Sybir oczami deportowanych. Niezwykła wystawa w Muzeum Filumenistycznym

Autor: 
inf. MF
wystawa Sybir w kadrze (1).jpg

Dzięki Januszowi Kobryniowi i Bystrzyckiemu Stowarzyszeniu Pamięci Zesłańców Sybiru i Ofiar Represji będziemy mogli doświadczyć w murach muzeum niezwykłego i poruszającego wydarzenia. Stworzona przez Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wystawa czasowa pt. „Sybir – utrwalone w kadrze, zapamiętane w obrazach” ukaże nam poprzez fotografie i obrazy historię zesłanych.
Bohaterkami opowieści są dwie krakowianki: Janina Wagner-Rachel i Irena Pisek, które doświadczyły deportacji w głąb Związku Radzieckiego w czasie II wojny światowej.
Pierwsza z nich uchroniła od zapomnienia fotografie z zesłania w Kazachstanie, które wykonywała zaprzyjaźniona rodzina Wituszyńskich. Na zdjęciach ujrzymy życie codzienne deportowanych.
Na wystawie będziemy oglądać także dzieła Ireny Pisek, które opowiadają o losie jej rodziny w czasie II wojny światowej. Pastelowe obrazy powstały już po powrocie z zesłania, w latach 60. XX wieku w Izraelu.
Te dwa bardzo osobiste spojrzenia na deportacje: biało-czarne fotografie rejestrujące minione chwile i pastelowe obrazy, które odbijają wspomnienia, będą Państwo mogli zobaczyć od 27 marca do 30 kwietnia 2022 r. w sali wystaw czasowych Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej. Zapraszamy także na wernisaż, który odbędzie się w dniu otwarcia wystawy o godzinie 11.00. Podczas tego wydarzenia prelekcję pt. „Zachować dla następnych pokoleń – Polskie cmentarze w Afryce Wschodniej i Południowej (1942-1952)” wygłosi pan prof. Hubert Chudzio.

Wydania: