Muzyczna strona Kozakowskiego

Autor: 
Witold Kozakowski
1Zespół Gitar Klasycznych CAMERATA GLACENSIS podczas koncertu w Zamku na Skale w Trzebieszowicach.jpg
2Le Li Duo po raz kolejny z powodzeniem wystąpiło w Galerii Sztuki KOK.jpg
3Kolędowy Zespół Gitarowy Pierwszaków wraz ze swoi nauczycielem podczas koncertu IDĄ ŚWIĘTA w Ośrodku Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej.jpg
4Uczestnicy Gitarowego Koncertu Kolęd w PSM I st.jpg

* Młodzież z Moniuszką na gitarowym gryfie
W ubiegłym roku obchodziliśmy 200 rocznicę urodzin polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Nie mogli tego nie zauważyć młodzi gitarzyści Ziemi Kłodzkiej i włączyli się w cykl przedsięwzięć artystycznych związanych z twórczością ojca polskiej opery narodowej. Stanisław Moniuszko nie komponował co prawda na gitarę klasyczną, ale sporo jest opracowań i transkrypcji jego muzyki na gitarę solo i zespoły gitarowe. Zespół Gitar Klasycznych CAMERATA GLACENSIS, składający się z uczniów klasy gitary Witolda Kozakowskiego w Szkole Muzycznej II st. w Bystrzycy Kłodzkiej, przygotował fragment Uwetury „Bajka” Stanisława Moniuszki w opracowaniu Józefa Powroźniaka i trzykrotnie prezentował owoce swojej pracy na koncertach w kawiarni „Piwnica pod Adamem” w Lądku Zdroju (26.10.2019 r.), na koncercie muzyki Moniuszki zorganizowanym w sali koncertowej bystrzyckiego LO przez Szkołę Muzyczną II st. w Bystrzycy Kłodzkiej (25.11.2019 r.) oraz w „Zamku na Skale” w Trzebieszowichach (29.11.2019 r.) w ramach przedsięwzięcia pod tytułem „Wielki finał projektowy”.

*Le Li Duo wśród czeskiej fotografii
Od dłuższego czasu trwa dobra współpraca młodych muzyków kłodzkich z Kłodzkim Klubem Fotograficznym. Po raz kolejny uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Kłodzku z powodzeniem koncertowały podczas wernisażu czeskiej fotografii w Galerii Sztuki Kłodzkiego Ośrodka Kultury. „Le-Li_Duo” czyli Lena Kancelarz (flet) i Lila Wyjadłowska (gitara) zaprezentowały G. Kummera „Scherzo” op. 40 oraz „Hiszpański” Mirosława Drożdżowskiego. Oprócz tego Lila Wyjadłowska wykonała solo utwór pt. „Fiesta Gitana” Ceesa Hartoga. Uczennice przygotowali do występu nauczyciele kłodzkiej szkoły muzycznej: Bożena Adamska, prowadząca klasę fletu i Witold Kozakowski, prowadzący klasę gitary.

*Kolędowo-gitarowy zawrót głowy!
Każdego roku miesiąc grudzień jest świetną okazją do występów i prezentacji w ulubionym przez wielu uczniów repertuarze czyli z programem kolędowym. Tak było i w ubiegłym miesiącu. Kolędowanie, zrazu nieśmiało, gitarzyści rozpoczęli od Mikołajkowego Koncertu Gitarowego w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Bystrzycy Kłodzkiej w poniedziałek 2 grudnia ub.r. Wystąpili wówczas uczniowie z klasy gitary Piotra Popławskiego oraz z klasy gitary Witolda Kozakowskiego. A później się już „kolędowa maszyna” tylko coraz bardziej rozpędzała. Gitarzyści wystąpili w koncertach kolędowych Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej, w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej, w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. F. Chopina w Kłodzku, w Szkole Muzycznej II st. w Bystrzycy Kło-dzkiej i w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Szymanowskiego w Bystrzycy Kłodzkiej. Znane kolędy oraz nieco mniej znane pastorałki uczniowie zawsze prezentowali w ciekawych aranżacjach i z wielką pasją. A niektóre koncerty, szczególnie te w szkołach muzycznych, połączone były dodatkowo ze wspólną pokoncertową biesiadą kolędową i degustacją świątecznych smakołyków. Kolędujmy zatem wszyscy wraz! Najlepiej z gitarą!

Wydania: