NIEZWYKŁY PODARUNEK Z OKAZJI JUBILEUSZU 800-LECIA WAMBIERZYC

Autor: 
inf. Starostwo Kłodzkie
wamb.jpg

W 2018 roku Wambierzyce obchodziły swoje 800-lecie istnienia (1218- 2018). Z okazji tej rocznicy odbywały się w Wambierzycach liczne uroczystości oraz koncerty. Jedną z takich uroczystości była przeprowadzona w przedostatni dzień roku 2018 w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa Adama Bałabucha, podczas której wierni przekazali m.in. kielich mszalny jako wotum wdzięczności dla Wambierzyckiej Królowej Rodzin z okazji 800-lecia miejscowości, a także odbyło się uroczyste zamknięcie Kapsuły czasu dla potomnych.
Wydano również z tej okazji wiele różnych ciekawych pamiątek. Jedną z nich, niezwykłą, ręcznie wykonaną grafikę z numerem 2/100, otrzymał starosta kłodzki – Maciej Awiżeń od burmistrza Radkowa – Jana Bednarczyka. Grafika ta została wykonana metodą druku wklęsłego, zwaną mezzotintą. Wykonał ją pochodzący z Dusznik-Zdroju Jarosław Jędrzejowski – artysta znany z wystaw już nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wystawiał on swoje prace np. w Five Impression Gallery w Seattle (USA) https://www.facebook.com/fineimpressionsgallery?ref=hl, czy w Musee Hamaguchi Yozo w Tokio (JPN).
Jeszcze raz dziękujemy Panu Janowi Bednarczykowi za tak wspaniały dar dla powiatu. Oczywiście grafika trafi w starostwie na godne miejsce.
O autorze:
Jarosław Jędrzejowski urodził się w 1975 roku w Dusznikach Zdrój. Jest absolwentem wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Studiował grafikę warsztatową w pracowni prof. Haliny Pawlikowskiej i prof. Jacka Szewczyka. Dyplom uzyskał w 2001 roku. W tym samym roku otrzymał wyróżnienie w konkursie American Retails System. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek oraz projektowanie graficzne.

Wydania: