Ty też możesz chronić Ziemię

Autor: 
inf. MH
16DzienZiemi2022.jpg

Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów tego święta została zapoczątkowana w 1970 roku przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Wiele krajów obchodzi Dzień Ziemi zgodnie z proklamacją ONZ w dniu równonocy wiosennej, która przypada 20 lub 21 marca. Dodatkowo ONZ wyznaczyło datę 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
W tym roku, w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach miała miejsce lekcja biblioteczna pt. „Ty też możesz chronić Ziemię”. Uczestnikami byli uczniowie klasy drugiej miejscowej Szkoły Podstawowej wraz z wychowawcą Lucyną Śliwką oraz panią Agatą Młynarską-Mochol.
Lekcja była różnorodna od przekazania wiadomości na w/w temat, po rozwiązywanie krzyżówki ekologicznej oraz zajęć plastycznych. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat segregacji śmieci, dbania o środowisko, recyklingu i ekologii. Chłopcy pochwalili się dużą wiedzę o wszechświecie: Mikołaju Koperniku i o planetach, wymienili ich aż 9. Na zakończenie lekcji było kolorowania obrazków tematycznych oraz były czytane wiersze o planecie Ziemi:
Moja Ziemio ukochana
życzę słońca Ci od rana
żebyś była coraz lepsza.
Pięknych pól i czystych lasów,
trochę chmurek, śpiewu ptaków,
pięknych kwiatów letnią porą
Boś Ty naszą jest podporą.
Bardzo wszyscy Cię kochamy
I się bardzo postaramy,
by najmniejszy skrawek Twój
czysty był, jak wody zdrój.
Dzień Ziemi jest okazją do głębszej refleksji nad stanem naszego środowiska. Mamy chwilę czasu by zastanowić się, w jaki sposób możemy przyczynić się do polepszenia sytuacji. Z pomocą, jak w wielu innych przypadkach, przychodzą nam książki!
W bibliotece w Wojborzu, jedenaścioro dzieci z klasy zerowej, w tym Sofia i Nikita z Ukrainy spotkały się w strefie rodzinnej, aby stworzyć kolorowankę z napisem Dzień Ziemi. Przeczytana została również książeczka pt. „Tomek staje się eko” autorstwa Genevieve Rousseau i Estelle Meens.
Bibliotekarka Ewa z Filii w Starym Wielisławiu oraz Roma z Filii w Żelaźnie przyłączyły się do akcji sprzątania w swoich środowiskach lokalnych.

Wydania: