Wystawa „Kłodzcy jezuici” oraz opowieść o bł. G. Hirschfelderze

Autor: 
Krystyna Oniszczuk-Awiżeń
IMG_20220507_165414.jpg
IMG_20220507_165908.jpg

Spektakl o ks. Hirschfelderze, a wcześniej otwarcie wystawy „Kłodzcy jezuici” – to wydarzenia kulturalne, które miały miejsce 7 maja w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku. Na wystawie, którą przygotowali: Tomasz Żołnierz i Mietek Kowalcze zaprezentowano skarby z kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodzku, na co dzień niedostępne dla odwiedzających świątynię, m.in. dzieła malarskie, średniowieczne dokumenty pergaminowe (po konserwacji) oraz teatr pasyjny czyli szafa z 20. ruchomymi przedstawieniami Męki Jezusa Chrystusa, też po konserwacji. Natomiast o smutnych i prawdziwych losach księdza G. Hirschfeldera (ur. w Kłodzku, znanego ze swej negatywnej postawy wobec władz nazistowskich, zm.
w obozie Dachau w 1942 r.) – zaprezentowała grupa teatralna Rapsodia, prowadzona przez Ewę Kornaszewską (scenariusz i reżyseria).
A wystąpili: Mietek Kowalcze, Jerzy Deron oraz Ola Pluta, Sonia Bijak, Magdalena Grzyb, Marta Karkowska, Agnieszka Awiżeń, Ewa Drozdowska, Szymon Kontek oraz w epizodach uczniowie Zespołu Szkół Społecznych.
A na zakończenie czekał na wszystkich tradycyjny tort z Bolesławowa.

Wydania: