Burza w szklance wody

Autor: 
inf. M. Zilbert

Wybór nowego dyrektora Regionalnej Szkoły Turystycznej w Polanicy-Zdroju wzbudza ostatnio wiele emocji, co szkodzi wizerunkowi szkoły, ale przede wszystkim i co najważniejsze – wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy są lub będą ze szkołą związani. Plotki budzą niepokój tych, którzy chcieliby skorzystać z ciekawej oferty RST, a zmiany mają na celu przede wszystkim poprawę jakości nauczania w tej szkole.
Zgodnie z ustawą o systemie oświaty (art. 36a ust.13): stanowisko dyrektora szkoły lub placówki powierza się na 5 lat szkolnych. Ponieważ 5-letnia kadencja Dyrektor Barbary Drożyńskiej upływa wraz z końcem roku szkolnego 2013/2014, Zarząd Powiatu Kłodzkiego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora RST w Polanicy-Zdroju. Konkurs odbył się 10 kwietnia br. i przystąpiło do niego 3 kandydatów, którzy spełniali wszystkie wymogi formalne. Jedenastoosobowa komisja konkursowa, w której byli przedstawiciele organu prowadzącego – 4, kuratorium – 2, związków zawodowych – 3 oraz po jednym przedstawicielu Rady Rodziców i Rady Pedagogicznej, w tajnym głosowaniu bezwzględną większością głosów wybrała na stanowisko dyrektora placówki Małgorzatę Lewandowską-Buksak. 6 maja br. Zarząd Powiatu podjął uchwałę w sprawie powierzenia stanowiska wybranej w drodze konkursu nowej pani dyrektor na pięcioletnią kadencję do 2019 roku.
I tu sprawa mogła by się zakończyć: poprzednia pani Dyrektor mogła nawiązać współpracę z nowo wybraną, wprowadzić ją w strukturę i zapoznać z sytuacją szkoły, jak dzieje się np. kłodzkiej „budowlance” – gdzie nowo wybrany dyrektor Rafał Olecha otrzymał wszelką niezbędną pomoc od ustępującego ze stanowiska dyrektora Zbigniewa Armaty (który nota bene też startował w konkursie) i panowie wspólnie pracują nad nowym kształtem szkoły na kolejne lata. Jednak w „obronie” dawnej pani Dyrektor stanęła część nauczycieli, rodziców i uczniów. Starosta Maciej Awiżeń oraz członek Zarządu, w którego gestii leży oświata w powiecie – Krzysztof Baldy w ostatnich tygodniach podczas spotkań spokojnie i rzeczowo wyjaśniali wszelkie aspekty i nieporozumienia, zarówno Radzie Pedagogicznej, Radzie Rodziców, jak i Samorządowi Szkolnemu.
Może nieco dziwić, a na pewno poważnie zastanawiać, ta niechęć do zmian na lepsze, zwłaszcza w obliczu takich a nie innych wyników zdawalności egzaminów zawodowych oraz matur. Wyniki matur
w RST w ostatnich dwóch latach wynosiły: (w roku szkolnym 2011/2012) 71,9 % i 70,2 % (w roku szkolnym 2012/2013) zdawalności. Wśród szkół powiatowych lepiej wypadały tu choćby: ZSP nr 1 w Kłodzku (87,5% i 82,1%), ZSP w Bystrzycy Kłodzkiej (86,4% i 89,3%) czy KSP w Kłodzku (75,2% i 77,4%). Biorąc pod uwagę, że zdawalność matury w technikach w całym województwie rośnie (odpowiednio: 74,3% i 79,4%), niezbyt wysokie i spadające wyniki RST pokazują, że potrzebne są zmiany, które poprawią tę sytuację. Podobnie ma się rzecz, jeśli chodzi o wyniki zdawalności egzaminów zawodowych. Powiat Kłodzki w latach 2007-2014 brał udział w programie Modernizacja Centrów Kształcenia Zawodowego . We wszystkie powiatowe szkoły uczące zawodu zainwestowane zostało ponad 4 mln zł (z czego w RST – 1,476 mln). Oprócz tego ponad 1,5 mln zł w ostatnich kilku latach Powiat wyasygnował na remonty i modernizację szkoły. Poprawiliśmy znacząco warunki nauczania przedmiotów zawodowych w tej szkole, ale nie poszły za tym zadowalające wyniki zdawalności egzaminów zawodowych – mówi Krzysztof Baldy. - Mając tej klasy nowoczesny sprzęt, pomoce dydaktyczne i w pełni wyposażone klasy do nauki zawodu, wyniki powinny być zauważalnie lepsze, a wciąż nie są. Nie ukrywam, że najbardziej zależy nam, żeby renoma naszych szkół dawała uczniom pewność i łatwość znalezienia później pracy. Wyniki egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w dwóch poprzednich latach np. w zawodzie „technik hotelarstwa” – 87,8% i 80,4%, choć wciąż na wysokim poziomie, to jednak spadają, a nie poprawiają się. Oczywiście wszystko to można poprawić w krótkim czasie i to nie koniecznie wprowadzając od razu rewolucję, zwykle wystarczy nowe spojrzenie na sytuację i wprowadzenie drobnych zmian.
Nikt nie kwestionuje wielu osiągnięć Pani Dyrektor Drożyńskiej – mówi starosta Maciej Awiżeń. – Po 10 latach pracy na tym stanowisku może się poszczycić pozytywnymi wynikami. Ale już od jakiegoś czasu mieliśmy sygnały, że w szkole nie dzieje się najlepiej, co potwierdziły też wyniki kontroli. Więc w ustawowym terminie, zgodnie z przepisami ogłosiliśmy konkurs i uczciwie wygrał go ktoś inny, bo – wg komisji – przedstawił ciekawszą i lepszą wizję szkoły na kolejne lata. A my, jako Zarząd, wyłącznie zatwierdziliśmy wynik tego konkursu. Natomiast jesteśmy przekonani, że RST ma ogromny potencjał, dlatego Powiat dalej będzie tam inwestował i robił wszystko, żeby jak najszybciej RST stała się wiodącą szkołą zawodową w branży, nastawioną na kształcenie najlepszej kadry dla turystyki, nie tylko w naszym powiecie – podkreśla starosta.
Małgorzata Lewandowska-Buksak, nowa dyrektor RST, która obejmie funkcję z dniem 1 września 2014 roku, do tego czasu pełni funkcję dyrektora w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Kudowie-Zdroju.

Wydania: