Grudniowe akordeony

Autor: 
Liliana Stopka
duo_1.6.1.jpg
Józef Kmita PNG 835 kb.jpg
Tomek Wojtek.jpg

W grudniu akordeony zabrzmiały na poważnych imprezach, bo na 75-leciu naszej szkoły muzycznej oraz we Francji na międzynarodowym konkursie.
Państwowa Szkoła Muzyczna działa w Kłodzku od 1945 roku, jej działalność na przestrzeni 75 lat ujęliśmy w dwóch częściach. Pierwsza część obejmuje lata 1945-2015 i jest ukazana w formie skanu publikacji książkowej z roku 2015. Druga część obejmująca 5 ostatnich lat jest zrealizowana w wersji cyfrowej. Zapraszam do odwiedzin strony internetowej szkoły aby zapoznać się z ważniejszymi wydarzeniami oraz wysłuchać koncertu w wykonaniu nietypowym – bo nauczycieli – dawnych absolwentów naszej szkoły. Są to: Bożena Adamska, Katarzyna Tracz, Joanna Kocyan, Wojciech Lizurej, Liliana Stopka i Tomasz Brusiński. Akordeon zaprezentował się w duecie akordeonowym, w duecie z trąbką oraz solo.
Oprócz nauczycieli wystąpili: Bartłomiej Pacan – wiolonczela, student I roku Akademii Muzycznej w Katowicach i Jeremi Łukanos – fortepian, dyplomant w Szkole Talentów w Poznaniu.
Jeśli chodzi o prezentację akordeonu we Francji, to w poprzednim numerze gazety „Brama”, przedstawiłam dwójkę naszych uczniów z dyplomami uczestnictwa. Przesłuchanie ich nagrań odbyło się w ostatnich dniach listopada i otrzymali punktację powyżej 21, co daje ocenę bardzo dobrą.
Natomiast na początku grudnia, jury we Francji przesłuchało nagranie pana Józefa Kmity (dyplom – zdj. obok), który startował w kategorii rozrywkowej i grał swój utwór pt. Poranek. Jury zainteresowało się tym utworem i poprosiło o przesłanie nut.
W tym momencie pan Kmita wziął udział również w konkursie na kompozycję (o czym nie wiedział) i znalazł się na 23 miejscu w tej kategorii a w kategorii rozrywkowej na 6 miejscu. Pan Józef Kmita zaprezentował się jako instrumentalista a także jako kompozytor. Gratuluję panu Józefowi Kmicie i życzę nieustającej energii do dalszych muzycznych działań i kolejnych wspaniałych pomysłów na akordeonową kompozycję.
Pragnę wspomnieć, że pan Kmita przez całe życie grał na akordeonie klawiszowym a 3 lata temu zapragnął nauczyć się gry na akordeonie guzikowym i pobierał u mnie lekcje w ramach działalności Kłodzkiego Towarzystwa Muzycznego „Polifonia”.
Z satysfakcją stwierdzam, że dzięki talentowi i systematycznej codziennej pracy pan Kmita osiągnął umiejętność i swobodę gry na akordeonie guzikowym, taką samą jaką miał na akordeonie klawiszowym.
Tak więc drodzy czytelnicy wniosek sam się nasuwa: w każdym wieku można opanować nowe umiejętności. Jeden warunek: talent i praca.
W Nowym Roku 2021 życzę Wszystkim Fanom Akordeonu dużo radości w kontakcie z tym instrumentem i z akordeonową muzyką.

Wydania: