Czerwień i biel

Autor: 
Ludmiła Sowińska
Screenshot_2018-11-20-00-28-46.jpg

Współcześnie raczej rzadko się zdarza, aby w jednym miejscu zgromadzili się ludzie z kilku pokoleń i uczestniczyli w historycznym wydarzeniu. To wzruszający i niecodzienny widok, który na długo pozostaje w pamięci.
11 listopada 2018 roku w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się XIII Kłodzka Lekcja Śpiewania Pieśni Patriotycznych. Uczestnicy przybyli na tę uroczystość otrzymali śpiewniki i z widocznym entuzjazmem śpiewali patriotyczne pieśni.
Wśród prac artystycznych w Kłodzkim Centrum Kultury Chrześcijańskiej miało miejsce otwarcie w tym dniu wystawy niepodległościowej, której autorzy (włącznie ze mną) wywodzą się z „dużego” studia plastycznego z siedzibą w Kłodzkim Ośrodku Kultury. Tytuł wystawy „CZERWONO - BIAŁE” nawiązuje do polskich barw narodowych i jest jednocześnie informacją, że wszystkie prace tej ekspozycji zostały wykonane tylko w dwóch kolorach: czerwonym i białym. Duży format prac oraz ich pomysłowość wzbudziły zainteresowanie także wśród najmłodszych. Nazywany Prymasem Tysiąclecia kardynał Stefan Wyszyński stwierdził: „Sztuką jest umierać dla Ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla Niej”. W zupełności zgadzam się z tym twierdzeniem.
Uroczysty jubileusz niepodległościowy zainspirował mnie do napisania mojego kolejnego wiersza:
„Biało - Czerwona”
stulecie uczuć
siła wolności
pamięć zostanie
w niepodległości

Wydania: