Co w trawie piszczy...

Autor: 
Katarzyna Redmerska

FESTIWAL
W Kudowie Zdroju i Nachodzie odbył się Festiwal Polsko-Czeski. Festiwal został zainaugurowany na Rynku w Nachodzie. Podczas koncertu galowego w teatrze „Pod Blachą” w Kudowie Zdroju, pt. „Serca nie gasną” – pomyślany, jako hołd Pawłowi Królikowskiemu (twórca Festiwalu), wystąpili m.in. Stanisław Sojka, Marek Piekarczyk, Anna Rusowicz, Halina Młynkova, Barbara Kurdej-Szatan, Rafał Szatan, Krzysztof Cugowski. Bez komentarza.
TEATR
W Kłodzku po raz piąty dojdzie w sierpniu do Letniego Zderzenia Teatrów. Impreza przebiegnie pod hasłem „Przestrzeń i forma”. W trakcie imprezy, w kilku miejscach miasta zagości sztuka i jej odbiorcy. Pojawią się artyści z Gdańskiej Szkoły Artystycznej, Teatru 3,5 z Dzierzgonia, Teatru Znak z Gdańska, Teatru Tańca Enzo ze Słupska, Akademii Wyobraźni z Lądka Zdroju, Teatru Wojtka Kowalskiego z Częstochowy, Cichego Teatru z Jeleniej Góry, Grupy Flamme z Ziemi Kłodzkiej. Nic dodać, nic ująć.
REMIZA
Niebawem zostanie otwarta remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Stroniu Śląskim. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, niedługo przystąpi się do zagospodarowywania wnętrza obiektu. Do realizacji pozostaje jeszcze elewacja. Budowany jest już parking i droga dojazdowa. No, no, no.
SALA
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie stoi przed ważnym wydarzeniem – udostępnieniem do zwiedzania Sali Mastodonta odkrytej wiosną 2012 roku. To ogromna komora z wielobarwną szatą naciekową, która przez kolejne lata była rozpoznawana i inwentaryzowana. Zastanawiano się również nad logistyką wobec tej części jaskini, aby wraz z jej otwarciem dla turystów i tutaj nie zaszkodzić faunie i florze. Bez komentarza.
BASEN
Otwarty w Jugowie basen kąpielowy jest wyłączony z działalności z powodu pandemii. Wójt Adrianna Mierzejewska uważa, że dla gminy obsługa basenu nie stanowiłaby wielkiego problemu, jednak musi ona respektować wszelkie przepisy. A analizując je bliżej władza uznała, że nie byłaby w stanie zapanować nad korzystającymi, wobec których jak i właściciela obiektu inspekcja sanitarna stawia konkretne oczekiwania. Jak dodaje, dużym kłopotem byłoby utrzymanie liczby chętnych do skorzystania z możliwości ochłody, zachowanie przez nich wymaganej odległości od siebie czy sprostanie innym wymogom. Tak, więc tego lata jugowski basen jest zamknięty. Bez komentarza.
WYPRAWA
Przewodnik Andrzej Talarek – znawca Ziemi Kłodzkiej i jej największych atrakcji – zapewnił frajdę uczestnikom zajęć wakacyjnych, przygotowanych przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej, i zaproponował wyprawę do Międzygórza. Młodym wędrowcom i ich opiekunom pokazał uroczą, tyrolską zabudowę podgórskiej miejscowości. Zawędrowano również do Rezerwatu Przyrody „Wodospad Wilczki”, i Ogrodu Bajek. Wszyscy świetnie się bawili. Nic dodać, nic ująć.
GALERIA
Właściciel wieży ciśnień w Stroniu Śląskim zamierza zaadaptować budowlę tak, aby można w niej było organizować m.in. wystawy i udostępniać wędrowcom dla oglądania panoramy miasta. Władze kibicują temu przedsięwzięciu i czekają, że wieża w nowym wydaniu świetnie wpisze się w ulegający zmianie krajobraz tej części Stronia Śląskiego. Wow.
RATUSZ
Na przywrócenie świetności siedzibie władz miejskich w Kłodzku potrzeba 16 mln zł. Ten bardzo ciekawy architektonicznie obiekt wymaga prac remontowych i dalsze zwlekanie w tym temacie tylko pomnoży koszty, które trzeba będzie ponieść. Jeśli w nowej perspektywie unijnej pojawi się możliwość pozyskania funduszy na odnowę takich obiektów jak kłodzki ratusz, to samorząd chętnie po nie sięgnie. No i bardzo dobrze, niech sięga.
KONKURS
Trwa ogólnopolski konkurs architektoniczny pn. „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”. Organizatorem jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego i Targi Pomorskie sp. z o.o., które stawia sobie za cel wypromowanie najlepszych polskich budowli. W tym roku do kolejnego etapu konkursu wskazano 384 przedsięwzięcia, w tym 48 z Dolnego Śląska. Wśród nich z subregionu kłodzko-ząbkowickiego znalazły się: mauzoleum rodziny Guttlerów w Złotym Stoku, kamienica mieszcząca centrum informacji turystycznej w Bystrzycy Kłodzkiej i tamtejszy odrestaurowany Mały Rynek, szpital uzdrowiskowy Jubilat w Lądku Zdroju, Bożkowskie Centrum Umiejętności
w Bożkowie. Podsumowanie konkursu zaplanowano podczas gali w Zamku Królewskim w Warszawie. Trzymamy kciuki.
HURTOWNIK
Prawie 2 tysiące porcji  narkotyków można byłoby wytworzyć z amfetaminy i marihuany znalezionych przy 32-letnim mężczyźnie. Przy zatrzymanym jegomościu policjanci ujawnili ponadto broń i amunicję. Ustalenia operacyjne przeprowadzone przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Nowej Rudzie doprowadziły do zatrzymania mężczyzny. Zabezpieczona przy nim broń trafiła do badań balistycznych, policjanci ustalają źródło pochodzenia narkotyków. No, no, no.
ODWODNIENIE
Kłodzki plac Kościelny i jego najbliższe otoczenie, mają mocno naruszone stosunki wilgotnościowe w podłożu. Skutki widać na murach kościoła jezuitów, które gdzieniegdzie są nasączone wodą, niczym gąbka. W okresie zimowym spadki temperatur do minusowych powodują ich rozsadzanie i obsypywanie. Podobnie dzieje się w pobliskich kamienicach. Jak mówi burmistrz miasta Michał Piszko, odwodnienie placu będzie trzeba zrobić w pierwszej kolejności. Włodarz w przyszłym roku przewiduje wykonanie dokumentacji projektowej, dzięki której poznamy zakres robót i szacunkowy koszt zadania. Bez komentarza.
OBIEKTY
Kolejne obiekty sakralne o znacznej wartości zabytkowej otrzymały finansowe wsparcie od władz lokalnych. Będzie możliwe wykonanie w nich bądź w ich otoczeniu niezbędnych prac remontowych, zapobiegających ich szybszej dekapitalizacji lub pogorszeniu ich estetyki. I tak 60 tys. zł gmina przyznała dla parafii w Starym Wielisławiu, która wymieni pokrycie dachowe na administrowanym przez siebie kościele. Natomiast po 20 tys. zł przekazano parafii w Piszkowicach i w Żelaźnie.
BARSZCZ
W Polanicy Zdroju trwają prace usuwania Barszczu Sosnowskiego. Prace przeprowadzono już m.in. w korycie rzeki. Burmistrz miasta Mateusz Jellin wystosował apel do mieszkańców, by informowali o miejscach, gdzie rośnie ta niebezpieczna roślina. Bez komentarza.
PRZEMYT
Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Kłodzku udaremnili kolejnych kilka prób przekazania osobom pozbawionym wolności środków niedozwolonych. Paczki higieniczne, tzw. wrzutki, spreparowana korespondencja, a także  przystosowywanie przedmiotów codziennego użytku w celu przemycenia narkotyków na teren zakładu karnego – to współcześnie najczęstsze formy próby przechytrzenia strażników więziennych. Ach ta pomysłowość…
PLANTACJA
Policjanci z powiatu kłodzkiego zatrzymali mężczyznę, u którego w mieszkaniu znaleźli profesjonalną uprawę konopi indyjskich z kilkunastoma krzewami. Funkcjonariusze zabezpieczyli także znaczną ilość środków odurzających, z których po podziale można było uzyskać blisko 1 tysiąc porcji handlowych. O lala.
PEJZAŻ
W Polanicy Zdroju miało miejsce kulinarne święto pn. „Pejzaże Qlinarne Polanicy”. Impreza odbyła się w Parku Zdrojowym i obfitowała w sporo atrakcji zarówno kulinarnych, jak i muzycznych. Gościem specjalnym była zwyciężczyni programu Masterchef Junior, Paulina Foremny. 
W programie oprócz degustacji potraw przygotowanych przez polanickie restauracje i stoisk z produktami regionalnymi znalazły się m.in. pokazy kulinarne gości z Kartuz, live cooking oraz bitwa burmistrzów, Kartuzy kontra Polanica Zdrój. Bez komentarza.
ŁAZIENKA
Policjanci z Nowej Rudy zatrzymali mężczyznę podejrzanego o posiadanie narkotyków. Podczas przeszukania mieszkania funkcjonariusze ujawnili marihuanę, którą ukrył w łazience. Policjanci ujawnione narkotyki zabezpieczyli, a jegomość usłyszał już zarzut. Policjanci wyjaśniają okoliczności całej sprawy, w tym skąd zatrzymany miał narkotyki Za posiadanie narkotyków mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat. Się porobiło.
TARGOWISKO
Na targowisku w Kudowie Zdroju ujawniono podrobioną odzież wartą milion złotych. Niemal 5 tysięcy bluz, spodni i koszulek T-shirt znanych marek, prawie 400 par butów oraz ponad 100 torebek mieli w swoim asortymencie do sprzedania obywatele Bułgarii. Stoiska z podrobionymi ubraniami namierzyli funkcjonariusze Straży Granicznej z Kłodzka. Bez komentarza.
UMOWA
Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu, Zespół Szkół Technicznych w Kłodzku oraz ZSZ w Oleśnicy realizują wspólny projekt mający na celu opracowanie rozwiązań w zakresie współpracy uczelni ze szkołami zawodowymi w branży spedycyjno-logistycznej dla zawodów: magazynier – logistyk oraz technik spedytor. Rafał Olecha, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku, dla której organem prowadzącym jest powiat kłodzki wrazz rektorem MWSLIT, dr Marcinem Pawęską podpisali w tej sprawie umowę partnerską. Bez komentarza.  

Wydania: