Dwaj Panowie od Zakochanych i niecodzienne rendez vous

Autor: 
Mariola Kowalcze
1d.jpg
2d.jpg

W wypożyczalni kłodzkiej biblioteki pojawił się... artystyczny przepis nie tylko na Walentynki. Dzieło dwóch słynnych specjalistów od wszelkich zakochanych. Grafik i poeta, jeden z Paryża, drugi rodem z Krakowa. A temat wiodący, wiadomo, ich zadurzeni w żartobliwej, pełnej uroku wersji rysunkowej i literackiej.
Raymond Peynet, znakomity artysta, grafik, o którym być może (nie)wszyscy słyszeli, zajmował się tworzeniem rysunków dla prasy i ilustrowaniem katalogów francuskich domów towarowych. Wykreował liryczny i dowcipny cykl rysunków pt. „Zakochani”, gdzie bohaterem jest marzyciel w staroświeckim meloniku i jakże urocza, filigranowa paryżaneczka. Według znawców to osobliwy autoportret artysty i jego żony. Polska edycja w wyjątkowej wersji ukazała się w 1958 r. – płócienna oprawa, ciekawy wstęp Tadeusza Polanowskiego.
Drugi rarytas stanowi „Raptularz zakochanych” Jana Sztaudyngera wydany w pamiętnej serii „Biblioteka Stańczyka” (1986 r.), dzieło słynnego poety, fraszkopisarza, tłumacza, znawcy teatru lalkowego, który „chciał wyprostować nieco wykoślawione pojęcie fraszki i przywrócić jej znaczenie poetyckie”. Książeczka zawiera też zabawny literacki komentarz i biogram autorstwa samego twórcy. Warto przypomnieć, że przez kilka lat (1947-1950) mieszkał prawie po sąsiedzku, w Karkonoszach, w niewielkim górskim miasteczku. Co ciekawe, wokół Szklarskiej Poręby przebiega teraz pamiątkowy, intrygujący szlak turystyczny „Wędrówki z fraszką”. Informacja na zachętę dla pasjonatów twórczości poety.
Obydwa wymienione wcześniej tytuły posiadamy w zbiorach, są też wyeksponowane w ramach bibliotecznej zabawy. Można przyjść, zobaczyć, poczytać, wypożyczyć, nawet przygarnąć wesoły rysunek z albumu lub kartkę z raptularza na pamiątkę i uciechę. To oferta adresowana szczególnie dla miłośników dobrych książek, prawdziwych perełek wydawniczych. I jak twierdzi sam Sztaudynger: „Może to dla Czytelników trochę zabawy i trochę radości”. Może warto – odrobinę wzorem z Peyneta – umówić się „na wpół-do-namiętnie, czy za kwadrans do szaleństwa”, oczywiście... z książką.
Zapraszamy serdecznie na randkę z bohaterami Raymonda Peyneta i Jana Sztaudyngera – wystawa w wypożyczalni PiMBP do końca marca.

Wydania: