Zasmakuj w bibliotece online

Autor: 
inf. Mariola Huzar
1OTB2020.jpg

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Zasmakuj w bibliotece” w gminie wiejskiej Kłodzko realizowana była w formie online. Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko przygotowała osiem różnych smaczków literackich i artystycznych na koncie na Facebooku. Podczas wszystkich działań zarejestrowaliśmy 12 361 odbiorców oraz 1 092 aktywności. Bardzo się cieszymy, że nasza oferta wzbudziła tak szerokie zainteresowanie. Za udział w konkursach i zadaniach przyznaliśmy 16 nagród, które przekazujemy pocztą tradycyjną lub poprzez naszych bibliotekarzy. Największe zainteresowanie wzbudziły warsztaty upominkowe na Dzień Matki, które poprowadziła Roma Szczerbień z Filii w Żelaźnie. Na drugim miejscu znalazły się, aż dwie propozycje: • opowieść o rozrzutnej księżnej Marii Benigny Piccolomini, właścicielki Dworu w Jaszkowej Górnej (1699 r.), którą przedstawiła Agata Maślanka z Filii w Jaszkowej Górnej, • spotkanie z poezją Krystyny Radomskiej, lokalnej twórczyni z Wojborza, która w swoim dorobku może pochwalić się kilkoma wydanymi tomikami wierszy.
Dużą oglądalność wzbudziła okolicznościowa wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II, którą przygotowała Stanisława Wyspiańska-Skawina z Filii nr 1 w Krosnowicach. Niesamowitą frajdę sprawiło czytanie przez Miłosza Sydorko jego ulubionej książki, „Klucz do zagadki” Anieli Cholewińskiej-Szkolik.
W bibliotece w Starym Wielisławiu o swojej pasji do książek opowiadał Mateusz Włosek, syn pani bibliotekarki Ewy i czytelnik z pokolenia na pokolenie. Swoim rówieśnikom i nie tylko polecił trzy książki: „Człowiek w poszukiwaniu sensu” Viktora E. Frankla. „Autobiografia Sebastiana Mili” autorstwa Sebastian Mila i Leszek Milewski, „Cmętaż zwieżąt” Stephena Kinga (Cmętaż zwieżąt – cóż, nie wszystkie dzieci znają dobrze ortografię...).
Internauci mieli też możliwość wykazania się wiedzą krajoznawczą w działaniu pt. „Gdzie to jest i co to jest?”. Na Facebooku zostały opublikowane trzy zdjęcia: * Trójca Święta w Szalejowie Dolnym z ok. 1700 r. przedstawiająca Ducha Świętego w ludzkiej postaci, * Renesansowy dwór w Jaszkowej Górnej z ok. 1520 r., * Mauzoleum rodu von Magnis w Ołdrzychowicach Kłodzkich, z 1889 r. koło kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary.
Zaprosiliśmy również młodych twórców z niepełnosprawnościami do udziału w akcji animacja – pokoloruj synagogę, która została przygotowana przez Muzeum Żydów Polskich POLIN.
I tak to było…
Już dziś zapraszamy na kolejne działania online na koncie Biblioteki na Facebooku. Tym razem z okazji „Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom o zwierzętach”, które poprowadzimy od dnia 30 maja do
7 czerwca. Przy każdym wydarzeniu w poszczególnych dniach pojawi się zadanie do wykonania przez dzieci. Dla aktywnych uczestników przewidujemy różnorodne nagrody i upominki.

Wydania: