Dożynki gminne
Tradycją już jest, że na przełomie sierpnia i września na terenie całego kraju obchodzi się uroczyście święto plonów. Dożynki to wielkie święto rolników połączone z zabawą. Od wieków na ziemiach polskich żniwa i zbieranie plonów były uwieńczeniem wszystkich całorocznych prac gospodarskich, a od ich przebiegu i rezultatów zależała egzystencja i los ludzi. Traktowano je więc bardzo poważnie i gorliwie się do nich przykładano, darząc wielkim szacunkiem każdy zebrany kłos. Święto w zależności od regionu zwane jest dożynkami, wyżynkami, wieńczynami, okrężnem lub obżynkami.
Zgodnie z wieloletnią tradycją również w Gminie Nowa Ruda uroczyście obchodzono Święto Plonów. Gospodarzem tegorocznych dożynek był Bożków, który do tego wydarzenia od dłuższego czasu bardzo starannie się przygotowywał. Uroczystości rozpoczęły się w sobotę, 24 sierpnia w bożkowskim kościele pw. św. Piotra i Pawła. Punktualnie o godz. 13:00 ks. proboszcz Jan Ordowski powitał zebranych, po czym wprowadził korowód do kościoła. Przy wtórze pieśni „Plon niesiemy plon….” przed ołtarzem ustawiono kolorowe wieńce i dary, po czym rozpoczęła się uroczysta msza św., podczas której mieszkańcy i zaproszeni goście dziękowali za zebrane plony i prosili o wiele łask w roku przyszłym. Podniosłym momentem na zakończenie sobotniej Eucharystii było odśpiewanie przez wszystkich hymnu „Boże coś Polskę….”. Po zakończonej modlitwie barwny i rozśpiewany korowód przeszedł na teren boiska Zespołu Szkół Agrotechnicznych, gdzie odbyła się dalsza część obchodów dożynkowych. Prowadzący część artystyczną imprezy dyr. CKGNR - Piotr Postrożny i Anna Szczerbuk zaprosili na scenę Sławomira Karwowskiego – wójta Gminy Nowa Ruda, który serdecznie powitał wszystkich gości przybyłych na uroczystości Święta Plonów w naszej gminie, wśród których byli m.in.: Monika Wielichowska – poseł na Sejm, Stanisław Jurcewicz – senator RP, Jerzy Tutaj – marszałek Województwa Dolnośląskiego, Tomasz Kiliński - burmistrz Miasta Nowa Ruda, Renata Wolan - wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, Bogdan Tarapacki – przewodniczący Rady Gminy. Wójt gminy przywitał również gości, którzy przybyli w sobotę do Bożkowa z zaprzyjaźnionych gmin: Giżycko, Somonino oraz Kobierzyce, by razem z mieszkańcami Gminy Nowa Ruda uczestniczyć w uroczystościach dożynkowych. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, Starostowie Dożynek Adela Woźniak i Roman Ziemiecki przekazali Wójtowi bochen chleba jako symbol błogosławieństwa Bożego, którym należy podzielić się ze wszystkimi zebranymi. Zgodnie z tradycją, wójt Sławomir Karwowski oraz przewodniczący Rady Bogdan Tarapacki przekazali rolnikom – przedstawicielom wszystkich wsi gminnych woreczki z poświęconym ziarnem pod nowy zasiew, po czym nastąpił moment ośpiewania wieńców przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Po części oficjalnej uczestnicy świętowania przystąpili do wspólnego biesiadowania. Były tańce i śpiewy oraz okazja do wysłuchania koncertów zespołów: ABC, Hak – Band i Sweet Girls. Rozstrzygnięto również konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W tym roku wyróżniono wieniec z Krajanowa (nagrodą jest wyjazd do Parlamentu Europejskiego ufundowany przez poseł Lidię Geringer de Oedenberg), wieniec z Włodowic (nagrodą jest wyjazd do Książa ufundowany przez poseł Monikę Wielichowską oraz marszałka Jerzego Tutaja) oraz wieniec z Sokolca (nagrodę pieniężną ufundował Zygmunt Łaguna). Na zakończenie wójt Sławomir Karwowski w towarzystwie dyrektora CKGNR Piotra Postrożnego podziękowali za wspólny, udany dzień i wieczór, a także złożyli ukłony w stronę sponsorów i współorganizatorów.
Tegoroczne obchody święta dożynkowego zakończył barwny pokaz sztucznych ogni. Pogoda nie spłatała figla i można było cieszyć się dużą ilością sierpniowego słońca co przyczyniło się do tego, że uroczystości w Bożkowie można zaliczyć do bardzo udanych.