Projekt Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej pt. „Na ludową nutę – integracja młodzieży poprzez kulturę ludową” w programie ERASMUS+

Autor: 
Aleksandra Tarchała.
IMG_20210908_102959518_HDR.jpg

W 2019 roku Państwowa Szkoła Muzyczna w Bystrzycy Kłodzkiej uzyskała dofinansowanie z Programu Erasmus+ na realizację projektu „Na ludową nutę”, wspólnie ze Szkołą Muzyczną w Saku (Estonia) i Dziecięcym Chórem z Rychnova nad Kněžnou.
Z powodu pandemii projekt musiał zostać przesunięty i w tym roku, w październiku – mamy nadzieję, jeżeli sytuacja pozwoli – zostanie zrealizowany.
Już we wrześniu odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli młodzieży państw biorących udział w projekcie, podczas którego zostały omówione szczegóły dotyczące wspólnych działań, warsztatów muzycznych i koncertów.
Celem projektu jest umożliwienie młodzieży poznawanie kultury trzech narodów: Polski, Czech i Estonii a szczególnie muzyki ludowej, tańców, instrumentów. Ważnym jest także integracja młodzieży, rozpoczęcie stałej współpracy pomiędzy naszymi szkołami a także przybliżenie mieszkańcom Bystrzycy Kłodzkiej i okolic – muzyki i kultury Polski, Czech i Estonii.
Spotkanie młodzieży trzech państw, wspólne warsztaty, koncerty na terenie powiatu kłodzkiego, gry, zabawy i wycieczki – będą wielkim świętem dla naszej szkoły, ale także dla społeczności lokalnej, bowiem kulminacją kilkudniowej pracy, będzie prezentacja przez uczniów muzyki ludowej danego kraju oraz wspólne wykonanie utworów. Już teraz zapraszamy na koncerty 20, 21 i 22 października br., które odbędą się w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju, na Zamku w Gorzanowie oraz MGOK w Bystrzycy Kłodzkiej.

Wydania: