Co w trawie piszczy?

Autor: 
Katarzyna Redmerska

MUZEUM
W tym roku Muzeum Ziemi Kłodzkiej weźmie udział w projekcie transgranicznym, dzięki któremu będzie mogło unowocześnić swoją bazę oraz usprawnić działalność merytoryczną. Gratulacje!
NOBLISTKA
Z okazji urodzin Olgi Tokarczuk w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie odbędzie się spotkanie poświęcone pisarce. Z wykładem wystąpi kolega Olgi Tokarczuk – Karol Maliszewski. Nic dodać, nic ująć.
RATOWNIK
Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłodzku był gospodarzem spotkania przedstawicieli polskich oraz czeskich instytucji, które brały udział we wspólnym projekcie medycznym. Projekt pt. „Jak ratujecie u was?” obejmuje partnerów z obszaru działania Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej „Novum”. Sferą współpracy pozostaje ratownictwo medyczne. Potrzeba jego doskonalenia wyraża się m.in. poprzez wspólne szkolenia, ćwiczenia, staże wymienne personelu. Bez komentarza.
SEZON
W Międzylesiu zainaugurowano ós-my sezon „Mojej Dwunastki” – cyklu imprez rekreacyjnych, które są adresowane do osób ceniących sobie ruch na świeżym powietrzu. No, no, no.
TARGI
W Kłodzku odbyły się VII Targi Edukacyjne skierowane do tegorocznych maturzystów. Uczniowie mogli zapoznać się z ofertami szkół wyższych, a także porozmawiać z ich przedstawicielami. Bez komentarza.
LEGITYMACJA
Uczniowie Szkoły Technicznej w Nowej Rudzie, jako pierwsi w powiecie kłodzkim będą posiadaczami m-Legitymacji. Dokument zapewnia posiadaczowi zniżki stosowane w wielu sytuacjach m.in. na bilety kolejowe, kinowe, muzealne. Bez komentarza.
ZABYTEK
W Bystrzycy Kłodzkiej odrestaurowany został kamienny portal w kamienicy mieszczańskiej, położonej w Rynku. Podobne działanie przeszedł także drugi ozdobnik tego budynku, który można zobaczyć od strony Małego Rynku. Prace były możliwe dzięki projektowi obejmującemu rewitalizację tej części miasta. Zakłada ona m.in. prace konserwatorskie oraz adaptacyjne we wspomnianej kamienicy i portalach datowanych na około 1620 rok. Bez komentarza.
BIATHLON
W Dusznikach Zdroju odbyły się 52 Mistrzostwa Europy Leśników w Biathlonie. Do rywalizacji w obiekcie sportowym Duszniki Arena, stanęło kilkaset zawodniczek i zawodników. Bez komentarza.
POJAZD
Oddział Straży Pożarnej w Lewinie Kłodzkim, może poszczycić się nowoczesnym średnim pojazdem bojowym marki Man. Uroczyste przekazanie do użytku nastąpiło w obecności wójt Joanny Klimek-Szymanowicz, prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP Ryszarda Drozda, komendanta powiatowego PSP w Kłodzku mł. bryg. Jarosława Chodorowskiego oraz posła Marcina Gwóździa. Gratulacje!
DOTACJE
Rozdysponowano ponad 208 tys. zł pomiędzy kluby oraz stowarzyszenia sportowe, które prowadzą działalność na terenie gminy kłodzko. Wójt Zbigniew Tur oficjalnie wręczył promesy przedstawicielom tychże organizacji. Uroczystość odbyła się w urzędzie gminy. Bez komentarza.
LICEUM
W rankingu miesięcznika „Perspektywy”, w którym podane są najlepsze szkoły licealne oraz techniczne w Polsce – w subregionie kłodzko-ząbkowickim najlepsze okazało się liceum Szkół Alternatywnych w Kłodzku. Gratulacje!
ESTETYKA
W Polanicy Zdroju wiele przyulicznych skwerów oraz zieleńców przejdzie poważniejsze prace pielęgnacyjne. To samo stanie się w ciągu pieszym prowadzącym wzdłuż rzeki Bystrzyca Dusznicka. Według włodarzy te miejsca stanowią o estetyce kurortu, który może pokazać się z jeszcze lepszej strony. O lala.
MOTOROWER
Zatrzymany w Kudowie Zdroju mężczyzna, który kierował motorowerem miał ponad 3 promile alkoholu we krwi. 39-latek za swoje zachowanie odpowie karnie. Bez komentarza.
MUR
Remont muru oddzielającego w Kudowie Zdroju staw Zdrojowy od potoku, który odbył się w ramach transgranicznego projektu Aqua Mineralis Glacensis – nie był udany. Okazało się, że po zakończeniu robót jest on nieszczelny. Sprawa jest poważna, bo nadzór budowlany nakazał gminie opracowanie ekspertyzy wskazującej, w jaki sposób uczynić go nieprzeciekającym. Prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie. No i się porobiło.
WĘGIEL
Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji w Nowej Rudzie, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o włamania do pomieszczeń gospodarczych. 39-latek kradł węgiel. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów. Wcześniej był już karany za inne przestępstwa. Wow.
ZAGRODA
Zagroda Edukacyjna Marianówek ma ciekawą formę zajęć dla grup szkolnych oraz przedszkolnych. Uczniowie poprzez zabawę mogą poznać wiejską kulturę, kuchnię, a także dowiedzieć się na temat pracy w gospodarstwie. Gratulujemy pomysłu!
NARKOTYKI
Mieszkaniec powiatu kłodzkiego przebywający w Polanicy Zdroju, na widok policjantów wyrzucił tajemnicze zawiniątko na chodnik, czym zwrócił uwagę funkcjonariuszy. Jak się okazało, była to amfetamina. 23-latkowi za posiadanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Wow.
NARCIARSTWO
Gmina Kłodzko po raz ósmy realizuje zadanie pn. „Narciarstwo dla każdego”, które jest finansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz własnych. Wśród uczestników jest ponad stu uczniów z terenu gminy Kłodzko, a zajęcia odbywają się na sztucznie naśnieżonych stokach. Podczas lekcji można nauczyć się jazdy na nartach oraz doskonalić techniki zjazdowe. Bez komentarza.
KONSOLA
32-latek z jednego ze sklepów w Nowej Rudzie ukradł konsole. Następnie łup dał na przechowanie koledze. Mimo tej „akcji” złodziejaszek został zatrzymany przez policjantów z Komisariatu Policji w Nowej Rudzie. No, no, no.
SALA
W Szkole Podstawowej nr 2 w Bystrzycy Kłodzkiej, odbyły się pierwsze zajęcia w nowo wyremontowanej sali gimnastycznej. Gmina Bystrzyca Kłodzka podpisała umowę na dofinansowanie remontu z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Bez komentarza.
SZKOŁA
Gmina Kłodzko jest w trakcie rozbudowy Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Szalejowie Górnym. Wójt gminy kłodzko Zbigniew Tur spotkał się z senatorem PiS Aleksandrem Szwedem w sprawie kolejnego wsparcia z rezerwy. Uzyskana pomoc finansowa pozwoliłaby zakończyć prace oraz doposażyć jednostkę. Rozmowy dotyczyły także możliwości dofinansowania budowy Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Żelaźnie. Bez komentarza.
SANIE
Kolejny raz na stoku w Jawornicy odbędą się zawody w zjazdach na saniach rogatych. Przewidziano wiele atrakcji m.in. ognisko z pieczeniem kiełbasek. Wow.
KULTURA
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej złożyła wniosek na realizację projektu kulturalnego w ramach unijnego programu „Erasmus”. Został oceniony pozytywnie, oznacza to, że w czerwcu na Ziemi Kłodzkiej dojdzie do prezentacji kultur: czeskiej, estońskiej oraz polskiej. W kilku miejscach subregionu czynić to będą młodzi muzycy. Cykl koncertów będzie odbywał się przez tydzień i wszystko wskazuje na to, że w kilku pałacach oraz zamkach na Ziemi Kłodzkiej. Bez komentarza.

Wydania: