„Trójkowa Bomba Megabitowa”, czyli konkurs wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Lema

Autor: 
Dorota Węgrzyn
Konkurs Wiedzy o Stanisławie Lemie_0048.jpg

100 rocznica urodzin Lema 13 września miała swój finał w Szkole Podstawowej nr 3 w Kłodzku. „Projekt Lem”, to cykl sześciu konkursów organizowanych od marca 2021 roku z myślą o celebrowaniu #rokLema. W konkursach wzięły udział dzieci ze szkół powiatu kłodzkiego, m.in. z Szalejowa Górnego, Międzylesia, Długopola Dolnego, Bystrzycy Kłodzkiej. Szkoły kłodzkie reprezentowała Szkoła Podstawowa nr 3 i Zespół Szkół Społecznych. Były m.in. konkursy na skonstruowanie robota, napisanie „Dyktanda pana Lema” i zredagowanie opowiadania science fiction. Darczyńcami i sponsorami nagród były takie instytucje jak: Starostwo Powiatowe w Kłodzku, Burmistrz Miasta Kłodzko, i Jump World w Kłodzku. Tyle wcześniej. Natomiast ostatni konkurs dotyczył wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Lema.
Do konkursu przystąpiło sześcioro uczniów: goście, czyli drużyna z Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku w składzie: Jakub Żołnierz i Jakub Łabędź, drużyna 8C z Trójki w składzie: Wiktoria Osicka, Oskar Gałęski i Kordian Oktawiec oraz jednoosobowa drużyna, ale za to w odwadze wielkiej i dzielności poczęta, którą reprezentowała uczennica klasy 7D w Trójce – Wiki Zaczyk vel „Fighter”. Zawodnicy zaprezentowali wysoki poziom wiedzy – Pan Lem byłby dumny!!!
Konkursowicze, śmiem twierdzić, nawet młodzi Lemolodzy, zmierzyli się z 63 pytaniami o różnym stopniu trudności. Każda drużyna udzieliła odpowiedzi na 21 pytań. Uczestnikom kibicowali uczniowie z ZSS oraz koledzy i koleżanki z Trójki. Jak przystało na urodziny był i tort z… pączków, które dostarczyła Pączkarnia Piotr Michajłów. Zwycięstwo wywalczyły dwie drużyny ex aequo: reprezentanci 8C z Trójki oraz uczniowie z Zespołu Szkół Społecznych. II miejsce – honorowe – zdobyła Wiktoria z klasy 7D. Sponsorem nagród w ostatnim konkursie, czyli książek i koszulek zaprojektowanych na okoliczność stulecia urodzin Lema przez „Nad Wyraz”, byli sam pan Tomasz Lem, syn pisarza oraz pan Wojciech Zemek, wieloletni sekretarz Stanisława Lema moderator serwisu #rokLema, który objął patronatem nasz Trójkowy „Projekt Lem”. W imieniu uczniów serdecznie dziękuję sponsorom nagród i poczęstunku. Podziękowania należą się także pani Annie Dziębowskiej za pomoc w organizacji konkursów oraz panu Piotrowi Bidowańcowi, dzięki któremu pozostanie z tego Święta solidna dokumentacja.
Gratulujemy zwycięzcom!!!
W kąciku „Graffiti” od 13.09 do 17.09 można było obejrzeć mini wystawę, na którą składały się wybrane dzieła pisarza, futurologa i filozofa oraz cytaty z trzech książek: „Cyberiady” z 1965 roku, „Obłoku Magellana” powstałej w 1955 roku oraz debiutu pisarza z 1951 roku czyli pierwszej polskiej powieści science fiction pt.: „Astronauci”.

Wydania: