niej – budynek przedszkola nr 4. Dalej, za skrzyżowaniem z ulicą Szkolną – willa nr 13. Na szczycie zobaczyć można ozdobne zakończenie dachu z datą budowy – 1896.

Na krańcu Europy

Autor: 
Marek Gałowski
Marek1.jpg

“Tutaj, gdzie ląd się z wodą miejscami zamienia” - tak opisał to miejsce portugalski poeta Luís de Camoes. Cabo da Roca to skalisty przylądek

Wspomnienia Marianny Krzyworzeki - c.d.

Pamiętam, że z powodu strasznego głodu, w wielodzietnej rodzinie pana K. powstały pewnego rodzaju nieporozumienia między małżonkami. Matka chyba coś wypomniała ojcu, że przyniósł za mało chleba. Mąż bardzo się zdenerwował i rzucił tym chlebem w żonę. Chleb miał formę cegły, był ciężki i trafił żonę w nos. Krew się polała z nosa. Ona się musiała chyba poskarżyć naczalstwu, bo męża jej zabrano do aresztu. Siedział tam ze trzy dni. Co tam z nim robili, nie wiem, może go głodzili. Ale do baraku szedł na czworakach.

Rok Chopinowski rozpoczęty

Autor: 
Marta Dąbrowska

200 lat temu urodził się FRYDERYK CHOPIN - największy kompozytor polski. Pierwszych lekcji muzyki udzielała mu matka, a potem nauczyciel muzyki Wojciech Żywny. Mając 7 lat skomponował pierwsze utwory – były to Polonez g -moll i Polonez B -dur, zwane „dziecięcymi”.
Gdy kończył studia w Szkole Głównej Muzyki w Warszawie, Józef Elsner, rektor tejże uczelni wydał o Chopinie taką oto opinię: „szczególna zdatność, geniusz muzyczny”; zaś Robert Schumann, po zapoznaniu się z Wariacjami B -dur op. 2 wyrzekł pamiętne słowa: „Panowie, kapelusze z głów, oto geniusz”.

Ada Jończyk i Adrian Dugiel wygrywają w III WTK juniorów

Autor: 
J. Jończyk

Ada Jończyk (Śnieżnik Stronie Śl) i Adrian Dugiel (Śnieżnik Stronie Śl.) zwyciężyli w III Wojewódzkim Turnieju Kwalifikacyjnym juniorów, który 7. marca rozgrywany był w Brzegu Dolnym. W grze o I miejsce wyśmienicie dysponowany w tym dniu Adrian Dugiel pokonał Kamila Kaczmarka (ODRA Głoska) - 4:3. Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Ada Jończyk (Śnieżnik Stronie Śląskie), która w finale pokonała 4:0 Natalię Bajor (AZS UE Wrocław). Zwycięzcy awansowali do turnieju ogólnopolskiego, który odbędzie się w dniach 27.-28.marca w Brzegu Dolnym.